Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch

Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch od strony Doliny Gąsienicowej. Widoczne obserwatorium i stacja kolejki

Kasprowy Wierch od strony Doliny Gąsienicowej. Widoczne obserwatorium i stacja kolejki
Położenie   Polska /   Słowacja
Pasmo Tatry , Karpaty
Wysokość1987 m n.p.m.
Wybitność 37 m
Pierwsze wejście1890
• zimowe Klemens Bachleda , Karol Potkański

Kasprowy Wierch
49°13'54″N 19°58'53″E / 49.23167, 19.98139 Na mapach: 49°13'54″N 19°58'53″E / 49.23167, 19.98139
Kasprowy Wierch na tle Tatr Wysokich – widok z Kopy Kondrackiej
Kasprowy Wierch – obserwatorium meteorologiczne
Panorama Tatr z Kasprowego Wierchu

Kasprowy Wierch ( słow. Kasprov vrch; dawniej Kasprowa Czuba) – szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m n.p.m.

Spis treści

Informacje ogólne

Kasprowy Wierch położony jest w grani głównej Tatr i znajduje się zarazem na granicy polsko - słowackiej . Szczyt góruje nad dolinami: Bystrej i Suchej Wody Gąsienicowej po stronie polskiej oraz Cichą Liptowską po stronie słowackiej. Zbudowany jest ze skał krystalicznych ( granodioryty i pegmatyty ), mimo położenia w młodszej części Tatr zbudowanej ze skał osadowych . Szczyt położony jest w grani głównej Tatr Zachodnich , pomiędzy Beskidem (oddziela je Sucha Przełęcz ) i Pośrednim Goryczkowym Wierchem (oddziela je Goryczkowa Przełęcz nad Zakosy ).

Nazwa Kasprowy Wierch pochodzi od leżącej u podnóży szczytu Hali Kasprowej , a ta z kolei wg podań ludowych od imienia lub przezwiska jej właściciela – górala Kaspra.

Historia

Szczyt zwiedzany turystycznie był od dawna. Już ok. 1850 r. istniały wydeptane ścieżki z Doliny Gąsienicowej i z Goryczkowej Przełęczy nad Zakosy. Pierwsze odnotowane zimowe wejścia turystyczne: Klemens Bachleda i Karol Potkański ok. 1890. Od około 1910 Kasprowy Wierch stał się popularny wśród narciarzy . Obecnie jest najczęściej odwiedzanym szczytem Tatr – w sezonie do 4000 osób dziennie.

W latach 1935–1936 zbudowano w ciągu 8 miesięcy kolejkę linową z Kuźnic . Na zboczach Kasprowego Wierchu zbudowano także dwa wyciągi krzesełkowe (z Doliny Gąsienicowej w 1961–1962, w miejscu wyciągu saniowego z 1938 r.; Wyciąg Goryczkowy z Doliny Goryczkowej w 1967–1969) i poprowadzono kilka narciarskich tras zjazdowych (nartostrady do Doliny Goryczkowej i Gąsienicowej ). W roku 1938 zbudowano obserwatorium meteorologiczne i astronomiczne . Jest to najwyżej położony budynek w Polsce, obecnie Obserwatorium Meteorologiczne IMiGW .

Tuż poniżej wydłużonego wierzchołka Kasprowego Wierchu, na wysokości 1959 m n.p.m. stoi budynek, w którym znajduje się bar, restauracja, kiosk, poczekalnia dla czekających na zjazd kolejką, przechowalnia nart, WC oraz zimowa stacja TOPR . Od budynku do Suchej Przełęczy prowadzi brukowany kamieniem spacerowy chodnik o długości ok. 200 m.

Kroniki Polskich Kolei Linowych odnotowują wizyty prezydentów: Ignacego Mościckiego (1936 r.), Lecha Wałęsy (1992 r.) i Aleksandra Kwaśniewskiego (1996 r.) oraz byłego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego (kilka razy, ostatni raz w 2003 r.). 6 czerwca 1997 r. Kasprowy Wierch odwiedził papież Jan Paweł II ; jego wizytę upamiętnia tablica na górnej stacji kolejki linowej[1]. 18 stycznia 2008 r. prezydent Lech Kaczyński oficjalnie otworzył nową kolejkę linową po jej gruntownej przebudowie i zwiększeniu przepustowości[2].

Szlaki turystyczne

W rejonie Kasprowego Wierchu i Suchej Przełęczy spotyka się kilka szlaków turystycznych :

– zielony do Kuźnic przez Myślenickie Turnie . Czas przejścia: 2:15 h, ↑ 3 h
– żółty ze schroniska Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej na Suchą Przełęcz. Czas przejścia z Murowańca na Kasprowy Wierch: 1:25 h, ↓ 1:05 h
– żółty z Doliny Cichej Liptowskiej , przebiegającej po południowej, słowackiej stronie Tatr, na Suchą Przełęcz opodal wierzchołka Kasprowego Wierchu. Czas przejścia z Kasprowego Wierchu do czerwonego szlaku w Dolinie Cichej: 1:40 h, ↑ 2:20 h
– czerwony z Doliny Kościeliskiej przez Czerwone Wierchy i dalej główną granią Tatr przez Kasprowy Wierch, Liliowe i Świnicką Przełęcz na szczyt Świnicy i dalej w kierunku Orlej Perci .
  • Czas przejścia z Kopy Kondrackiej na Kasprowy Wierch: 1:55 h, z powrotem 1:40 h
  • Czas przejścia z Kasprowego Wierchu na Świnicę: 1:40 h, ↓ 1:20 h

Zjazdowe trasy narciarskie

Z Kasprowego Wierchu biegną dwie spektakularne zjazdowe trasy narciarskie: w kierunku płn.-wsch. Gąsienicowa , opadająca do zachodniej gałęzi Doliny Gąsienicowej , oraz w kierunku płn.-zach. Goryczkowa schodząca do Doliny Goryczkowej pod Zakosy . Obydwie trasy ze względu na stromiznę i trudne warunki terenowe są nieodpowiednie dla początkujących; mogą nimi zjeżdżać jedynie doświadczeni narciarze. Obydwie trasy posiadają przedłużenia (Nartostrada Gąsienicowa i Nartostrada Goryczkowa) umożliwiające zjazd na nartach terenem reglowym do Kuźnic , a przy dużej ilości śniegu nawet do centrum Zakopanego . Całkowita długość trasy Goryczkowej na odcinku Kasprowy Wierch – Kuźnice wynosi około 8 km, a trasy Gąsienicowej na podobnym odcinku – około 10 km. Obydwie trasy pokonują tę samą różnicę wysokości wynoszącą około 950 m. Goryczkowa ze względu na urozmaicony teren narciarski uchodzi za najpiękniejszą trasę narciarską w Polsce, natomiast Gąsienicowa charakteryzuje się wspaniałą scenerią wysokogórską.

Zagrożenia

Rejon Kasprowego Wierchu jest jednym z najbardziej obciążonych turystycznie obszarów Tatr Polskich. Tłumy turystów przebywające w okolicy wierzchołka i na okolicznych zboczach powodują przyspieszoną erozję gleby, z którą walka jest kosztowna i trudna. Cała trasa kolejki jest usłana nie ulegającymi biodegradacji śmieciami, a roślinność wokół podpór zniszczona przez warstwy starych, zużytych smarów spadających z rolek prowadzących wagoniki. Kolejka sztucznie zwiększa atrakcyjność tego rejonu, ułatwia dostęp i przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego. Złe warunki pogodowe tylko w niewielkim stopniu ograniczają ruch turystyczny . Uszkodzenia roślinności, ścinanie i okaleczanie krawędziami nart, w tym chronionej kosodrzewiny , związane jest z masowo uprawianym narciarstwem zjazdowym. Użycie ratraków powoduje sztuczne ubicie śniegu opóźnia zanikanie pokrywy śnieżnej i skraca okres wegetacyjny roślin.

Przypisy

  1. Jerzy Sadecki. Niezwykła kariera Kasprowej Czuby. „Rzeczpospolita”. Moje Podróże. 301 (6984), ss. D1-D2 (2004-12-24). 
  2. Prezydent w kolejce na Kasprowy Wierch. Gazeta.pl . [dostęp 1 lipca 2009].

Bibliografia

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka Encyklopedia Tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. . 
  2. Józef Nyka : Tatry polskie. Przewodnik. Wyd. XIII. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2003. . 
  3. Tatry Zachodnie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000. Warszawa: Wyd. Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2005/06. . 
  4. Tatry. Zakopane i okolice. Mapa w skali 1:27 000. Warszawa: ExpressMap Polska, 2005. . 
  5. Grzegorz Barczyk, Ryszard Jakubowski (red.), Adam Piechowski, Grażyna Żurawska: Bedeker tatrzański. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000. . 
  6. Tomasz Borucki: Prawda w sporze o Tatry. Bystra k. Bielska Białej: Pracownia na rzecz Wszystkich Istot , 2004. . 


Panorama spod szczytu Kasprowego Wierchu w kierunku południowym
Panorama spod szczytu Kasprowego Wierchu w kierunku południowym


Inne hasła zawierające informacje o "Kasprowy Wierch":

Mumlawski Wierch ...

Kamienna (dopływ Bobru) ...

Góry Krucze ...

Beskid Żywiecki ...

Jan Kasprowicz ...

Akcja Burza we Lwowie ...

Kasprowy Wierch Kasprowy WierchKasprowy Wierch od strony Doliny Gąsienicowej. Widoczne obserwatorium i stacja kolejkiKasprowy ...

Trójmorski Wierch ...

Karkonosze ...

Bieszczady ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kasprowy Wierch":

Biosfera (plansza 15) ...

205. Sieć hydrograficzna Polski (plansza 5) ...

Uwarunkowania i charakterystyczne cechy klimatu w Polsce (plansza 11) niższe partie gór 800mm, a wyższe 1000mm najwyższe opady - Śnieżka - 1348mm, Kasprowy Wierch - 1629mm ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie