Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy


Komisarz Praw Człowieka Rady Europy jest to niesądowa instytucja, która ma za zadanie wspierać promocję praw człowieka w edukacji, wspomagać ombudsmanów, ustalać braki w prawodawstwie, dostarczać informacji w zakresie praw człowieka. Komisarz współpracuje z międzynarodowymi i narodowymi organizacjami i instytucjami monitorującymi przestrzeganie praw człowieka. Głównymi partnerami Komisarza są: Organizacja Narodów Zjednoczonych i jej wyspecjalizowane agendy, Unia Europejska oraz Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie .

Spis treści

Wybór

Komisarz wybierany jest na sześcioletnią kadencję, bez prawa do reelekcji. Wyboru dokonuje Zgromadzenie Parlamentarne z listy trzech kandydatów przedłożonej mu przez Komitet Ministrów. Kandydaci – obywatele krajów należących do RE - zgłaszani są przez państwa członkowskie. Kryteria jakie muszą spełniać są następujące: „(…) muszą być wybitnymi osobowościami o wysokich kwalifikacjach moralnych, uznanym dorobku w dziedzinie praw człowieka, znanymi z przywiązania do wartości Rady Europy oraz posiadającymi osobisty autorytet niezbędny do skutecznego wypełniania misji Komisarza.”[1]

Obecnie (od 1 kwietnia 2006 r.) funkcję tę pełni Thomas Hammarberg , szwedzki dyplomata i działacz na rzecz praw człowieka. Jego poprzednikiem na tym stanowisku był Hiszpan Alvaro Gil-Robles.

Kompetencje

Komisarz ma następujące kompetencje:

  • może wydawać zalecenia i opinie;
  • może kierować raporty dotyczące poszczególnych kwestii do Komitetu Ministrów bądź Zgromadzenia Parlamentarnego ;
  • przygotowuje roczne raporty dla Komitetu i Zgromadzenia;
  • odbywa podróże do poszczególnych krajów członkowskich Rady Europy , podczas których zapoznaje się z sytuacją w wojsku, szkołach, sądownictwie, więzieniach, sprawdza jak przestrzegane są prawa człowieka.

Powstanie

Decyzję o powołaniu tego urzędu podjęto na jubileuszowym posiedzeniu (z okazji 50-lecia istnienia Rady Europy) Komitetu Ministrów w Budapeszcie , 7 maja 1999 r. Dokładny status tej instytucji określa uchwała (99) 50 o Komisarzu Praw Człowieka Rady Europy. Utworzenie tego urzędu nawiązuje do postanowień, jakie przyjęto 10 - 11 października 1997 r. podczas II-go Szczytu RE w Strasburgu .

Komisarz a Protokół nr 14 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

Zgodnie z art. 13 powyższego Protokołu Komisarz będzie miał prawo – gdy protokół ten zostanie przyjęty przez wszystkie państwa członkowskie Rady Europy - występować na rozprawach Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i przedstawiać uwagi pisemne.

Przypisy

  1. Art. 10 Rezolucji (99) 50 w sprawie Komisarza Praw Człowieka Rady Europy

Bibliografia

  • Rezolucja (99) 50 w sprawie Komisarza Praw Człowieka Rady Europy
  • Florence Benoît-Rohmer, Heinrich Klebes, Prawo Rady Europy. W stronę ogólnoeuropejskiej przestrzeni prawnej, Warszawa 2006

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Komisarz Praw Człowieka Rady Europy":

Rodzimy Kościół Polski ...

Ren ...

Wag ...

Rak języka ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Wincenty Okołowicz ...

Adwentyzm ...

Oddychanie komórkowe ...

Odense ...

Linz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Komisarz Praw Człowieka Rady Europy":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 2) ...

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 1) ...

Zasady zgodnego z prawem wykorzystywania komputera (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie