Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Komunistyczna Partia Chin

Komunistyczna Partia Chin - (chiński uproszczony: 中国共产党, chiński tradycyjny: 中國共産黨, pinyin: Zhōngguó Gòngchǎndǎng) – rządząca partia narodowa w Chińskiej Republice Ludowej, założona w roku 1921. Do 1927 współpracowała z Kuomintangiem, następnie toczyła z nim wojnę domową do 1949 z przerwą w latach 1937-1945, kiedy to obie partie zawarły taktyczny sojusz przeciwko japońskim najeźdźcom.

Z ponad 72 milionami członków Komunistyczna Partia Chin (KPCh, ZG) jest największą partią polityczną na świecie. Coraz większą liczbę członków stanowią mężczyźni z wyższym wykształceniem, ponieważ za członkostwo dostają oni wysokie wynagrodzenia[potrzebne źródło]. Autorytatywna w strukturze i ideologii KPCh dominuje w rządzie. W coraz szybciej postępującym procesie liberalizacji Chin, rosną, szczególnie w sferze gospodarczej, wpływy ludzi i organizacji niepowiązanych z partią. Niemniej jednak we wszystkich ważnych instytucjach rządowych ChRL pracują urzędnicy sprawujący kontrolę nad przestrzeganiem doktryny partyjnej. Kontrola partii jest największa w miastach, gdzie skupia się działalność gospodarcza, przemysłowa oraz kulturalna, ale przybiera nieco lżejszą formę na terenach wiejskich zamieszkanych przez większość ludności.

Organizacja

Struktura organizacyjna KPCh została zniszczona podczas ”rewolucji kulturalnej”, którą rozpoczął w roku 1966 Mao Zedong i odbudowana przez Deng Xiaopinga.

Teoretycznie, najwyższym organem władzy jest obradujący przynajmniej raz na 5 lat Komitet Centralny. Inne ważne organy władzy zostały wymienione w konstytucji partyjnej i są to:

  • Stały Komitet Biura Politycznego KC, składający się obecnie z 9 członków;
  • Biuro Polityczne KC, które składa się z 22 członków (włączając skład Stałego Komitetu Biura Politycznego KC);
  • Sekretariat KC, czyli czołowe ciało administrujące KPCh rządzone przez Sekretarza Generalnego KPCh;
  • Centralna Komisja Wojskowa;
  • Centralna Komisja Kontroli Dyscyplinarnej, nadzorująca działalność kadr partyjnych oraz zwalczająca korupcję.
Funkcjonuje jeszcze wiele ministerstw oraz mniejszych komitetów, kierowanych przez wysoko postawionych urzędników państwowych.

Co każde 5 lat odbywa się Zjazd Krajowy Komunistycznej Partii Chin. Formalnie, zjazd ten sprawuje 2 funkcje: zatwierdza zmiany w konstytucji partyjnej oraz wybiera Komitet Centralny liczący około 300 członków. Następnie, KC wybiera Biuro Polityczne. W praktyce stanowiska w Komitecie Centralnym i Biurze Politycznym obsadzone są na długo przed zjazdem, a głównym jego zadaniem jest ogłoszenie celów politycznych partii i określenie kierunku rozwoju Chin na kolejne lata.

Główną władzę w państwie sprawuje Stały Komitet Biura Politycznego KC. Procedura wyboru członków Stałego Komitetu jest zbliżona do procedury wyboru Biura Politycznego i również odbywa się za kulisami oficjalnych zjazdów. Nowa struktura władzy jest ogłaszana pośrednio poprzez graficzny układ portretów nowo wybranych dygnitarzy na stronach oficjalnej gazety partyjnej Rénmín Ribao (ang. People`s Daily). Liczba członków Stałego Komitetu zmieniała się na przestrzeni lat; obecnie, zgodnie z ustaleniami Szesnastego Krajowego Zjazdu Partii w 2002 roku wzrosła ona do dziewięciu.

W ostatnim czasie daje się zauważyć wyraźny odpływ członków KPCH, legitymacje partyjne złożyło 21 milionów jej członków (ok. 1/5 stanu osobowego).

W Chińskiej Republice Ludowej istnieją jeszcze dwa duże organy władzy: oficjalny rząd oraz Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza.


Inne hasła zawierające informacje o "Komunistyczna Partia Chin":

II wiek ...

Xiamen ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

1408 ...

1398 ...

1749 ...

1411 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Komunistyczna Partia Chin":

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 7) ...

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 6) ...

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie