Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Konkurs Piosenki Eurowizji

Konkurs Piosenki Eurowizji

Wydawnictwa fonograficzne Konkursu Piosenki Eurowizji

Konkurs Piosenki Eurowizji ( ang. Eurovision Song Contest, fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 , zwykle w maju, coroczny konkurs muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU).

Największe przedsięwzięcie Europejskiej Unii Nadawców, zarówno pod względem technicznym jak i finansowym. Jest to widowisko telewizyjne z udziałem publiczności, składające się z prezentacji "na żywo" na scenie piosenek reprezentujących poszczególne kraje oraz następującego po nim głosowania, uwieńczonego wręczeniem statuetki Grand Prix wykonawcy i autorom zwycięskiej piosenki. Czas trwania całego programu przewidziany jest na trzy godziny. Widowisko przeznaczone jest przede wszystkim do transmisji na żywo.

Od 2003 roku odbywa się również Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci (ang. Junior Eurovision Song Contest), będący odpowiednikiem Konkursu Piosenki Eurowizji przeznaczonym dla młodszej części widowni.

Spis treści

Współczesne reguły konkursu

Każdy kraj będący pełnoprawnym członkiem EBU może co roku zgłosić do Konkursu Piosenki Eurowizji jeden utwór. Zgłoszenia dokonuje publiczna telewizja reprezentująca dany kraj. Piosenka musi być wykonana na żywo podczas konkursu przez grupę maksymalnie 6 artystów. Każdy z wykonawców musi mieć ukończone 16 lat najpóźniej w dniu występu. Długość piosenki nie może przekraczać trzech minut. Pierwsza publiczna emisja piosenki lub pierwsza publikacja fonograficzna nie może mieć miejsca wcześniej niż w październiku roku poprzedzającego konkurs.

Bezpośrednio po prezentacji piosenek w każdym z uczestniczących krajów następuje głosowanie. Dawniej głosy przyznawali członkowie specjalnych jury narodowych. Zgodnie z regułami obowiązującymi od 1998 roku, zwycięzcę wybierają telewidzowie głosujący – oddzielnie w każdym kraju – za pomocą telefonów i SMS-ów (w Polsce w systemie Audiotele ). W głosowaniach pomija się piosenkę własnego kraju. Na podstawie wyników głosowania prezenterzy telewizyjni z poszczególnych krajów ogłaszają liczbę punktów przyznanych najwyżej ocenionym piosenkom. Od roku 1975 punktami nagradza się 10 piosenek, przy czym najwyżej oceniona otrzymuje 12 punktów, kolejna 10 punktów, a pozostałe od 8 do 1 punktu. Liczba punktów uzbieranych przez każdą piosenkę jest obliczana na bieżąco, bezpośrednio po zakończeniu prezentacji wyników następuje wręczenie nagrody Grand Prix i powtórne wykonanie zwycięskiego utworu. Zwycięski kraj zdobywa prawo organizacji przyszłorocznej edycji konkursu.

Od roku 2004 Konkurs Piosenki Eurowizji składa się z dwóch koncertów. Pierwszy z nich, tzw. półfinał, odbywa się 2-3 dni przed właściwym finałem konkursu. Dziesięć najwyżej notowanych piosenek z półfinału przechodzi do finału, gdzie konkuruje z czternastoma innymi piosenkami, zakwalifikowanymi do finału na podstawie wyników punktowych krajów podczas poprzedniej edycji konkursu. Taka formuła pozwala na udział w konkursie do 40 państw (formuła jednodniowa pozwalała na udział około 24 państw). W 2008 roku wprowadzono dwa półfinały, dlatego liczba państw mogących wziąć udział znacznie się zwiększyła.

Kolejność krok po kroku

 1. Członkowie Europejskiej Unii Nadawców zgłaszają kandydaturę swoich państw do konkursu.
 2. W każdym, ze zgłoszonych państw odbywają się Krajowe Eliminacje (głosowanie za pomocą Audiotele i poprzez SMS-y ), lub kandydata wybiera specjalnie powołana komisja.
 3. Przez następne kilka miesięcy odbywają się różne przygotowania i koncerty promujące wykonawców w Europie .
 4. Na tydzień przed rozpoczęciem konkursu wszyscy kandydaci zbierają się w mieście, w którym odbędzie się konkurs i zdobywają uznanie w specjalnych konkursach dla fanów.
 5. Według zasad wprowadzonych w 2004 r. kraje, które wywalczyły miejsca w pierwszej dziesiątce podczas poprzedniego konkursu, automatycznie przechodzą do finału. Zasada ta przestała obowiązywać w 2008 roku kiedy zapewnione miejsce w finale miały tylko zwycięzca i tzw. "Wielka Czwórka" czyli Francja, Niemcy, Hiszpania i Wielka Brytania.
 6. Pozostałe kraje biorą udział w półfinałach, które zazwyczaj odbywają się 3-4 dni przed finałem. Głosowanie w półfinałach jest tajne, tzn., że nie ujawnia się ile punktów otrzymał dany kraj, a wyczytuje się tylko dziesiątkę artystów, którzy wezmą udział w finale.
 7. Wszyscy wykonawcy prezentują się podczas finałów.
 8. Pod koniec głosowania przedstawiciele poszczególnych krajów (niekoniecznie tych występujących w finale), odczytują przyznane punktacje. Każdy kraj może przydzielić kolejno 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 i 12 punktów.
 9. W 2006 r. wprowadzono zasadę, że przedstawiciel wyczytuje tylko punktację od 8 do 12, a reszta zostaje wyświetlona automatycznie na cyfrowej tablicy.
 10. Gdy już wszystkie kraje przydzieliły swoje punkty, Europa poznaje kolejnego zwycięzcę.
 11. Konkurs kończy się uroczystym występem laureata.

Historia

W połowie lat 50. XX wieku członkowie Europejskiej Unii Nadawców ustanowili komitet, którego celem było opracowanie wizji programu rozrywkowego , realizowanego wspólnie przez kraje europejskie. W styczniu 1955 roku w Monako komitet pod przewodnictwem Marcela Bezençona – szefa Telewizji Szwajcarskiej – przedstawił pomysł powołania konkursu piosenki, wzorowanego na Festiwalu w San Remo . 19 października 1955 roku podjęto decyzję, że pierwszy konkurs Eurowizji (nazwany wówczas Eurovision Grand Prix) odbędzie się wiosną 1956 w Lugano ( Szwajcaria ). W roku 1956 każdy kraj przedstawił dwie piosenki, w następnych latach zawsze każdy kraj reprezentowała jedna piosenka. W roku 1956 udział w konkursie brało 7 krajów, w roku 2007 krajów tych było aż 42.

W roku 1958 w Hilversum ( Holandia ) Domenico Modugno reprezentował Włochy , zajmując ostatecznie 3. pozycję. Występowi towarzyszyły niestety problemy techniczne, co zmusiło artystę do powtórnego wykonania piosenki. Z kolei utwór zatytułowany "Nel Blu, Dipinto Di Blu", stał się wkrótce światowym przebojem, znanym jako "Volare". Nagranie dotarło do szczytu amerykańskiego Billboardu i przyniosło Domenico trzy statuetki Grammy .

Po raz pierwszy w sobotni wieczór Konkurs Piosenki Eurowizji (w skrócie ESC – od angielskiej nazwy) odbył się 18 marca 1961 roku w Cannes ( Francja ). Dwa lata później organizowanie finału właśnie w sobotę stało się eurowizyjną tradycją.

14. Konkurs Piosenki Eurowizji w Madrycie ( Hiszpania ) przeszedł do historii ze względu na rekordową liczbę zwycięzców. Aż cztery państwa zdobyły tę samą, najwyższą ilość punktów – Wielka Brytania , Holandia , Francja i Hiszpania . Reprezentantka Hiszpanii wzbudziła ponadto sporo zamieszania swoją suknią wykonaną z porcelany oraz poruszaniem się w trakcie występu – tańczenie podczas wykonywania utworu było wówczas niedozwolone.

Festiwal z roku 1970 był transmitowany na żywo w Brazylii i Chile . Wówczas też zapoczątkowano emitowanie, przed poszczególnymi występami, krótkich filmowych pocztówek, prezentujących kraj aktualnie przygotowujący się do wejścia na scenę. Dziś jest to wciąż eurowizyjną tradycją.

Od 1971 roku na scenie może występować maksymalnie 6 osób (soliści, tancerze i muzycy). Zwyciężczyni, Severine, była pierwszą w historii ESC osobą, reprezentująca kraj ( Monako ), w którym nawet nigdy nie była.

Podczas Konkursu w roku 1974 w Brighton ( Wielka Brytania ) zwyciężyła szwedzka grupa ABBA , z piosenką "Waterloo". Wkrótce po tym zespół zdobył światową popularność.

Kanadyjka, Céline Dion , zdobyła dla Szwajcarii eurowizyjne Grand Prix w roku 1988 . Pomimo tego, że była krytykowana za dziką fryzurę, dzięki konkursowi stała się szybko gwiazdą światowego formatu.

W roku 1989 , występ jedenastoletniej reprezentantki Francji – Nathalie Paque wzbudził kontrowersje, właśnie przez jej wiek. To doprowadziło do wprowadzenia zasady, mówiącej że wykonawca musi mieć min. 16 lat. W tym samym roku wprowadzono obowiązujące w prawie niezmieniony sposób do dziś zasady dotyczące postępowania w przypadku remisu. Jeśli dwa państwa zdobędą identyczną liczbę punktów, to zwycięstwo przypadnie tej piosence, której więcej razy przyznano 12 punktów. Jeśli to nie pomoże w rozstrzygnięciu, policzone zostaną dziesiątki – i tak dalej aż do wyłonienia zwycięzcy. Obecnie najpierw pod uwagę bierze się liczbę państw, które oddały jakąkolwiek ilość punktów na remisujące piosenki – utwór, na który głosowało więcej krajów, zdobywa Grand Prix, a dopiero w przypadku remisu liczy się dwunastki etc.

Polska zadebiutowała na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku. Występ Edyty Górniak został bardzo wysoko oceniony – piosenka "To Nie Ja" zajęła ostatecznie drugą lokatę. Podczas próby generalnej, która wówczas była już oceniana przez jury, ze względu na problemy z gardłem artystka wykonała część utworu w języku angielskim, co było niezgodne z regulaminem konkursu. 6 krajów wystąpiło o dyskwalifikację piosenkarki. Ponieważ jednak do odsunięcia Polski od rywalizacji potrzebne były głosy sprzeciwu od 13 uczestników (spośród 25 biorących udział), wobec czego Edyta Górniak wystąpiła podczas finału, zdobywając dla Polski najlepszą jak dotąd pozycję.

Występ Dany International w 1998 w barwach Izraela przełamał pewne tabu. Artystka, która kilka lat wcześniej przeszła operację zmiany płci, spotykała się z wieloma protestami dotyczącymi jej pojawienia się na scenie – głównie ze strony własnych rodaków. Wywołała też małe zamieszanie, występując w skromnej sukience, zamiast w stroju uszytym przez znanego projektanta specjalnie na tę okazję. Dopiero po odebraniu Grand Prix za zwycięstwo, które przyniósł jej utwór " Diva ", Dana International pojawiła się w kolorowej, ozdabianej piórami sukni.

Od roku 2004 ESC odbywał się w dwóch etapach – z półfinału 10 państw awansowało do finału, w którym miejsce zagwarantowane miało 10 krajów najlepszych w poprzednim roku oraz tzw. Wielka Czwórka ( Niemcy , Francja , Wielka Brytania i Hiszpania ), finansująca konkurs w największym stopniu. Taka formuła pozwalała na wzięcie udziału nawet 40 uczestnikom (w roku 2004 było ich 36, następnie 39, w roku 2005 .

W związku z bardzo długim półfinałem i coraz większą ilością państw chętnych do wzięcia udziału w Eurowizji, EBU zadecydowała, że od 2008 roku koncert finałowy będą poprzedzać 2 półfinały, a sam finał będzie składać się z państwa organizującego konkurs, 20 państw z półfinałów (10 z jednego i 10 z drugiego) oraz Wielkiej Czwórki. Państwa zajmujące wyższe lokaty w poprzednim roku nie miały już zagwarantowanego miejsca w finale. Piosenki do każdego półfinału zostaną wylosowane. 10 piosenek z każdego półfinału do finału zostanie wyłonionych w następujący sposób: 9 utworów wybiorą telewidzowie za pomocą telefonów i SMS-ów , z tym że głosowanie odbywać się będzie w obrębie każdego półfinału (tzn. państwa biorące udział w pierwszym półfinale nie będą mogły głosować na państwa z drugiego półfinału i odwrotnie). Dodatkowo w pierwszym półfinale zagłosują Niemcy i Francuzi, w drugim Hiszpanie, Brytyjczycy oraz zeszłoroczni zwycięzcy (w 2008 – Serbowie). Ostatni (dziesiąty) utwór wyłonią jurorzy, którzy będą głosowali w każdym kraju. Najlepsza piosenka wybrana przez jury, a nie wybrana przez telewidzów, będzie tą 10. W finale jury nie będzie miało już głosu, głosowanie odbędzie się jak dotychczas (tylko telewidzowie).

W roku 2009 , w związku ze zwycięstwem Dimy Bilana w poprzednim konkursie, Konkurs Piosenki Eurowizji po raz pierwszy odbył się w Rosji . Do organizacji konkursu wytypowano trzy miasta: Moskwę , Sankt Petersburg i Soczi , z czego wygrała Moskwa[1]. W 2009 nastąpiła kolejna zmiana zasad głosowania. Jury, które w roku 2008 miało głos jedynie w półfinale (wybierało 1 piosenkę do finału), w roku 2009 wzięło udział również w głosowaniu podczas finału. Głosowanie od roku 2009 odbywa się w stosunku 50% / 50% – punkty z każdego kraju są wypadkową punktów z głosowania telewidzów i jurorów. W każdym z krajów jury składa się z pięciu osób niezwiązanych bezpośrednio z Eurowizją. W przypadku remisu, więcej punktów dostaje piosenka, która zdobyła więcej głosów telewidzów. Forma głosowania w półfinale nie zmieni się w stosunku do roku poprzedniego.

Państwa w Konkursie Piosenki Eurowizji

  • Kosowo w Konkursie Piosenki Eurowizji

  Państwa debiutujące

  Kraje, które weszły do Eurowizji[2]:

       między rokiem 1956, a 1959

       między rokiem 1960, a 1969

       między rokiem 1970, a 1979

       między rokiem 1980, a 1989

       między rokiem 1990, a 1999

       po 2000.

  RokPaństwa Debiutujące
  1956   Belgia ,   Francja ,   Holandia ,   Luksemburg ,   Niemcy [3],   Szwajcaria ,   Włochy
  1957   Austria ,   Dania ,   Wielka Brytania
  1958   Szwecja
  1959   Monako
  1960   Norwegia
  1961   Finlandia ,   Hiszpania ,   Jugosławia [4]
  1964   Portugalia
  1965   Irlandia
  1971   Malta
  1973   Izrael
  1974   Grecja
  1975   Turcja
  1980   Maroko
  1981   Cypr
  1986   Islandia
  1993   Bośnia i Hercegowina ,   Chorwacja ,   Słowenia
  1994   Estonia ,   Litwa ,   Polska ,   Rosja ,   Rumunia ,   Słowacja ,   Węgry
  1998   Macedonia
  2000   Łotwa
  2003   Ukraina
  2004   Albania ,   Andora ,   Białoruś ,   Serbia i Czarnogóra [5]
  2005   Bułgaria ,   Mołdawia
  2006   Armenia
  2007   Czechy ,   Czarnogóra ,   Gruzja ,   Serbia
  2008   Azerbejdżan ,   San Marino
  2011   Liechtenstein

  Finansowanie konkursu

  Stacje telewizyjne biorące udział w Konkursie wnoszą opłatę za prawo do jego transmisji . Opłata uzależniona jest od liczby ludności danego kraju oraz wysokości dochodu narodowego . Przykładowo – opłata, jaką za udział w Konkursie Piosenki Eurowizji 2005 musi przekazać Telewizja Polska , wynosi równowartość niecałych 700 tys. zł. Stacje transmitujące konkurs, ale nie wystawiające swojego uczestnika, wpłacają znacznie mniejsze sumy. Zwiększoną opłatę wnoszą stacje telewizyjne z Niemiec , Francji , Hiszpanii i Wielkiej Brytanii , w zamian za to otrzymując gwarancję uczestnictwa w finale każdej edycji konkursu bez względu na wynik punktowy (te kraje to tzw. Wielka Czwórka). Całkowity koszt organizacji Konkursu jest jednak wielokrotnie większy niż suma wpłat od członków EBU. Wynika to z chęci nadania Konkursowi jak największego rozmachu, co sprzyja promocji kraju organizującego konkurs. Pieniądze do budżetu organizacyjnego Konkursu Piosenki Eurowizji wpływają również w formie subwencji rządowych oraz od sponsorów, a także ze środków własnych stacji telewizyjnej. W praktyce sumy wydane na organizację Konkursu zwracają się zwykle w całości dzięki reklamie , wpływom z biletów oraz – pośrednio – dzięki wzmożonemu ruchowi turystycznemu towarzyszącemu konkursowi.

  Popularność Konkursu Piosenki Eurowizji

  Przez 54 lata istnienia imprezy, Konkurs wzbudza ogromne zainteresowanie telewidzów i artystów. Corocznie transmisję ogląda ponad 100 milionów telewidzów w całej Europie i nie tylko. Transmisję podejmują kraje tak odległe jak Australia , Korea Południowa , a nawet kraje Ameryki Południowej .

  W 1984 roku powstało profesjonalne zrzeszenie fanów Eurowizji OGAE – Organisation Générale des Amateurs de l'Eurovision mające swoje oddziały w całej Europie , które nie posiada statusu prawnego. Polski oddział OGAE powstał w 2004 roku i ma charakter Stowarzyszenia. Prawie 5 tysięcy członków OGAE w całej Europie ma pierwszeństwo w zakupie biletów na Konkursy Piosenki Eurowizji w tzw. "fanzone". OGAE jest jako międzynarodowa sieć fanów jest apolityczna, nieprzynosząca zysków, a jedynie skupia miłośników tego Konkursu.

  W roku 2010 odbędzie się pierwsza edycja azjatyckiej wersji Konkursu Piosenki Eurowizji, Our Sound: The Asia-Pacific Song Contest . W "azjowizji" weźmie udział 14 państw. Konkurs realizowany jest jedynie na licencji EBU przez prywatną firmę Asiavison Pte Ltd.[6].

  Zwycięzcy poszczególnych edycji konkursu

  DataMiastoArtystaPiosenkaPunktyZwycięzca
  24 maja 1956 Lugano Lys Assia "Refrain"N/A  Szwajcaria
  3 marca 1957 Frankfurt Corry Brokken "Net als toen"31   Holandia
  12 marca 1958 Hilversum André Claveau "Dors, mon amour"27   Francja
  11 marca 1959 Cannes Teddy Scholten "Een beetje"21   Holandia
  25 marca 1960 Londyn Jaqueline Boyer"Tom Pillibi"32   Francja
  18 marca 1961 Cannes Jean-Claude Pascal "Nous les amoureux"31   Luksemburg
  18 marca 1962 Luksemburg Isabelle Aubret "Un premier amour"26   Francja
  23 marca 1963 Londyn Grethe & Jörgen Ingman"Dansevise"42   Dania
  21 marca 1964 Kopenhaga Gigliola Cinquetti "Non ho l´eta"35   Włochy
  20 marca 1965 Neapol France Gall "Poupée de cire, poupée de son"32   Luksemburg
  5 marca 1966 Luksemburg Udo Jürgens "Merci chérie"31   Austria
  8 kwietnia 1967 Wiedeń Sandie Shaw "Puppet on a String"47   Wielka Brytania
  6 kwietnia 1968 Londyn Massiel "La, la, la"29   Hiszpania
  29 marca 1969 Madryt Frida Boccara"Un jour, un enfant"18   Francja
  Salomé "Vivo cantando"18   Hiszpania
  Lenny KuhrDe troubadour18   Holandia
  Lulu "Boom bang-a-bang"18   Wielka Brytania
  21 marca 1970 Amsterdam Dana "All Kinds Of Everything"32   Irlandia
  3 kwietnia 1971 Dublin Sévèrine"Un banc, un arbre, une rue"128   Monako
  25 marca 1972 Edynburg Vicky Leandros "Après toi"128   Luksemburg
  7 kwietnia 1973 Luksemburg Anne-Marie David "Tu te reconnaîtras"129   Luksemburg
  6 kwietnia 1974 Brighton ABBA "Waterloo"124   Szwecja
  22 marca 1975 Sztokholm Teach-in"Ding-A-Dong"152   Holandia
  3 kwietnia 1976 Haga Brotherhood of Man "Save Your Kisses For Me"164   Wielka Brytania
  7 maja 1977 Londyn Marie Myriam "L´oiseau et l´enfant"136   Francja
  22 kwietnia 1978 Paryż Yishar Cohen & Alphabeta"A-ba-ni-bi"125   Izrael
  31 marca 1979 Jerozolima Gali Atari & Milk and Honey "Hallelujah"125   Izrael
  19 kwietnia 1980 Haga Johnny Logan "What´s Another Year"143   Irlandia
  4 kwietnia 1981 Dublin Bucks Fizz "Making Your Mind Up"136   Wielka Brytania
  24 kwietnia 1982 Harrogate Nicole "Ein bißchen Frieden"161
  Republika Federalna Niemiec
    RFN
  23 kwietnia 1983 Monachium Corinne Hermes "Si la vie est cadeau"142   Luksemburg
  5 maja 1984 Luksemburg Herreys"Diggi-Loo Diggi-Ley"145   Szwecja
  4 maja 1985 Göteborg Bobbysocks "La det swinge"123   Norwegia
  3 maja 1986 Bergen Sandra Kim "J'aime la vie"176   Belgia
  9 maja 1987 Bruksela Johnny Logan "Hold Me Now"172   Irlandia
  30 kwietnia 1988 Dublin Céline Dion "Ne partez pas sans moi"137  Szwajcaria
  6 maja 1989 Lozanna Riva "Rock Me"149   Jugosławia
  5 maja 1990 Zagrzeb Toto Cutugno "Insieme: 1992"162   Włochy
  4 maja 1991 Rzym Carola "Fängad av en stormvind"146   Szwecja
  9 maja 1992 Malmö Linda Martin"Why Me"155   Irlandia
  15 maja 1993 Millstreet Niamh Kavanagh "In Your Eyes"187   Irlandia
  30 kwietnia 1994 Dublin Paul Harrington & Charlie McGettigan"Rock ‘n’ Roll Kids"226   Irlandia
  13 maja 1995 Dublin Secret Garden "Nocturne"148   Norwegia
  18 maja 1996 Oslo Eimear Quinn"The Voice"162   Irlandia
  3 maja 1997 Dublin Katrina & The Waves "Love Shine a Light"227   Wielka Brytania
  9 maja 1998 Birmingham Dana International "Diva"172   Izrael
  29 maja 1999 Jerozolima Charlotte Nilsson "Take Me to Your Heaven"163   Szwecja
  13 maja 2000 Sztokholm Olsen Brothers "Fly on the Wings of Love"195   Dania
  12 maja 2001 Kopenhaga Tanel Padar,Dave Benton & 2XL"Everybody"161   Estonia
  25 maja 2002 Tallinn Marie N "I Wanna"177   Łotwa
  24 maja 2003 Ryga Sertab Erener "Everyway That I Can"167   Turcja
  12 maja , 15 maja 2004 Stambuł Rusłana "Wild Dances"280   Ukraina
  19 maja , 21 maja 2005 Kijów Elena Paparizou "My Number One"230   Grecja
  18 maja , 20 maja 2006 Ateny Lordi "Hard Rock Hallelujah"292   Finlandia
  10 maja , 12 maja 2007 Helsinki Marija Šerifović "Molitva"268  Serbia
  20 maja , 22 maja , 24 maja 2008 Belgrad Dima Bilan "Believe"272  Rosja
  12 maja , 14 maja , 16 maja 2009 Moskwa Alexander Rybak "Fairytale"387   Norwegia
  25 maja , 27 maja , 29 maja 2010 Oslo Lena Meyer-Landrut "Satellite"246   Niemcy
  10 maja , 12 maja , 14 maja 2011 TBATBATBATBATBA

  Ranking państw TOP5

  Ranking zwycięzców – TOP 5
  L.p.PaństwoI m.II m.III m.IV m.V m.Razem
  1   Irlandia 7413318
  2   Wielka Brytania 51535129
  3   Francja 5477225
  4   Luksemburg 525113
  5   Szwecja 4142718
  6   Holandia 41229
  7   Izrael 3212210
  8   Norwegia 3112310
  9   Niemcy 2453216
  10   Hiszpania 2412110
  11  Szwajcaria 2335215
  12   Włochy 2142413
  13   Dania 2131411
  14  Rosja 1225
  15   Belgia 12227
  16   Ukraina 123
  17   Monako 1133210
  18   Turcja 11136
  19   Grecja 1326
  20   Estonia 11114
  21   Łotwa 1113
  22   Jugosławia 134
  23   Austria 1146
  24   Finlandia 11
  24  Serbia 11
  26   Malta 2215
  27   Islandia 213
  28   Polska 11
  28   Serbia i Czarnogóra 11
  30   Rumunia 213
  31   Azerbejdżan 112
  32   Bośnia i Hercegowina 11
  33   Chorwacja 213
  34   Węgry 11
  34   Armenia 11
  36   Cypr 33
  37   Bułgaria 11
  Ranking państw – TOP 5
  L.p.PaństwoI m.II m.III m.IV m.V m.Razem
  1   Wielka Brytania 51535129
  2   Francja 5477225
  3   Irlandia 7413318
  4   Szwecja 4142718
  5   Niemcy 2453216
  6  Szwajcaria 2335215
  7   Luksemburg 525113
  8   Włochy 2142413
  9   Dania 2132412
  10   Islandia 3212210
  11   Norwegia 3112310
  12   Hiszpania 2412110
  13   Monako 1133210
  14   Holandia 41229
  15   Belgia 12227
  16   Turcja 11136
  17   Grecja 1326
  18   Austria 1146
  19  Rosja 1225
  20   Malta 2215
  21   Estonia 11114
  22   Jugosławia 134
  23   Ukraina 123
  24   Łotwa 1113
  25   Islandia 213
  26   Chorwacja 213
  27   Cypr 33
  28   Rumunia 112
  29   Azerbejdżan 112
  30   Finlandia 11
  30  Serbia 11
  32   Polska 11
  32   Serbia i Czarnogóra 11
  34   Bośnia i Hercegowina 11
  35   Węgry 11
  35   Armenia 11
  37   Bułgaria 11

  Kontrowersje

  Konkurs Piosenki Eurowizji wzbudza wielkie kontrowersje sposobem oceniania występów przez niektóre państwa. Przez lata wykształcił się styl oceniania państw głównie według politycznych poglądów, bądź sympatii między narodami. O najwyższych notach decyduje również duża liczebność mniejszości narodowych w poszczególnych krajach. W 2007 roku w półfinale zwyciężyły państwa bałkańskie oraz państwa byłej ZSRR . Państwa Europy Zachodniej , w tym Dania , Andora itp. zostały wyeliminowane. Łatwo można przewidzieć, które państwo da komu największą liczbę punktów (12). Zazwyczaj państwa głosują na swych sąsiadów ( Rosja na Ukrainę i odwrotnie, Estonia , Łotwa , Litwa , Białoruś , Armenia i Gruzja na Rosję , Cypr na Grecję i odwrotnie, kraje skandynawskie na siebie, Rumunia na Mołdawię i odwrotnie). Ujawnia się również głosowanie licznych mniejszości narodowych: Turcja otrzymuje punkty m.in. od Niemiec , Holandii , Belgii , Francji , Wielkiej Brytanii oraz Azerbejdżanu i odwrotnie ( Turcja na Azerbejdżan ), zauważalne jest także głosowanie Irlandii na Polskę .

  Odnośniki

  Zobacz też

  Linki zewnętrzne

  Przypisy

  1. Stockselius met 2009 organizers in Moscow | News | Eurovision Song Contest – Oslo 2010
  2. Na mapie nie umieszczono Jugosławii z powodu zmian granic w latach dziewięćdziesiątych.
  3. Była to reprezentacja Niemiec Zachodnich ( RFN ), przed zjednoczeniem w 1990 r.
  4. Jugosławia debiutowała w Eurowizji pod jedną nazwą. Później po rozdzieleniu każde z byłych państw debiutowało oddzielnie w różnych latach.
  5. W 2004 r. Serbia i Czarnogóra debiutowały pod jedną nazwą, a w 2007 r. już jako oddzielne państwa (Serbia i Czarnogóra)
  6. Azjowizja w angielskiej Wikipedii


  Inne hasła zawierające informacje o "Konkurs Piosenki Eurowizji":

  Władysław Komar ...

  1972 ...

  Taylor Swift ...

  Janusz Józefowicz ...

  1986 ...

  Leonard Bernstein ...

  Musical ...

  Teatr Nasz ...

  1977 – francuska piosenka L'oiseau et l'enfant w wykonaniu Marie Myriam wygrała 22. Konkurs Piosenki Eurowizji w Londynie . 9 maja – w Amsterdamie spłonął Hotel Polen, ...

  Armia Czerwona ...


  Inne lekcje zawierające informacje o "Konkurs Piosenki Eurowizji":

  11 LISTOPADA (plansza 1) ...

  213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 15) ...

  Komizm w Zemście (plansza 7) ...

  Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie