Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki

Na mapach: 50°03'18″N 19°53'35″E / 50.055, 19.89306

Kopiec Kościuszki w Krakowie
Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki w Krakowie ( 2006 )
Miejsce Kraków
  Polska
Typ pomnika kopiec
Rozpoczęcie budowy 15 września 1820
Ukończenie budowy 25 października 1823
Kopiec Kościuszki z kaplicą bł. Bronisławy
Pomnik na kopcu Kościuszki
Fort Kościuszki
Wawel i Kopiec Kościuszki widziane z Kopca Piłsudskiego
Kopiec Kościuszki widziany z Wieży Mariackiej

Kopiec Kościuszki w Krakowie – jeden z czterech kopców krakowskich usypanych bohaterom narodowym, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce , usypany na najwyższym wzniesieniu wzgórza Sikornik , zwanego też Wzgórzem św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa na terenie dzielnicy administracyjnej VII Zwierzyniec .

Spis treści

Historia kopca

Budowa

Od momentu śmierci w 1817 r. narastał kult bohatera narodowego – Tadeusza Kościuszki. Szczególną estymą cieszył się on w Krakowie , mieście z którym był związany i w którym spoczęły jego zwłoki. Opinia publiczna domagała wzniesienia monumentu upamiętniającego Naczelnika, rozpoczynając zbiórkę pieniędzy na ten cel. Nie potrafiono się jednak zdecydować jaki sposób uczczenia byłby odpowiedni. Ostatecznie zdecydowano się usypać kopiec na kształt istniejących w Krakowie od prawieków kopców Krakusa i Wandy . Stawiano je za wzór trwałości i niezniszczalności, podkreślano, że zostały one wzniesione wspólnym wysiłkiem całego ludu, i że takiej budowli nie zdołają obalić wrogowie. Decyzję tę zatwierdził w lipcu 1820 r. Senat Wolnego Miasta Krakowa . Jako miejsce budowy wybrano Wzgórze św. Bronisławy na zachód od miasta.

Uroczyste rozpoczęcie sypania kopca 15 września 1820 r. stało się wielkim wydarzeniem, przyciągnęło wielu Polaków, także spoza granic Rzeczypospolitej Krakowskiej : weteranów powstań, chłopów, młodzieży. W trakcie trwającej trzy lata budowy znaczną część prac wykonali ochotnicy, symboliczny chociażby udział w sypaniu stał się patriotycznym obowiązkiem, brali w nim udział nawet cudzoziemcy odwiedzający miasto. Ostatecznie, mimo problemów technicznych i finansowych, budowę zakończono 25 października 1823 r. Usypany kopiec miał 80 m średnicy podstawy, 8,5 m średnicy u wierzchołka i wysokość 34,1 m.

Dalsze losy

Dalszej opieki nad kopcem podjął się Komitet Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki. Planowano wznieść wokół niego osadę dla rodzin chłopskich, które brały udział w insurekcji kościuszkowskiej , ostatecznie jednak musiano zrezygnować z tego pomysłu. Problemem stało się utrzymanie kopca, uszkadzanego przez czynniki klimatyczne (wiatr, opady) i zwierzęta polne. W 1846 r. planowano gruntowną renowację, a nawet jego przebudowę w celu poprawy stabilności zboczy. Uniemożliwiła to ostatecznie likwidacja Wolnego Miasta Krakowa i wcielenie go do zaboru austriackiego .

Prowadzona polityka germanizacji, zwłaszcza po wydarzeniach Wiosny Ludów , polegała m.in. na likwidacji lub umniejszaniu znaczenia pamiątek polskości. Także działania zmierzające do przekształcenia Krakowa w twierdzę nie ominęły kopca Kościuszki. W 1850 r. jego teren z najbliższym otoczeniem został przejęty przez władze wojskowe, które postanowiły otoczyć go pierścieniem fortyfikacji. Ich budowę zakończono w 1854 r. Wyrażono jednak zgodę na swobodny dostęp ludności do kopca od wschodu do zachodu słońca. W 1860 r. na szczycie umieszczono granitowy głaz z napisem: "Kościuszce".

Podczas I wojny światowej Austriacy usunęli kamień pamiątkowy i urządzili na szczycie kopca punkt obserwacyjny. Po odzyskaniu niepodległości budowla stała się znów dużą atrakcją i osobliwością Krakowa, celem licznych wycieczek. W 1937 r. wzniesiono w pobliskim Lesie Wolskim czwarty kopiec – Józefa Piłsudskiego . Hitlerowscy okupanci planowali zniwelowanie kopca Kościuszki jako symbolu polskości. Podczas wyzwalania Krakowa kopiec był punktem obserwacyjnym i siedzibą dowództwa wojsk radzieckich.

Po II wojnie światowej przystąpiono do niszczenia poaustriackiego fortu, motywując to potrzebą pozyskania materiałów budowlanych, jak i zatarcia śladów obecności zaborcy. Prace rozbiórkowe trwały do 1957 r. (zdołano wyburzyć zachodnią część fortu), jednak wskutek protestów miłośników zabytków i specjalistów, jak również nieopłacalności całego przedsięwzięcia, zrezygnowano z tych działań. Pojawiły się różne koncepcje zagospodarowania terenu. W 1977 r. w odrestaurowanej części fortu uruchomiono hotel, na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku fort stał się również siedzibą radia RMF FM , a także sieci związanych z tym radiem, czyli RMF Classic , RMF MAXXX .

Na skutek potężnych ulew w 1997 r. kopiec uległ poważnemu uszkodzeniu. W celu ratowania wzgórza powołano Komitet Honorowy Ratowania Kopca Kościuszki, który zbierał pieniądze na remont. Koszt odnowienia kopca wyniósł 14,7 mln zł. Kopiec udostępniono z powrotem zwiedzającym 10 listopada 2002 r.

Kopiec ma połączenie autobusowe z centrum Krakowa liniami 100 ( Salwator ) i 101 ( Dębniki ). Zwiedzanie jest objęte opłatą za wyjątkiem kilku dni w roku [1].

Przypisy

  1. Oficjalna Strona Kopca Kościuszki w Krakowie

Zobacz też

Widoki z Kopca Kościuszki
W stronę Wawelu

W stronę Wawelu
W stronę błoń krakowskich

W stronę błoń krakowskich
 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kopiec Kościuszki":

Kopiec Kościuszki Na mapach: 50°03'18″N 19°53'35″E / 50.055, 19.89306 Kopiec Kościuszki w KrakowieKopiec Kościuszki w KrakowieKopiec Kościuszki w Krakowie ( 2006 )Miejsce Kraków   Polska Typ pomnika kopiec Rozpoczęcie ...

Szkoła Rycerska ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Kościuszko Ludzie:Nazwy geograficzne oraz miejsca nazwane imieniem Tadeusza Kościuszki:W Polsce: Kopiec Kościuszki w Krakowie Osiedle Kościuszki w Jaworznie Skwer Kościuszki w Gdyni Skwer im. Tadeusza ...

Rada Najwyższa Narodowa ...

Tomasz Wawrzecki ...

Szymon Kossakowski ...

Antoni Madaliński ...

Ireneusz Iredyński ...

Michał Rożek ( 1976 )Mecenat artystyczny mieszczaństwa krakowskiego w XVII w. ( 1977 )Katedra Wawelska w XVII w. ( 1980 )Kopiec Kościuszki w Krakowie ( 1981 )Hultaje, złoczyńcy, wszetecznice w dawnym Krakowie ( 1986 )Panteon narodowy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kopiec Kościuszki":

218b Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 7) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

Algorytmy sortujące - drzewa binarne, sortowanie przez kopcowanie (plansza 24) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie