korporacja
korporacja - rodzaj organizacji (społecznej), zazwyczaj posiadającej osobowość prawną, której istotnym substratem są jej członkowie (korporanci).
Na kontynencie amerykańskim terminem tym określa się duże, rozgałęzione przedsiębiorstwa (spółki), często o charakterze międzynarodowym.
Członkostwo osób jest tym, co stanowi samą istotę korporacji, bez członków korporacja nie istnieje. Przy tym członkostwo musi mieć charakter względnie trwały i uregulowany wewnętrznym prawem danej korporacji (w tym znaczeniu korporacją nie jest np. zgromadzenie publiczne).
Korporacja zazwyczaj zarządza sprawami swoich członków, w takim zakresie w jakim działają oni jako jej członkowie. Konkretne uprawnienia członków poszczególnych korporacji, a także ich struktury organizacyjne i zakres działania zależą już od określonych rozwiązań przyjętych przez ustawodawcę.
Początkowo mianem korporacji określano gildie (średniowieczne) i cechy rzemieślnicze a potem stowarzyszenia studenckie.
Etymologicznie wyraz korporacja pochodzi od łacińskiego corporatio oznaczającego związek; połączenie części. W znaczeniu związek (przymiotnik "związany"). Można kogoś związać sznurem i taki człowiek "związany" to nasz niewolnik.
Korporacjami prawa cywilnego są np. stowarzyszenia, spółdzielnie, związki zawodowe, a korporacjami prawa publicznego - np. gminy (o takiej korporacji mówimy, że jest przymusowa bo nie ma w niej swobody aktu woli członków co do rozpoczęcia lub zakończenia przynależności; do danej gminy przynależy się z mocy prawa przez sam fakt zamieszkiwania na jej terenie). Potocznie mianem korporacji określa się także samorządy zawodowe.
Organizacja typu korporacyjnego przeciwstawia się organizacjom typu zakładowego (zakładom), których istotnym substratem jest składnik nieosobowy (np. kapitał).
Inne hasła zawierające informacje o "korporacja":
Uniwersytet Witolda Wielkiego
Młodzieży Akademickiej Litwy (ZPMAL). W
1928
roku na bazie Zjednoczenia powstała polska korporacja akademicka
"Lauda"
, , rok później powołano korporację "Antewię". Przez krótki czas ...
Nowa Polityka Ekonomiczna
ludzkiego z całego świata. Na przykład w 1922 roku została utworzona amerykańsko-rosyjska korporacja o nazwie Rosyjsko-Amerykańska Korporacja Przemysłowa (Русско-американская индустриальная корпорация - РАИК), która ...
Grupa
...
1908
...
1932
...
1933
...
1937
Jarama
.
11 lutego
– zakończył się
strajk okupacyjny
w fabrykach
General Motors
, kiedy
korporacja
uznała Zjednoczony Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Samochodowego (ang. United Automobile Workers ...
Społeczeństwo nowoczesne
...
Organ (prawo)
...
1999
utonięcie zbiornikowca "Erika" w pobliżu
francuskiego
przylądka Penmarch Point.
15 grudnia
–
japońska
korporacja Mitsubishi Materials odlała największą
sztabę złota
na świecie.
17 grudnia
–
Zgromadzenie ...
Inne lekcje zawierające informacje o "korporacja":
204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 3)
...
131. Cechy gospodarki postindustrialnej (plansza 3)
...
038 Problemy polityczne oraz kryzys gospodarczy i społeczny w Europie w późnym średniowieczu (plansza 21)
...
|