Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kosów Poleski

Kosów Poleski

Na mapach: 52°45'N 25°09'E / 52.75, 25.15

Kosów Poleski
Herb
Herb Kosowa Poleskiego
Państwo   Białoruś
Obwód brzeski
Położenie52° 45' N
25° 09' E
Ludność (2010)
•  liczba ludności

2 000[1]
Położenie na mapie Białorusi

Kosów Poleski

Kosów Poleski, Kossów Poleski ( biał . Косава, Kasava) - miasto na Białorusi , położone w obwodzie brzeskim , w rejonie iwacewickim , 15 km od Iwacewicz , ok. 2 tys. mieszkańców (2010).

Spis treści

Historia

Miejscowość na Białorusi , w dokumentach występuje po raz pierwszy około 1492 . Od III rozbioru Polski ( 1795 ) w zaborze rosyjskim . W okresie II Rzeczypospolitej siedziba starostwa powiatowego i powiatu województwa poleskiego. Od 1945 w granicach Białoruskiej SRR . Od 1991 miejscowość należy do niepodległej Białorusi , rejon iwacewicki obwodu brzeskiego .

Demografia

Historia

W X-XI w. było tu grodzisko otoczone wałem. Dobra kosowskie od XV w. przechodziły przez ręce możnych rodów - Chreptowiczów, Sanguszków, Sapiehów, Flemingów, Czartoryskich. W I poł. XIX w. były w rękach Pusłowskich, którzy na przełomie XIX i XX w. sprzedali dobra Rosjanom. Po I wojnie światowej majątek rozparcelowano.

W roku 1838 polski przemysłowiec, hrabia Wandalin Pusłowski wybudował w miejscowości pałac, przejęty po powstaniu styczniowym w ramach represji przez rosyjskich magnatów. W czasie I wojny światowej Kosów Poleski został częściowo zniszczony. Za II Rzeczypospolitej miejscowość była siedzibą wiejskiej gminy Kosów .

Po agresji ZSRR na Polskę w dniu 17 września 1939 miejscowa ludność została poddana represjom a niektóre obiekty zabytkowe uszkodzone - obecnie IPN prowadzi śledztwo w sprawie zamordowania w dniach 17-20 września 25 Polaków nieopodal Kosowa Poleskiego.

Zabytki

Napoleon Orda , Pałac P. Wandalina Pusłowskiego i dom w którym się urodził Tadeusz Kościuszko 12 Lutego 1746 r
  • Pałac Pusłowskich - zbudowany w 1838 r. przez Wandalina, neogotycki o imponującej fasadzie (120 m) usytuowany na wzgórzu o spłaszczonym wierzchołku. W okresie międzywojennym był siedzibą starostwa kosowskiego. W 1942 r. spalony przez partyzantów radzieckich i doszczętnie zdewastowany, a rozległy otaczający go park wycięty (teraz rośnie bór sosnowy). Pałac to dobrze zachowana trwała ruina robiąca ciągle duże wrażenie.
  • Zabytkowa cerkiew grecko-katolicka z XVIII wieku.
  • Kościół katolicki pod wezwaniem Przenajświętszej Trójcyi wybudowany w stylu neoromańskim , zbudowany w 1878 - w znajdującym się na jego miejscu kościółku został w 1748 ochrzczony Tadeusz Kościuszko , urodzony w odległej o pół kilometra od Kosowa Poleskiego Mereczowszczyźnie .

Ludzie związani z Kosowem Poleskim

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kosów Poleski":

Małopolska Droga św. Jakuba ...

Olsztyn ...

Obwód iwanofrankowski ...

1990 ...

Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie ...

Reforma rolna ...

Akcja Burza ...

Polesie Lubelskie ...

Warmiacy ...

Kurhan ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kosów Poleski":

Ochrona przyrody i krajobrazu w Polsce (plansza 9) ...

Turystyka w Polsce (plansza 10) ...

Ochrona przyrody i krajobrazu w Polsce (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie