Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Torfowisko

Torfowisko

Torfowisko na Hebrydach
Torfowisko w pobliżu Jeziora Moszne

Torfowisko (ang. peatland, mire, peat bog, niem. Moor, Moos, Ried, Filz) – jeden z typów mokradeł , siedlisk na tyle uwodnionych, że występuje tam specyficzna roślinność i zachodzą procesy akumulacji osadów organicznych . Jest to teren stale podmokły, o podłożu trudno przepuszczalnym, pokryty zbiorowiskami roślin bagiennych i bagienno- łąkowych . Torfowiska występują głównie w strefie klimatu umiarkowanego wilgotnego i chłodnego (północna część Eurazji i Ameryki Północnej , a także obszary górskie ). Obszary te są cenne pod względem przyrodniczym, można je także wykorzystać gospodarczo – poprzez wydobywanie torfu . Torfowisko przyrasta średnio o 1 mm w ciągu roku.

Torfowisko stanowi biotop dla biocenozy (geobiocenozy), wykształcającej się w warunkach silnego uwodnienia z warstwą torfu o miąższości powyżej 30 cm.

Torfowisko jest siedliskiem rosnącej na nim roślinności torfotwórczej lub roślinności zastępczej, która została wprowadzona po odwodnieniu torfowiska. W definiowaniu torfowisk botanicy kładą nacisk na zbiorowiska roślinne , natomiast geolodzy i gleboznawcy na parametry jakościowe i zasoby torfu. Przy mniejszej grubości warstwy organicznej (10-30 cm) mówi się o glebach mineralno-organicznych lub murszowatych.

Torfowiska zajmujące duże obszary (rzędu tysięcy hektarów) określane są mianem kompleksów torfowych.

Torfowiska czasami nazywane są mokradłami . Ostatnio wprowadzany jest nowy termin: suo (z języka fińskiego), oznaczający torfowiska lub obszary gleb mineralnych, na których aktualnie występuje roślinność torfotwórcza.

Zatorfienie – wyrażony w procentach udział torfowisk w powierzchni analizowanego regionu (lub jednostki administracyjnej).

Iwanov w 1953 zaproponował hipotezę dwuwarstwowej budowy torfowiska: akrotelm (acrotelm) i katotelm (catotelm). Torfowisko posiadające obie warstwy i z czynnym procesem torfotwórczym określane jest nazwą diplotelmic, natomiast jednowarstwowe, pozbawione akrotelmu – haplotelmic.

Spis treści

Typy torfowisk (klasyfikacja)

Klasyfikacje torfowisk uwzględniają trofię siedliska oraz zawartość związku wapnia, które wpływają na skład zbiorowisk roślin torfowiskowych. Dodatkowym kryterium są stosunki wodne, wynikające z rzeźby terenu. W Europie Środkowej wyróżnia się:

Według kryteriów geomorfologicznych wyróżnia się:

  • torfowiska dolinowe
  • torfowiska kotłowe

W chłodniejszym klimacie:

Ze względu na zasilanie torfowisk w wodę wyróżnia się:

Fauna torfowisk

Torfowiska to siedliska bardzo licznych gatunków fauny , zarówno lądowych ( ptaki , płazy , pająki ) jak i słodkowodnych. Słodkowodna fauna drobnych zbiorników położonych na torfowiskach niskich jest z reguły podobna do fauny litoralu jeziornego, podczas gdy wodna fauna kwaśnych torfowisk wysokich jest bardzo specyficzna. Typowy jest w nich brak populacji ryb i mięczaków a wśród owadów i skorupiaków dominują gatunki nieobecne w innych rodzajach środowisk (tyrfobionty, sfagnobionty). Za takie preferencje siedliskowe wielu gatunków m.in. ważek i pluskwiaków różnoskrzydłych odpowiedzialna jest ich wrażliwość na drapieżnictwo ze strony ryb odżywiających się bentosem , których brakuje w zbiornikach torfowiskowych.

Torfowiska w świecie

Najwięcej torfowisk występuje w Rosji , Białorusi , Ukrainie , Finlandii , Skandynawii , Estonii , Polsce , Szkocji , północnych Niemczech , Holandii , Kanadzie , Stanach Zjednoczonych ( Michigan , Minnesota , Florydzie i Kalifornii ). Na południowej półkuli torfowiska są rzadsze, występują na Nowej Zelandii , południowej Patagonii , wyspie Kerguelen i na Falklandach .

Torfowiska w Polsce

W Polsce jest ponad 49 000 torfowisk, z których zdecydowana większość występuje w północnej części kraju (w pobliżu wybrzeża Bałtyku , na Mazurach i Kurpiach oraz w dolinach Noteci i Biebrzy ). Z tego 90% to torfowiska niskie, 6% – torfowiska wysokie, a resztę tworzą formy przejściowe. Na obszarach górskich torfowiska występują w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej w Karpatach oraz w Górach Izerskich , Karkonoszach , Górach Stołowych i Górach Bystrzyckich w Sudetach .

Użytkowanie torfu

Torf wydobywany z torfowiska był używany jako opał. Do tej pory w Bilansie zasobów kopalin torf figuruje jako surowiec energetyczny . Torf używany jest w ogrodnictwie i balneologii jako borowina .

Zobacz też

Bibliografia

  • Piotr Ilnicki: Torfowiska i torf. Wyd. AR w Poznaniu, 2002, s. 606. 
  • E. Kobojek, S.Kobojek, Z.Rdzany, M. Ziułkiewicz, Ilustrowana Księga Polski – środowisko przyrodnicze, Wydawnictwo Pascal 2003, .
  • Andrzej Kołodziejczyk, Paweł Koperski. Bezkręgowce słodkowodne Polski. Klucz do oznaczania oraz podstawy biologii i ekologii makrofauny Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 2000. .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Torfowisko":

Uznam ...

Kocioł (Karkonosze) ...

Torfowisko wysokie ...

Murawa bliźniczkowa ...

Turzyca patagońska ...

Kamienna (dopływ Bobru) KamiennaLokalizacja Europa   Polska   Czechy Źródło Karkonosze , Mumlawski Wierch ,Torfowisko Zielony Klin1120 m n.p.m. Ujście Bóbr (rzeka) Jelenia Góra , koło Wzgórza Krzywoustego Długość 33 km Powierzchnia zlewni 272,3 ...

Czeski Grzbiet ...

Śląski Grzbiet ...

Torfowisko Torfowisko na Hebrydach Torfowisko w pobliżu Jeziora MoszneTorfowisko (ang. peatland, mire, peat bog, ...

Bagno ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Torfowisko":

201. Środowisko przyrodnicze Polski (plansza 8) ...

Użytkowanie i zagrożenia wód słodkich (plansza 14) ...

028. Ekologia – zależności między organizmami i środowiskiem (plansza 23) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie