Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kozacy piszą list do sułtana

Kozacy piszą list do sułtana

Kozacy piszą list do sułtana
Ilja Riepin , 1878-1891
203 × 358 cm
Muzeum Rosyjskie w Sankt Petersburgu

Kozacy piszą list do sułtana (lub Zaporożcy piszący list do sułtana) – obraz rosyjskiego malarza Ilji Riepina . Płótno artysta zaczął malować w 1880 , a skończył w 1891 roku. Istnieje także druga, niedokończona wersja obrazu z 1893 roku.

Spis treści

Treść obrazu

Według legendy list został napisany w 1676 roku przez atamana koszowego Iwana Sirko wraz z "całą Siczą Zaporoską" w odpowiedzi na ultimatum sułtana osmańskiego Mehmeda IV .

Oryginał pisma nie zachował się do naszych czasów, jednak w latach 70. XIX wieku została odnaleziona kopia pisma sporządzona w XVIII wieku. Kopia została odnaleziona przez etnografa-hobbystę z Dniepropietrowska (wtedy Jekaterynosław), który przekazał ją znanemu historykowi Dimitrowi Jawornickiemu ( ukr. Дмитро Яворницький). Ten z kolei odczytał kiedyś pismo dla rozweselenia swoich gości, wśród których był Ilja Repin. Artysta malarz zainteresował się całą historią i w 1880 roku rozpoczął prace nad obrazem.

Historia powstawania

Druga wersja obrazu, nieukończona, z 1893 roku. Przechowywana w muzeum w Charkowie

Od roku 1880 Repin zajął się tworzeniem dokładnych szkiców oraz dobieraniem modeli. Wśród modeli, którzy pozowali artyście do obrazu było wiele znanych w tamtych czasach osób. I tak na przykład do postaci pisarza pozował Dimitr Jawornicki (ten sam, który wcześniej przeczytał artyście pismo Kozaków), a atamanem Iwanem Sirko został generał-gubernator Kijowa M.I. Dragomirow (ros. М. И. Драгомиров). Przy postaci śmiejącego się kozaka w białej papasze asystował dziennikarz i pisarz Władimir Giliarowski (ros. Владимир Гиляровский). Pierwszy gotowy szkic został ukończony w 1887 roku, i Repin podarował go Jawornickiemu, który później go sprzedał. Dziś znajduje się on moskiewskiej Galerii Trietiakowskiej .

Najważniejszy wariant obrazu został namalowany w 1891 roku. Po pierwszym wystawieniu na widok publiczny autor był krytykowany za to, iż obraz nie jest zgodny z prawdą historyczną. Niemniej, po wielu sukcesach na wystawach w Rosji i za granicą ( Chicago , Budapeszt , Monachium , Sztokholm ) obraz został kupiony w 1892 roku, za 35 tysięcy rubli, przez cara Aleksandra III . Następnie pozostawał on w zbiorach rodziny carskiej do roku 1917 , a po rewolucji znalazł się w zbiorach Muzeum Rosyjskiego w Sankt Petersburgu .

Jeszcze przed ukończeniem najbardziej znanego wariantu, w 1889 roku, Repin rozpoczął pracę nad drugą wersją, której nigdy nie zakończył. Drugie płótno ustępuje rozmiarami pierwszemu i było eksperymentem artysty. Nowa wersję Zaporożców autor starał się namalować zwracając większą uwagę na fakty historyczne. Otrzymany efekt nie był jednak dla artysty zadowalający i obraz pozostał niedokończony. Jest to tzw. wersja z 1893 roku, przechowywana w muzeum w Charkowie .

Źródła

  • Dymitr Jawornicki (1895) Historia Kozaków Zaporoskich, cz. 2, pp. 517-518. St. Petersburg.
  • Myron B. Kuropas (1961) The Saga of Ukraine: An Outline History. MUN Enterprises
  • "Piękne obrazy, zbiór. Artyści RFSRR " (ros. "Замечательные полотна. Сборник" Художник РСФСР), 1962 г.


Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Kozacy piszą list do sułtana":

Biskup ...

Mieszko II Lambert ...

Iwan IV Groźny ...

Wittenberga ...

Taylor Swift ...

Zygmunt III Waza ...

1977 ...

Szymon Kossakowski ...

Głowacz białopłetwy ...

Wyprawy krzyżowe ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kozacy piszą list do sułtana":

02a Pojęcia podstawowe - część 1 (plansza 1) ...

Rozprawa z rozprawką (plansza 2) ...

229 Stosunki państwo-Kościół w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie