Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kościoły pacyfistyczne

Kościoły pacyfistyczne

Kościoły pacyfistyczne to kościoły, wspólnoty lub grupy chrześcijańskie (głównie protestanckie i prawosławne ), głoszące pacyfizm chrześcijański od początku swojego istnienia jako doktrynę wiary. Są to[1]:

Głoszą one, że Jezus Chrystus zabronił przemocy a chrześcijanie powinni go naśladować. Najbardziej rygorystyczni (np. amisze) uważają, że używanie przemocy fizycznej jest niedopuszczalne nawet w obronie własnej i nie istnieje pojęcie "walki o słuszną sprawę". Niedopuszczalna jest też wszelka współpraca z wojskiem, np. jako personel pomocniczy, medyczny lub praca w przemyśle zbrojeniowym (bardziej umiarkowane Kościoły, np. kwakrzy, zgadzają się na służbę zastępczą lub pomocniczą). Dla rygorystów nawet leczenie rannych żołnierzy stanowi pomaganie wojsku, a więc jest grzechem . Wszystkie Kościoły pacyfistyczne uznają, że chrześcijanie nie mogą walczyć za jakiekolwiek państwo lub rząd.

Kościoły pacyfistyczne od początku istnienia były represjonowane w Europie , a ich wyznawcy zabijani, torturowani, a nawet sprzedawani jako niewolnicy. Masowo zmuszano ich do emigracji (głównie do Ameryki Północnej ), gdzie obecnie mieszka największa liczba ich wyznawców. W Europie Kościoły pacyfistyczne praktycznie zanikły w wyniku prześladowań w XVII - XVIII w. Polska również uczestniczyła w tych represjach, skazując na banicję braci polskich w 1658 .

Jednak również w USA wyznawców tych Kościołów spotykały represje; byli więzieni i nawet torturowani za odmowę służby wojskowej podczas I wojny światowej . Dopiero w latach 30. XX wieku przyznano im prawo do takiej odmowy.

Kościoły pacyfistyczne przyczyniły się do uznania w USA prawnej możliwości zwolnienia z odbycia obowiązkowej służby wojskowej z powodów religijnych, a w stosunku do amiszów, huterytów i mennonitów - zwolnienia również z zastępczej służby wojskowej.

Z niezrozumieniem i wrogością spotykały się inicjatywy tych Kościołów, aby organizować pomoc humanitarną dla obu stron konfliktu zbrojnego, np. kwakrzy i mennonici zorganizowali taką pomoc dla komunistycznego Wietnamu Północnego w latach 70. XX wieku, a współcześnie dla Kuby .

W latach 90. XX wieku kwakrzy, bracia morawscy i mennonici wspólnie zorganizowali Christian Peacemaker Teams - międzynarodową organizację, pracującą na rzecz eliminacji przemocy i niesprawiedliwości w rejonach skonfliktowanych. Jest to odpowiedź na zarzut, że Kościoły pacyfistyczne to bezczynni idealiści, którzy przetrwali tylko dzięki sile armii USA.

W mniejszym stopniu propagują pacyfizm: Społeczność Chrystusa i Świadkowie Jehowy (którzy z zasady odmawiają wszelkiej współpracy z państwem, a ofiarowanie swojego życia za ojczyznę uważają za koncepcję pogańską ).

Linki zewnętrzne

Kościoły

Przypisy

  1. na podstawie: Speicher, Sara i Durnbaugh, Donald F. (2003), Ecumenical Dictionary: Historic Peace Churches


Inne hasła zawierające informacje o "Kościoły pacyfistyczne":

Biskup ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Linz ...

Brno ...

Diakon ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Zbór ...

Rekatolicyzacja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kościoły pacyfistyczne":

Średniowiecze (plansza 6) ...

108 Życie religijne w okresie nowożytnym (plansza 6) ...

108 Życie religijne w okresie nowożytnym (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie