Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie

Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie

Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie
Religia Chrześcijaństwo
Klasyfikacja główna Katolicyzm
Kierunek teologiczny Kościół katolicki
Forma organizacji episkopalna
Wyznanie macierzyste Kościół łaciński
Zasięg geograficzny Ukraina


Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie

Spis treści

Historia

Kościół rzymskokatolicki pojawił się w zachodniej Ukrainie w XIII w. za rządów halickiej linii Rurykowiczów . W 1254 r. Daniel Halicki uzyskał od papieża tytuł królewski . W tym też czasie swoją misję rozpoczęły zakony franciszkanów i dominikanów, a biskupi lubuscy zostali wyznaczeni do opieki nad katolikami na Rusi. Właściwą ekspansję katolicyzmu w rycie łacińskim na wschód łączy się jednak z inkorporacją Rusi Czerwonej ( 1349 r.) i przyległych ziem ruskich do Korony Królestwa Polskiego za Kazimierza Wielkiego i w czasach późniejszych. Pierwsze diecezje katolickie powstały w Haliczu ( XIII w. , odnowiona w 1375 r. jako metropolia), przeniesiona następnie do Lwowa ( 1412 r.), której podlegały diecezje sufraganne w Chełmie , Przemyślu i Włodzimierzu Wołyńskim (od 1428 r. w Łucku ) oraz w Kamieńcu Podolskim i Kijowie ( Żytomierzu ).

Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie był tradycyjnie utożsamiany z polskością. Spisy powszechne ludności, przeprowadzane systematycznie przez władze austriackie od połowy XIX w. , wykazywały stały wzrost udziału ludności rzymskokatolickiej w Galicji Wschodniej. Wiązano to z faktem, że więcej grekokatolików stawało się katolikami obrządku łacińskiego, niż odwrotnie, a co za tym idzie silniejsza była polonizacja Ukraińców, niż ukrainizacja Polaków. W 1910 r. w Galicji Wschodniej mieszkało ponad 1066,7 tys. rzymskich katolików, co stanowiło ok. 23% ogółu ludności.

Do początku XIX w. Kościół w tej części Ukrainy, która znalazła się w Imperium Rosyjskim , działał i rozwijał się bez przeszkód. Jednak od tego momentu rząd rosyjski rozpoczął stopniową akcję ograniczania jego działalności (zamykano wiele kościołów, konfiskowano majątki klasztorów). Działania te nasiliły się jeszcze w okresie pod rządami bolszewików . Władze komunistyczne nakładały na kościoły ogromne obciążenia podatkowe, a gdy gminy wyznaniowe nie były w stanie ich uregulować, świątynie zamykano. W 1931 r. służby specjalne aresztowały wszystkich księży rzymskokatolickich z diecezji kamienieckiej i żytomierskiej, a w 1936 r. rozpoczęto deportację ukraińskich Polaków do Kazachstanu . Pod koniec lat 30. XX w. w USRR działała tylko jedna świątynia rzymskokatolicka.

Po II wojnie światowej , kiedy przesiedlono większość Polaków w granice PRL , część Polaków pozostała na Ukrainie. Zostało również blisko sześćdziesięciu księży i kilku zakonników. W 1946 zmuszony został do opuszczenia Lwowa metropolita lwowski Eugeniusz Baziak , władze zlikwidowały kurię metropolitalną we Lwowie, seminarium duchowne, szkoły, prasę i organizacje rzymskokatolickie. W latach 1948 - 1953 przeszła kolejna fala represji. We Lwowie czynne pozostały Katedra Łacińska i kościół pw. św. Antoniego oraz (do października 1962 ) kościół pw. św. Marii Magdaleny , a na całej Ukrainie czynnych pozostało kilkanaście świątyń. Nieliczne otwarte kościoły służyły również wbrew zakazom władz greckim katolikom .

Współczesność

Na początku stycznia 1991 r. Jan Paweł II odnowił hierarchię duchowną i mianował biskupów dla Lwowa, Kamieńca Podolskiego i Żytomierza. Ukraina ustanowiła stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską . W 1993 r. papież utworzył administraturę apostolską dla wiernych obrządku łacińskiego z Zakarpacia . W 1996 r. wznowiła swoją działalność diecezja łucka , a w 2002 r. zorganizowano diecezje mukaczewską , charkowsko-zaporoską i odesko-symferopolską. W 2001 r. głowa Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie arcybiskup lwowski Marian Jaworski został podniesiony do godności kardynalskiej . W dniach 23 - 27 czerwca 2001 r. z pielgrzymką apostolską w Kijowie i Lwowie przebywał papież Jan Paweł II.

Struktura wewnętrzna

Podział administracyjny Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie

Dnia 1 stycznia 2005 r. na terytorium Ukrainy działało 877 wspólnot, w których posługę kapłańską pełniły 484 osoby. W 83 klasztorach i 39 misjach kościoła przebywało 610 zakonników i zakonnic. Kościół rzymskokatolicki kształcił blisko 730 słuchaczy (410 w formie zaocznej) w 7 własnych szkołach. Ponadto naukę pobierali słuchacze 528 szkół niedzielnych. Kościół rzymskokatolicki posiadał 13 własnych tytułów prasowych. Terytorium kraju było podzielone na 7 diecezji:

Zobacz też

Strony internetowe Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie


Inne hasła zawierające informacje o "Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Biskup ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Grenoble ...

Linköping ...

Tampere ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kościół rzymskokatolicki na Ukrainie":

010c. Rzym (plansza 13) ...

010c. Rzym (plansza 16) ...

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie