Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kość skroniowa

Kość skroniowa

Kość skroniowa ( łac. os temporale) - parzysta kość wchodząca w skład mózgoczaszki .

U człowieka kość skroniowa składa się z czterech części:

  • część skalista (piramida)
  • część łuskowa (łuska skroniowa)
  • część bębenkowa
  • część sutkowa

Spis treści

Część łuskowa

Część łuskowa (łac. pars squamosa) albo łuska skroniowa (łac. squama temporalis) - przednio-górna część kości skroniowej, składająca się ze strzałkowo ustawionej płyty kostnej stanowiącej boczną część ściany mózgoczaszki, oraz z dolnej, masywniejszej części w której znajduje się powierzchnia stawowa stawu skroniowo-żuchwowego . Łuska swoim górnym i tylnym brzegiem łączy się szwem łuskowym z kością ciemieniową , zaś brzegiem przednim za pomocą szwu klinowo-skroniowego ze skrzydłem większym kości klinowej . Na wypukłej powierzchni skroniowej (zewnętrznej) łuski znajduje się bruzda tętnicy skroniowej środkowej (sulcus arteriae temporalis mediae), powierzchnia ta stanowi dno dołu skroniowego . W dolnej części łuski odchodzi bocznie i ku przodowi wyrostek jarzmowy (processus zygomaticus), który łącząc się szwem skroniowo-jarzmowym z wyrostkiem skroniowym kości jarzmowej tworzy łuk jarzmowy. Na dolnej krawędzi wyrostka jarzmowego znajduje się pokryty chrząstką włóknistą guzek stawowy (tuberculum articulare), tworzący wraz z leżącym ku tyłowi od niego dołem żuchwowym (fossa mandibularis) panewkę stawu skroniowo-żuchwowego. Ku tyłowi od dołu żuchwowego znajduje się szczelina skalisto-bębenkowa (fissura petrotympanica) oddzielająca łuskę od części bębenkowej kości skroniowej. Na powierzchni mózgowej (wewnętrznej) znajdują się liczne wyciski palczaste i łęki mózgowe.

Zobacz też: pterion

Część sutkowa

Część sutkowa (łac. pars mastoidea), niekiedy uznawana za składową piramidy. Tworzy tylną część kości skroniowej, wykształca się dopiero u dorosłych wyodrębniając się z elementów łuski i piramidy łączących się szwem łuskowo-sutkowym (łac. sutura squamosomastoidea), który u osobników dorosłych widoczny jest w około 1/3 przypadków. Część zewnętrzna części sutkowej stanowi miejsce przyczepu wielu mięśni. W dolnej części, wskutek pracy unoszącego głowę mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego powstaje wyrostek sutkowaty , którego wnętrze zajmują wypełnione powietrzem, poprzedzielane drobnymi beleczkami kostnymi komórki sutkowe mające połączenie z uchem środkowym . Na powierzchni wewnętrznej najwyraźniejszą strukturą jest głęboka bruzda zatoki esowatej .

Część bębenkowa

Znajduje się do tyłu od szczeliny skalisto-bębenkowej a do przodu od szczeliny bębenkowo-sutkowej. Buduje ścianę przednią, dolną i część tylnej przewodu słuchowego zewnętrznego . Otacza także wyrostek rylcowaty kości skroniowej tworząc jego pochwę.

Część skalista

(Piramida) Kształt trójosiemnego kręgosłupa oś długa tej piramidy ustawiona jest pod kątem 45 stopni do płaszczyzny strzałkowej. Podstawa zrośnięta jest z powierzchnią wewnętrzną części łuskowej i sutkowej. Szczyt zawiera otwór wewnętrzny kanału tętnicy szyjnej ograniczający otwór poszerzony.

Bibliografia

  • Adam Bochenek , Michał Reicher: "Anatomia człowieka" t. I, wyd. XI (VII) dodruk, PZWL, Warszawa 1999
  • Johannes Sobotta, "Atlas anatomii człowieka" t. I wyd. II polskie, Urban & Partner, Wrocław 2001

Przeczytaj !


Inne hasła zawierające informacje o "Kość skroniowa":

Układ scalony ...

Przeszczepianie narządów ...

Tytan (pierwiastek) ...

Łopatka ...

Kręg ...

Osteoporoza ...

Kolagen ...

Szkielet wewnętrzny ...

Chrząstka nasadowa ...

Kości długie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kość skroniowa":

Budowa i rola części biernej układu ruchu (plansza 24) ...

Budowa i rola części biernej układu ruchu (plansza 3) ...

Układ mięśniowy (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie