Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kreda (okres)

Kreda (okres)

Okres poprzedzającyOkres omawianyOkres następny
jura kreda paleogen
tabela stratygraficzna

Kreda – ostatni okres ery mezozoicznej , trwający około 80 milionów lat (od 145,5 ± 4,0 do 65,5 ± 0,3 mln lat temu). Kreda dzieli się na dwie epoki : wczesną kredę i późną kredę .


← mln lat temu
Kreda
← 4,6 mld542488444416359299251200
Kreda
145
65
NG
23
Cz
2


Spis treści

Stratygrafia

Podstawowymi skamieniałościami przewodnimiamonity , a w kredzie górnej także małże inoceramy , belemnity i otwornice . Kreda dzieli się na dwa oddziały: kredę dolną i kredę górną z piętrami:

Górna/Późna kreda
mastrycht (70,6 ± 0,6 – 65,5 ± 0,3 mln lat temu)
kampan (83,5 ± 0,7 – 70,6 ± 0,6 mln lat temu)
santon (85,8 ± 0,7 – 83,5 ± 0,7 mln lat temu)
koniak (89,3 ± 1,0 – 85,8 ± 0,7 mln lat temu)
turon (93,5 ± 0,8 – 89,3 ± 1,0 mln lat temu)
cenoman (99,6 ± 0,9 – 93,5 ± 0,8 mln lat temu)
 
Dolna/Wczesna kreda
alb (112,0 ± 1,0 – 99,6 ± 0,9 mln lat temu)
apt (125,0 ± 1,0 – 112,0 ± 1,0 mln lat temu)
barrem (130,0 ± 1,5 – 125,0 ± 1,0 mln lat temu)
hoteryw (136,4 ± 2,0 – 130,0 ± 1,5 mln lat temu)
walanżyn (140,2 ± 3,0 – 136,4 ± 2,0 mln lat temu)
berrias (145,5 ± 4,0 – 140,2 ± 3,0 mln lat temu)

Ogólne

W kredzie panował bardzo ciepły i dość wilgotny klimat. Nawet na biegunie średnia roczna temperatura wynosiła około plus 4C° i zimą raczej nie spadała poniżej zera. Pod koniec wczesnej kredy zaczęła się największa w dziejach Ziemi transgresja , dzięki czemu w późnej kredzie poziom wszechoceanów był wyższy od dzisiejszego o ponad 200 metrów. Znaczna część lądów uległa zalaniu i utworzyły się tam liczne płytkie morza. Istniały już wtedy dobrze rozwinięte oceany Atlantyk i Indyjski, choć były jeszcze znacznie węższe niż obecnie. Pod koniec kredy zaczęły się intensywne ruchy górotwórcze orogenezy alpejskiej , dzięki czemu doszło do sfałdowania i częściowego wypiętrzania osadów wcześniejszych mórz. Powstały wtedy m.in. płaszczowiny Tatr .

Flora

Wśród morskiej flory najważniejsza jest grupa jednokomórkowych glonów – kokolitów , które (zwłaszcza w późnej kredzie) występowały masowo. Szczątki kokolitów są jednym z głównych składników wielu odmian wapieni , w tym kreda piszącej . Kokolity mają też spore znaczenie w datowaniu skał.

We wczesnej kredzie pojawiły się pierwsze rośliny okrytonasienne , które w późnej kredzie były już podstawowym składnikiem flory lądowej. Przez cały okres bardzo powszechne były rośliny iglaste , zwłaszcza araukarie i zastrzaliny. Z innych roślin nagonasiennych we wczesnej kredzie pospolite były liściaste: miłorzębowe , sagowce i benetyty , jednak w późnej kredzie te ostatnie wymierają, a pozostałe podupadają. We wczesnej kredzie giną ostatnie paprocie nasienne . Rośliny zarodnikowe reprezentują prawie wyłącznie formy zielne, zwłaszcza pospolite były paprocie . W kredzie zanikają ostatnie drzewiaste paprocie.

Fauna

W kredzie dochodzi do bardzo bujnego rozwoju pierwotniaków , zwłaszcza istotne skałotwórczo i stratygraficznieotwornice , w tym pierwsze gatunki planktoniczne . Na przełomie jury i kredy bardzo rozpowszechnione były inne jednokomórkowe pierwotniaki – kalpionelle budujące niektóre wapienie i używane w datowaniu skał. Wśród bezkręgowców żyjących na dnie szczególnie liczne były małże, w tym bardzo ważny stratygraficznie rodzaj Inoceramus . Niektóre małże o nietypowych kształtach rogu, tzw. rudysty tworzyły struktury rafopodobne. Pospolite były w kredzie także ramienionogi , gąbki i ślimaki . W toni wodnej mórz dominowały amonity (zwierzęta) . Dość liczne stały się wtedy amonity o nietypowych kształtach heteromorfy, czasami też formy gigantyczne (do 2,5m). Drugą podstawową grupą nektonicznych bezkręgowców były belemnity .

W kredzie następuje szybki rozwój współcześnie dominującej grupy ryb Teleostei , ale jednocześnie co najmniej równie pospolite są rekiny . Natomiast ryby kostnochrzęstne i przejściowce bardzo podupadają.

We wczesnej kredzie w Australii rozwijają się wielkie, dochodzące do 5m długości i 0,5 tony wagi płazy tarczogłowe . Jednak pod koniec tej epoki giną ostatni światowi przedstawiciele tej grupy. Kreda jest, wraz z jurą nazywana wiekiem gadów. W morzach przez cały okres panują plezjozaury , we wczesnej kredzie dość częste są ichtiozaury , które jednak giną pod koniec epoki. W kredzie późnej dominuje w morzach nowo powstała grupa morskich jaszczurek – mozazaurów , z których największe gatunki przekraczały 20 metrów długości. Pospolite są także morskie krokodyle sięgające 17 metrów długości i wielkie żółwie. Istniały także mniejsze krokodyle i żółwie słodkowodne.

W powietrzu dochodzi do rozkwitu gadów latających , zwłaszcza pterodaktyli , z których największe osobniki szacuje się na 12 metrów rozpiętości skrzydeł. Natomiast ramforynchy były rzadsze.

Na lądzie dominują dinozaury . Szczególny rozkwit przechodzą dinozaury ptasiomiedniczne , w tym nowo powstałe dinozaury rogate (np. Triceratops ) i dinozaury kaczodziobe , tworzące największe wśród dinozaurów stada (do 10 000 osobników) i kolonie lęgowe. W kredzie nastąpiła też maksymalizacja rozmiarów drapieżnych teropodów . Do takich drapieżnych olbrzymów należy m.in. północnoamerykański Tyrannosaurus i gobijski Tarbosaurus . Istniały też wielkie zauropody , ale były one rzadsze niż w jurze.

W kredzie powoli ewoluują ssaki , powstają wtedy pierwsze torbacze i łożyskowce , tym niemniej była to grupa marginalna.

Wymieranie kredowe

Kreda skończyła się jednym z pięciu największych masowych wymierań zwierząt w historii ( wymieranie kredowe ). Wymarły m.in. amonity, belemnity, mozazaury, plezjozaury, pterozaury, wszystkie dinozaury oprócz ptaków .

Bibliografia

  • Włodzimierz Mizerski, Stanisław Orłowski, 2005: Geologia historyczna dla geografów. PWN

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Kreda (okres)":

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Oddychanie komórkowe ...

Linz ...

Sztuka ...

Vytautas Landsbergis ...

Tadeusz Kognowicki ...

Iwan IV Groźny ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Augustinas Voldemaras ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kreda (okres)":

02c Pojęcia podstawowe - część 3 (plansza 10) ...

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 5) ...

Rozwinięcia dziesiętne (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie