Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Królestwo Obojga Sycylii

Królestwo Obojga Sycylii - aństwo istniejące w latach 1816-1860 na terenie Sycylii i południowej części Półwyspu Apenińskiego.

Państwo powstało z przekształcenia się Królestwa Neapolu po kongresie wiedeńskim. Koronę sycylijską otrzymał ród Burbonów, z którego później oddzieliła się cała gałąź - Burbonowie Sycylijscy. Kres państwa nadszedł w 1860, kiedy Giuseppe Garibaldi zajął cały obszar królestwa i włączył je do zjednoczonych Włoch.

Gospodarka

Konserwatywne rządy Burbonów w dziedzinie gospodarki opowiadały się za szerokim interwencjonizmem państwowym i protekcjonizmem. Szybkie zadłużanie się kraju i dziury budżetowe starano się powstrzymać wysokimi cłami co miało katastrofalne skutki dla gospodarki kraju, który z biegiem czasu coraz szybciej biedniał. Duże pieniądze przeznaczano także na wojsko, co również nie poprawiało jego sytuacji. Ponadto, spora część budżetu państwa przeznaczona była na utrzymanie rodziny królewskiej oraz jej licznych pałaców i posiadłości ziemskich.

Jedynymi osiągnięciami rządów królewskich w tym kraju było połączenie telegraficzne między Neapolem a Sycylią, flota morska i przez krótki czas dość szybki rozwój kolei (zahamowany dość drastycznie w połowie lat 30. XIX wieku).

Główną gałęzią gospodarki kraju było rolnictwo. Przemysł był przez cały okres istnienia kraju słabo rozwinięty. Od drugiej połowy lat 30. XIX wieku sytuacja królestwa pogarszała się. Po wystąpieniach z 1837 roku podwyższono podatki i zwiększono nakłady na wojsko i policję. Od tego czasu kraj coraz bardziej słabł.

Kolejnym czynnikiem osłabiającym rozwój gospodarczy kraju była najwyższa na Półwyspie Apenińskim przestępczość. Nierzadko zorganizowane grupy przestępcze kontrolowały lokalne władze i wymuszały haracze od całych prowincji.

Rozwój infrastruktury przebiegał znacznie wolniej niż w innych krajach włoskich, a porównywalnie z Państwem Kościelnym.

Swobody obywatelskie

Królestwo Obojga Sycylii miało, zaraz za Państwem Kościelnym, najmniej swobód obywatelskich na całym terytorium obecnych Włoch, co stało się przyczyną wielu wystąpień i rewolucji w 1848 roku (w czasie której Sycylia na krótki czas ogłosiła niepodległość, co zakończyło się zdziesiątkowaniem mieszkańców wyspy i masakrą buntowników).

W królestwie obowiązywała bardzo radykalna cenzura prasy, a policja dysponowała niezwykle szerokimi uprawnieniami. Obywatele nie mieli również prawa głosu, a istniejące partie i stronnictwa polityczne opozycyjne dla obecnej władzy były zastraszane. Nielegalne były również wszelkie organizacje pracownicze. Za przynależność do nich groziło więzienie.

Panowała także kontrola wwożonych do kraju książek i gazet. Książki ocenione przez władze jako "antyrządowe" były natychmiast konfiskowane. Po rewolucji 1848 roku za posiadanie liberalnych gazet, publikacji itp. groziła kara śmierci lub długoletniego więzienia.

Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej wraz z wstąpieniem na tron Franciszka II, który wsławił się krwawymi masakrami i prześladowaniami oraz ciągłą inwigilacją obywateli przez bardzo licznych królewskich inspektorów.


Inne hasła zawierające informacje o "Królestwo Obojga Sycylii":

Mieszko II Lambert ...

Trzcina cukrowa ...

Adwentyzm ...

1484 ...

1499 ...

Grzyby ...

Taryba ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Królestwo Obojga Sycylii":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 13) ...

016d. Polska Piastów (plansza 5) ...

127. Charakterystyka państw intensywnie rozwijających się na podstawie Chin, Indii, Arabii Saudyjskiej i Brazylii (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie