Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lampa łukowa

Lampa łukowa

Lampa łukowa to typ lamp , w których źródłem światła jest łuk elektryczny , który polega na przepływie prądu między dwiema elektrodami rozdzielonymi gazem pod ciśnieniem atmosferycznym lub zbliżonym. Gazem w lampie jest powietrze, a w lampach z bańką szklaną neon , argon , ksenon , pary sodu lub rtęci . W wyniku przepływu prądu przez gaz, głównie w wyniku silnego rozgrzania gazu, powstaje światło .

Historia

Światło łuku elektrycznego demonstrował na początku XIX ( 1802 , 1805 , 1807 i 1809 ) Humphry Davy . Używając dwóch węglowych pręcików zasilanych z baterii składającej się z 2000 ogniw uzyskiwał łuk o długości do 10 cm.

Pierwsze lampy o zastosowaniu komercyjnym wytwarzano po 1850 roku, ale brak wydajnych źródeł prądu uniemożliwiał ich zastosowanie, dlatego inżynierowie skupili się na udoskonalaniu wynalezionej przez Michała Faradaya prądnicy jednobiegunowej .

Jedną z pierwszych udanych konstrukcji lampy, która odniosła komercyjny sukces była skonstruowana w 1876 lampa Pawła Jabłoczkowa .

Cechy lampy

W lampie łukowej wysoka temperatura łuku powoduje spalanie się elektrod, co utrudnia uzyskiwanie stabilnego światła. W celu stabilizacji łuku stosowano urządzenia zbliżające do siebie elektrody, lecz były one mało skuteczne i łuki często gasły.

Lampy łukowe były stosowane powszechnie przed wynalezieniem żarówki . Obecnie stosuje się jeszcze w specjalnych zastosowaniach ksenonowe lampy łukowe z wolframowymi elektrodami w zastosowaniach gdzie wymagana jest bardzo duża luminacja np. projektorach IMAX . Rtęciowe i ksenonowe lampy łukowe wykorzystywane są też powszechnie jako źródło światła (z UV włącznie) w mikroskopie fluorescencyjnym . Ideę wytwarzania światła w wyniku przepływu prądu elektrycznego w gazach wykorzystano w lampach wyładowczych , w których komora łukowa zamknięta jest w szczelnej bańce wypełnionej mieszaniną gazów. Brak tlenu w procesie żarzenia się łuku zabezpiecza elektrody przed utlenianiem się, znacznie mniejsze ciśnienie gazu zwiększa długość łuku i przeciwdziała zużyciu elektrod.

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Lampa łukowa":

Układ scalony ...

Delta rzeki ...

Lampa wyładowcza ...

Walther Hermann Nernst ...

Historia wynalazków i wynalazczości ...

1853 ...

Literatura dla dzieci i młodzieży ...

Kodeks Aleksandryjski ...

Wysokociśnieniowa lampa rtęciowa ...

Język fiński ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lampa łukowa":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 19) ...

131. Cechy gospodarki postindustrialnej (plansza 3) ...

Budowa mieszkania (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie