Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Jarosław Bogoria

Jarosław Bogoria

Jarosław Bogoria
Jarosław Bogoria
Herb Jarosław Bogoria
Data urodzenia 1276
Data śmierci 1376
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Sakra biskupia 8 lipca 1342

Jarosław Bogoria ze Skotnik , Jarosław Bogoria Skotnicki herbu Bogoria (ur. ok. 1280 , zm. 17 września 1376 w Kaliszu ) – arcybiskup gnieźnieński .

Spis treści

Biografia

Jego ojciec Piotr Bogoria [] był wojewodą krakowskim. W latach 1316 - 1322 studiował teologię i prawo w Bolonii . Po powrocie do kraju został kanonikiem krakowskim i kanclerzem biskupa Nankiera ( 1323 - 1325 ). W 1326 był już archidiakonem krakowskim, w 1334 kanonikiem kujawskim i kanonikiem gnieźnieńskim. W latach 1331 - 1337 był kanclerzem kujawskim. Kazimierz Wielki mianował Jarosława swoim pełnomocnikiem w procesie warszawskim z zakonem krzyżackim w 1339 . 8 lipca 1342 otrzymał sakrę arcybiskupią gnieźnieńską w Awinionie z rąk papieża Klemensa VI . Z ramienia papieża był kolektorem świętopietrza w swojej archidiecezji. Był jednym z autorów pokoju kaliskiego 1343 z Krzyżakami. Zrzekł się wówczas odszkodowań za zniszczenie metropolii gnieźnieńskiej przez napady zakonu. W 1349 brał udział w wytyczaniu granicy pomorsko-krzyżackiej. W latach 1358 - 1363 dzierżył nadaną mu przez króla kasztelanię nakielską . 17 listopada 1370 koronował w katedrze wawelskiej króla Ludwika Węgierskiego . Pod koniec życia był ślepy i w 1374 złożył urząd, przenosząc się do klasztoru w Lądzie . Zmarł 17 września 1376 w Kaliszu .

Działalność legislacyjna

Jako wybitny prawnik był redaktorem kodyfikacji polskiego prawa karnego i cywilnego dokonanej na polecenie Kazimierza Wielkiego. Był autorem statutów wiślickich i wielkopolskich . W Kaliszu w 1357 ogłosił statuty dla całej polskiej prowincji kościelnej.

Działalność gospodarcza

Był świetnym administratorem powierzonej sobie archidiecezji. Rozpoczął akcję przenoszenia starych wsi na prawo niemieckie , zakładał też wiele nowych, sprowadzając kolonistów z Niemiec. Doprowadził do rozkwitu kasztelanię łowicką . Wdał się w wiele ostrych zatargów granicznych z biskupem poznańskim , szczególnie na Mazowszu. Doprowadził do konsolidacji dóbr arcybiskupich drogą wykupu coraz to nowych terenów.

Działalność kulturalna

Budował wiele kościołów i klasztorów, a te już wzniesione hojnie uposażał. Odbudował katedrę gnieźnieńską , ufundował kościoły w Kurzelowie , Opatówku, utworzył kolegiatę w Kamieniu Krajeńskim oraz w Uniejowie i ufundował tam klasztor benedyktynów . Zbudował zamki w Łowiczu , Uniejowie , Kamieniu Krajeńskim i Opatówku, dwory biskupie w Gnieźnie, Kaliszu , Wieluniu i Łęczycy oraz murowany kościół w rodzinnych Skotnikach . Około roku 1355, gdy w miejscu starego grodu w Łowiczu , arcybiskup Jarosław Bogoria Skotnicki wzniósł gotycki murowany zamek, wkrótce stał się rezydencją arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski. W 1359 arcybiskup Jarosław Bogoria ze Skotnik przyjął w Skierniewicach księcia mazowieckiego Siemowita III . Książę, którego państewko obejmowało swym zasięgiem Skierniewice , potwierdził w nim arcybiskupią własność tych terenów, a mieszkańców wsi obdarzył nowymi przywilejami. Arcybiskup Jarosław Bogoria był prawdopodobnie pierwszym z prymasów Polski, który na stałe przebywał w swoich siedzibach w Łowiczu i Skierniewicach. Za jego panowania Skierniewice i całe dobra arcybiskupie zaczęły odnotowywać rozwój ekonomiczny i szybko rozrosły się do całkiem dużej osady, którą można było przekształcić w miasto.

Nowo budowane kościoły uposażał ze swoich dóbr stołowych . Szczyt jego działalności budowlanej przypadał na lata 1357 - 1365 .

W 2004 imię Jarosława Bogorii Skotnickiego nadano Gimnazjum w Uniejowie .


Poprzednik
Janisław
arcybiskup gnieźnieński
1342-1374
Następca
Janusz Suchywilk


Inne hasła zawierające informacje o "Jarosław Bogoria":

Mieszko II Lambert ...

Władysław Komar ...

1972 ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

XXI wiek ...

1039 ...

Zakon Kaznodziejski ...

Wielkie Księstwo Moskiewskie ...

1038 ...

Stepan Bandera ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Jarosław Bogoria":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

18. Organy władzy Rzeczypospolitej Polskiej ? Rada Ministrów (plansza 4) ...

Historia Ikara - inspiracją do rozważań o naturze ludzkiej (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie