Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lech Gardocki

Lech Gardocki - (ur. 13 kwietnia 1944 w Rydzewie) – polski prawnik, profesor nauk prawnych, sędzia, od 17 października 1998 Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego i z urzędu przewodniczący Trybunału Stanu.

Życiorys

W 1966 ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, był uczniem Igora Andrejewa. W 1969 zdał egzamin sędziowski. W 1971 uzyskał stopień doktora nauk prawnych, broniąc pracę zatytułowaną Przestępstwa służbowe w ustawodawstwach państw socjalistycznych. W 1979 został doktorem habilitowanym w dziedzinie prawa karnego za pracę pt. Zagadnienia internacjonalizacji odpowiedzialności karnej za przestępstwa popełnione za granicą.

Należał do PZPR, z członkostwa w której zrezygnował po wprowadzeniu stanu wojennego w dniu 18 grudnia 1981. W 1991 został powołany na stanowisko profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Warszawskim. Rok później otrzymał tytuł naukowy profesora nauk prawnych od prezydenta Lecha Wałęsy.

Od 4 lipca 1996 orzeka jako sędzia Sądu Najwyższego w Izbie Karnej. 17 października 1998 po raz pierwszy objął urząd Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, a po upływie pierwszej kadencji został powtórnie powołany na to stanowisko (na okres do 18 października 2010). Jako Pierwszy Prezes SN jest również przewodniczącym Trybunału Stanu.


Inne hasła zawierające informacje o "Lech Gardocki":

Rodzimy Kościół Polski ...

1986 ...

1977 ...

Armia Czerwona ...

XXI wiek ...

Order Orła Białego ...

Monarchia despotyczna ...

Adolf Hitler ...

Stepan Bandera ...

1983 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lech Gardocki":

Strona bierna - Present Perfect, Past Perfect - część 3 (plansza 18) ...

234. Polska droga do demokracji (plansza 15) ...

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie