Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Legia Nadwiślańska

Legia Nadwiślańska

Legia Nadwiślańska
Légion de la Vistule
Pieczęć Legii Nadwiślańskiej
Historia
Państwo
Księstwo Warszawskie
I Cesarstwo Francuskie
Sformowanie 31 maja 1808
Rozformowanie 1814
Tradycje
Rodowód Legii Polsko-Włoskiej
Dowódcy
Pierwszy Józef Grabiński
Działania zbrojne
Wojny napoleońskie
Organizacja
Numerbrak
Podporządkowanieosobisty nadzór Napoleona
Rodzaj wojsk Piechota , kawaleria
Rodzaj sił zbrojnych Wojska lądowe
Skład3 pułki piechoty i pułk lansjerów; od 1810 również 4 pułk piechoty
Józef Chłopicki w mundurze generała

Legia Nadwiślańska – polska jednostka powstała 31 marca 1808 roku w wyniku przemianowania tworzonej od wiosny 1807 roku na mocy dekretu Napoleona Legii Polsko-Włoskiej w związku z jej przejściem na żołd francuski w królestwie Westfalii .

Początkowo liczyła 5467 żołnierzy, a jej pierwszym dowódcą był generał Józef Grabiński . W przeciwieństwie do szwoleżerów była to formacja z zasady chłopska, a stanowiska oficerskie zajmowała tu zazwyczaj drobna szlachta.

Na podstawie umowy zawartej 10 maja 1808 między rządem Księstwa Warszawskiego a rządem francuskim , Księstwo zobowiązało się do zapewnienia stałego dopływu rekruta do Legii. Legia zorganizowana pod osobistym nadzorem Napoleona w Bajonnie składała się z 3 pułków piechoty (około 5000 żołnierzy) oraz z dowodzonego przez Jana Konopkę pułku lansjerów .

Legioniści Nadwiślańscy nosili ciemnoniebieskie kurtki i białe spodnie , a pułki różniły się jedynie kolorem kołnierzy, rabatów i wyłogów. Każdy pułk składał się z 2 batalionów - po 6 kompanii - przy czym pierwsza kompania była grenadierska , a ostatnia woltyżerska. Grenadierzy odróżniali się czerwonymi epoletami i czerwoną kitą na czako , a woltyżerowie żółtym kolorem sznurów, kity i epoletów.

Spis treści

Walki w Hiszpanii

W czerwcu 1808 wysłana do Hiszpanii w sile trzech pułków piechoty, od 19 czerwca do 14 sierpnia brała udział w pierwszym oblężeniu Saragossy .

Dowodzona przez płk. Józefa Chłopickiego rozbiła koło Epili siłi hiszpańskiej milicji zdążającej na odsiecz miasta. Wyróżniła się w bitwie pod Tudelą .

W walkach w Hiszpanii brały udział następujące jednostki Legii Nadwiślańskiej:

W ciągu walk Hiszpanii, Legia odniosła szereg zwycięstw, m. in.:

II Legia Nadwiślańska

8 lipca 1809 cesarz wydał dekret o utworzeniu II Legii Nadwiślańskiej, która powstać miała na bazie Polaków służących w armii austriackiej , którzy pod Wagram dostali się do francuskiej niewoli. Planowano utworzenie 3 pułków piechoty liczących łącznie 6000 żołnierzy. Gdy II Legia Nadwiślańska osiągnęła stan 2200 żołnierzy, przemianowana została na 4 pułk piechoty i w 1810 roku przerzucona została do Hiszpanii, gdzie dołączyła do pierwszej Legii Nadwiślańskiej.

3 marca 1812 w czasie przygotowań do wojny Napoleona z Rosją została włączona do Gwardii Cesarskiej. Oddziały wywodzące się z niej przeszły w tej kampanii cały szlak bojowy wraz z odwrotem do Francji. Jeszcze 19 marca 1814 utworzony z pozostałej piechoty polskiej po bitwie pod Lipskiem pułk piechoty nadwiślańskiej odznaczył się w bitwie pod Arcis-sur-Aube . Pułk ten wrócił do Polski po abdykacji Napoleona.

Galeria

Zobacz też

Wojny napoleońskie w Hiszpanii i Portugalii

Dos de MayoEl BrucCabezónSaragossa (1808)Medina del Rio SecoBailénRoliçaPancorboValmasedaBurgosEspinozaTudelaSomosierraSaragossa (1809)YevenesCiudad RealSahagúnBenavente – Cacabelos – La CorunaTalaveraAlmonacidGerona (1809)OcañaAlba de TormesFuengirolaCôaAlmeidaBadajozBuçacoFuentes de OñoroAlbueraSalamankaVitoriaTuluza

Literatura

  • Mała Encyklopedia Wojskowa, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1967, Wydanie I, Tom 2

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Legia Nadwiślańska":

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

2010 ...

2006 ...

Bronisław Geremek ...

Dwight Eisenhower ...

Uniwersytet Warszawski ...

1916 ...

Władysław Sikorski ...

Douglas MacArthur ...

Cmentarz Obrońców Lwowa ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Legia Nadwiślańska":

Opowieść o tułaczce, tęsknocie i poszukiwaniu własnego miejsca - H. Sienkiewicz ˝Latarnik˝ (plansza 3) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie