Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Legitymizacja

Legitymizacja

Legitymizacja (lub legitymacja) - w szerokim sensie uzasadnienie, bądź prawomocność określonej instytucji społecznej . Najczęściej mówi się o legitymizacji władzy , państwa czy prawa .

O legitymizacji można mówić w normatywnym i empirycznym sensie[1]. Legitymizacja normatywna oznacza wskazanie, dlaczego określona instytucja powinna znajdować posłuch. Instytucja jest legitymizowana, jeśli można wskazać, że realizuje wartości podzielane przez daną społeczność. Badaniem legitymizacji różnych instytucji i struktur zajmuje się filozofia polityki .

Legitymizacja w sensie empirycznym oznacza, że określona społeczność uważa określoną instytucję za prawomocną i w konsekwencji znajduje ona faktyczny posłuch (tzn. prawo jest przestrzegane, nikt nie podważa władzy). Badaniem legitymizacji w sensie empirycznym zajmują się nauki społeczne (przede wszystkim politologia i socjologia ).

Legitymizacja władzy i panowania

Legitymizacja władzy jest przedmiotem badań politologii , filozofii i socjologii polityki . Ponieważ nie można wytłumaczyć posłuchu dla władzy czystą przemocą, należy wytłumaczyć dlaczego ludzie są jej posłuszni. Każda władza oparta jest na przyzwoleniu i musi opierać się na powszechnych wartościach (lub sprawiać takie wrażenie). Do najbardziej znanych teorii legitymizacji władzy (w sensie empirycznym) należą idealne typy panowania Maxa Webera , teorie Seymoura Martina Lipseta . Davida Eastona i Davida Beethama. Do normatywnych teorii legitymizacji władzy należą m.in. teorie umowy społecznej [2]. Utrata legitymizacji to delegitymizacja władzy .

Legitymizacja prawa

Prawo legitymizowane to prawo które odpowiada pewnym kryteriom wartości (sens normatywny) lub prawo, które jest faktycznie przestrzegane (sens empiryczny). Uzasadnienie podstaw obowiązywania prawa różniło się w zależności od doktryny filozoficznoprawnej i wywodzone było z istoty najwyższej , natury ludzkiej, rozumu filozoficznego czy procedurze[3].

Przypisy

  1. David Beetham: Legitimacy. W: Routledge Encyclopedia of Philosophy. Edward Craig(red.). T. 7. Routledge, 1998, ss. 540-541. 
  2. David Beetham: Legitimacy. W: Routledge Encyclopedia of Philosophy. Edward Craig(red.). T. 7. Routledge, 1998, s. 539. 
  3. Adam Mikołajczyk: Legitymizacja prawa. W: Leksykon współczesnej teorii i filozofii prawa. Jerzy Zajadło(red.). Warszawa: C.H. Beck, 2007, ss. 169-170. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Legitymizacja":

Legitymizacja Legitymizacja (lub legitymacja) - w szerokim sensie uzasadnienie, bądź prawomocność określonej instytucji ...

Umowa społeczna ...

Sukcesja apostolska – w katolicyzmie , prawosławiu , starokatolicyzmie , anglikanizmie i niektórych kościołach protestanckich tradycji luterańskiej : Legitymizacja władzy biskupiej poprzez przekazywanie jej w hierarchii kościelnej od apostołów na ...

Prawo konstytucyjne ...

Ukraina ...

Sieciech (palatyn) ...

Manifest PKWN ...

Głowa państwa ...

Jean Bodin Bodinusa powstało zwykle w wyniku gwałtu i przemocy, przez co dokonuje się Legitymizacja władzy. Mogło się zdarzyć tak, że państwo narodziło się, gdy jedni ...

Legitymacja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Legitymizacja":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie