Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lend-Lease Act

Lend-Lease Act

Lend-Lease Act ( ang. pożyczki-dzierżawy) – ustawa federalna z 11 marca 1941 , zezwalająca prezydentowi Stanów Zjednoczonych "sprzedawać, przenosić własność, wymieniać, wydzierżawiać, pożyczać i w jakikolwiek inny sposób udostępniać innym rządom dowolne produkty ze sfery obronności".

Wartość przekazanych dóbr miała nie przekraczać 1,3 mld USD . Prezydent Franklin Delano Roosevelt zaaprobował 30 października 1941 pomoc dla Wielkiej Brytanii w wysokości miliarda dolarów.

Lend-lease był ważnym czynnikiem w zwycięstwie aliantów w drugiej wojnie światowej , zwłaszcza w pierwszym okresie, gdy Stany Zjednoczone nie były jeszcze bezpośrednio zaangażowane w działania zbrojne. Chociaż atak na Pearl Harbor wciągnął USA do wojny, rekrutacja, wyszkolenie i wyekwipowanie sił amerykańskich nie mogło się odbyć z dnia na dzień - przez cały 1942 i część 1943 roku główny ciężar walki spoczywał na pozostałych państwach koalicji, głównie ZSRR. W skład dostaw wchodziły głównie: czołgi , artyleria , samoloty , ciężarówki , samochody terenowe, sprzęt desantowy. Dostawy te z początku małe (1940 rok - 600 000 karabinów , 800 dział i moździerzy dla Brytyjczyków), z biegiem czasu były coraz większe.

Większość dostaw w ramach Lend-Lease Act otrzymała Wielka Brytania (3/5 dostaw), ZSRR (1/5 dostaw), pozostałą 1/5 przyznano innym krajom walczącym z hitlerowskimi Niemcami.

Dużą pomoc w ramach programu Lend-Lease otrzymały także Chiny . Ze względu na trudności transportowe (dzielący je z USA Ocean Spokojny i panowanie Japończyków na morzu), była to przede wszystkim pomoc pieniężna, tak jak 50 mln dolarów pożyczki w 1942, lecz także dostawy sprzętu, które przerzucano drogą birmańską i samolotami transportowymi lecącymi nad Himalajami , w ramach jednego z pierwszych w historii mostów powietrznych.

Oprócz ZSRR, Wielkiej Brytanii i Chin, program Lead-Lease objął również Wolną Francję, wszystkie dominia brytyjskie, a także pośrednio Polskę (sprzęt wysłany do ZSRR był przekazywany także polskim jednostkom na froncie wschodnim, takim jak 1 i 2 Armia WP ).

Całkowita wartość dostaw wyniosła 49 mld USD.

Nawet po pełnym zaangażowaniu militarnym USA w Europie i na Pacyfiku pomoc w ramach Lend-Lease była kontynuowana, zapewniając wyposażenie, w tym transportowe Douglas DC-3 , co uzupełniało własny wysiłek krajów sojuszniczych w zakresie zaopatrzenia.


Bibliografia

  • G. Mellinger: Soviet Lend-Lease Fighter Aces of World War 2. Osprey Publishing Ltd, 2006. . 
  • Rodric Braithwaite: Moskwa 1941 Największa bitwa II wojny światowej. Karaków: Wydawnictwo Znak, 2008. . 
  • Anthony Beevor: Berlin 1945 Upadek. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2009. . 

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Lend-Lease Act":

Habeas Corpus Act ...

1679 ...

David Garrick ...

Restauracja Stuartów ...

Common law ...

1932 ...

Akt mowy ...

2002 w muzyce ...

Bitwa pod Kircholmem ...

1933 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lend-Lease Act":

216 Koalicja antyhitlerowska. Konferencje Wielkiej Trójki (plansza 5) ...

Past subjunctive, Unreal Past (plansza 6) ...

Future Continuous (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie