Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Leni Riefenstahl

Berta Helene Amalie "Leni" Riefenstahl - (ur. 22 sierpnia 1902 w Berlinie, zm. 8 września 2003 w Pöcking) – niemiecka reżyserka filmowa znana z nowatorskiej estetyki. Jej osoba i twórczość budziła często kontrowersje z powodu filmów propagandowych, jakie nakręciła w okresie hitleryzmu.

Początki kariery

Urodzona w Berlinie w Niemczech, Riefenstahl rozpoczęła karierę jako tancerka – w wywiadzie udzielonym w 2002 wspominała, że taniec dawał jej poczucie prawdziwego szczęścia. Gdy kontuzja zmusiła ją do porzucenia tańca, Riefenstahl zainteresowała się kinem.

Zachwycona możliwościami tego środka przekazu skontaktowała się z miejscowym reżyserem, Arnoldem Fanckiem, domagając się roli w jego następnym filmie. Uległ on jej naleganiom i Riefenstahl zagrała w kilku tzw. "filmach górskich" wytwórni Universum Film AG, takich jak Święta góra (Der Heilige Berg) czy Burza nad Mont Blanc (Stürme über dem Mont Blanc).

Od początku zainteresowana była filmami fabularnymi. Gdy nadarzyła się jej sposobność reżyserowania filmu skorzystała z niej, tworząc obraz Błękitne światło (Das Blaue Licht).

W 1932 usłyszała na wiecu przemowę Adolfa Hitlera i - zafascynowana jego zdolnościami oratorskimi – zaoferowała mu swoje usługi jako reżyser.

W III Rzeszy

W 1933 wyreżyserowała krótki film o spotkaniu partii nazistowskiej. Wówczas Hitler poprosił ją o sfilmowanie zjazdu partyjnego w Norymberdze w 1934. Początkowo odmówiła, sugerując, aby Hitler wybrał do tego zadania Waltera Ruttmanna. Później jednak zgodziła się, i nakręciła (niem. Triumf woli, film dokumentalny gloryfikujący ruch nazistowski, powszechnie uważany za jeden z najlepszych filmów propagandowych w historii, mimo iż sama Riefenstahl twierdziła, że film ten miał pełnić rolę wyłącznie dokumentalną.

W tym czasie za pośrednictwem Alberta Speera poznała operatora filmowego Waltera Frentza który robił zdjęcia do jej późniejszych obrazów i z którym przyjaźniła sie do swojej śmierci.

W 1936 Riefenstahl zakwalifikowała się do olimpijskiej reprezentacji Niemiec w narciarstwie, lecz zamiast tego wybrała filmowanie. Tak powstała kronika berlińskiej Olimpiady (Olympia), film głośny z powodu nowatorskich osiągnięć technicznych i estetycznych, takich jak podkreślające kontrast oświetlenie (w tym zdjęciach pod światło), duża dbałość o wysoką jakość techniczną zdjęć, czy też dynamiczny, często asynchroniczny montaż sceny.

II wojna światowa

We wrześniu 1939 wraz ze swoją ekipą filmową zjawiła się na krótko w Polsce. M.in. filmowała paradę zwycięstwa w Warszawie, przebywała wraz z Adolfem Hitlerem w Sopocie. 28 września 1939 była obecna w mieście Końskie (obecnie woj. świętokrzyskie) podczas egzekucji 30 osób dokonywanej w odwecie za napaść na niemieckich żołnierzy. Zachowały się zdjęcia przedstawiające zrozpaczoną twarz Leni. Nie mogąc akceptować terroru wobec cywilów wróciła natychmiast do Niemiec przerywając swoje prace.

Możliwość częstego bezpośredniego dostępu do Hitlera była okazją do zamanifestowania przez Leni swego oburzenia widzianym w Polsce zdarzeniem. Ze względu na częstotliwość kontaktów z Hitlerem i wsparcie finansowe, które z jego polecenia stale otrzymywało jej studio filmowe, była uważana w niektórych kręgach za bliską mu osobę (co podnosili także zwycięscy alianci).

Po wojnie

Po II wojnie światowej Riefenstahl spędziła cztery lata we francuskim areszcie. Oskarżano ją o wykorzystywanie więźniów obozu koncentracyjnego do filmu Dolina, ale zarzutów tych nie udowodniono przed sądem. W końcu, nie mogąc udowodnić żadnych karalnych form wspierania nazistów, sąd określił ją mianem "sympatyzującej" z nazistami. W późniejszych wywiadach Riefenstahl utrzymywała, że – choć zafascynowana nazistami – była politycznie naiwna i nie wiedziała o popełnianych okrucieństwach. Postawa ta przez wielu jej przeciwników określana była jako niedorzeczna.

Riefenstahl usiłowała kręcić inne filmy po wojnie (m.in. Czerwone diabły), lecz każda jej próba spotykała się z oporem, protestami i ostrą krytyką – dlatego też nie udawało jej się zebrać funduszy na sfinansowanie swoich filmów. Nieliczne filmy, które potem stworzyła, były krótkie i finansowane przez nią samą.


Inne hasła zawierające informacje o "Leni Riefenstahl":

2003 syn płockiego biznesmena Włodzimierza Olewnika (ur. 1976 ) 8 września Jaclyn Linetsky, kanadyjska aktorka (ur. 1986 ) Leni Riefenstahl , niemiecka aktorka i reżyser (ur. 1902 ) 12 września – Johnny Cash , ...

Ruch hippisowski ...

Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej ...

Ekspresjonizm (kinematografia) ...

Zmarli w roku 2003 pisarz science fiction . 6 września Maurice Michael Otunga , duchowny katolicki Kenii , arcybiskup Nairobi, kardynał . 8 września Leni Riefenstahl , niemiecka aktorka i reżyser filmowy. 10 września Edward Teller , amerykański fizyk pochodzenia ...

Sônia Braga ...

8 września polski aktor (ur. 1935 ) 2003 – Jaclyn Linetsky, kanadyjska aktorka (ur. 1986 ) 2003 – Leni Riefenstahl , niemiecka aktorka, reżyserka filmowa (ur. 1902 ) 2004 – Walentin Jeżow, rosyjski ...

22 sierpnia mediewista (zm. 1984 ) 1900 – Irena Tuwim , polska poetka, tłumacz (zm. 1987 ) 1902 – Leni Riefenstahl , niemiecka aktorka, reżyser filmowy (zm. 2003 ) 1904 – Deng Xiaoping , chiński ...

8 lipca ...

1902 sierpnia - Paul Dirac , fizyk angielski, noblista ( 1933 ), (zm. 1984 ) 22 sierpnia - Leni Riefenstahl , niemiecka aktorka i reżyser filmowy (zm. 2003 ) 13 września - Izydor ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Leni Riefenstahl":

206 Kultura, nauka i sztuka okresu międzywojennego (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie