Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Leon XIII

Leon XIII - a właściwie Gioacchino Vincenzo Raphaelo Aloisio Pecci (ur. 2 marca 1810 w Carpineto - zm. 20 lipca 1903 w Watykanie) - papież, z pochodzenia Włoch.

Urodził się w zubożałej rodzinie szlacheckiej Luigiego i Anny Prosperi-Buzi.

Kształcił się w kolegium jezuickim w Viterbo i Kolegium Rzymskim oraz w rzymskim Dei Nobili Ecclesiasciti, gdzie uzyskał doktorat.

31 grudnia 1837 otrzymał święcenia kapłańskie.

Był nuncjuszem apostolskim w Belgii w latach 1843-46, a następnie arcybiskupem Perugii (Umbria) w latach 1846-78.

Urząd papieski sprawował w latach 1878 - 1903.

W 1900 roku rozpoczał modernizację Biblioteki Watykańskiej i proces udostępnienia jej zasobów.

Zmarł w wieku 93 lat. Pochowany jest na Lateranie.

Leona XIII uznaje się za pierwszego nowoczesnego papieża, dążącego do dialogu ze współczesnym światem, ale nie rezygnującego jednocześnie z ewangelizacji życia społecznego.

Autor encykliki Rerum novarum, w której przedstawione zostały zasady katolickiej nauki społecznej. Encyklika ta wydana w 1891 roku stała się jedną z najważniejszych we współczesnych wypowiedziach Kościoła, kształtując katolicką myśl społeczną, aż do naszych czasów. Papież początkowo przychylny postępowi cywilizacyjnemu, pod koniec pontyfikatu nieco stonował swe poglądy. Ustanowił również odznaczenie "Pro Ecclesia et Pontifice".

Napisał także encyklikę Aeterni Patris, która traktowała o filozofii i przyczyniła się do reaktywacji i ponownej nobilitacji znajdującego się wtedy w regresie tomizmu. Datę jej napisania uznaje się za początek neotomizmu.

Ustanowił stosunki dyplomatyczne z Rosją, Anglią, Stanami Zjednoczonymi i Norwegią. Mimo ograniczeń spowodowanych konfliktem z rządem Włoch o skonfiskowane dobra tzw. kwestia rzymska, można uznać, że Leon XIII podniósł prestiż papiestwa. Biskupom polskim przypominał o posłuszeństwie wobec zaborców. "Wam, którzy zamieszkujecie prowincję Poznańską i Gnieźnieńską, zalecamy ufność w wielkoduszną sprawiedliwość Cesarza, o jego bowiem względem was przychylności i życzliwym usposobieniu osobiście od niego samego powzięliśmy wiadomość." Caritatis, 19 marca 1894.


Inne hasła zawierające informacje o "Leon XIII":

Dzień Zaduszny ...

Biskup ...

Brno ...

XVI wiek ...

1972 ...

Wittenberga ...

Diakon ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Leon XIII":

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

107 Wojna trzydziestoletnia (plansza 15) ...

035 Kryzys i odbudowa państwa Piastów (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie