Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1980

Letnie Igrzyska Olimpijskie 1980


XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie

Gtk-go-back-ltr.svg IO 1976 IO 1984 Gtk-go-forward-ltr.svg
Stolica igrzysk   ZSRR
Moskwa
Liczba ekip81
Liczba sportowców5217 (4093 mężczyzn, 1124 kobiet)
Liczba konkurencji203 w 21 dyscyplinach
Otwarcie 19 lipca 1980
Oficjalne otwarcie Leonid Breżniew
Zamknięcie 3 sierpnia 1980
Przysięga olimpijska Nikołaj Andrianow (sportowcy)
Aleksander Miedwied (sędziowie)
Znicz olimpijski Sergiej Biełow

XXII Letnie Igrzysk Olimpijskie rozgrywane były w Moskwie w dniach 19 lipca3 sierpnia 1980 . W zawodach olimpijskich udział brało 5217 sportowców, z czego ponad 1/5 stanowiły kobiety. Igrzyska zostały zbojkotowane przez wiele krajów zachodnich.

Spis treści

Przygotowania do igrzysk – bojkot

Decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego igrzyska olimpijskie w roku 1980 odbyły się w stolicy ówczesnego Związku Radzieckiego . Duch sportowej rywalizacji został osłabiony wskutek sytuacji politycznej, a zwłaszcza pogłębiania się zimnej wojny . Szereg państw, w tym Stany Zjednoczone, a także Kanada , Kenia , Norwegia i Republika Federalna Niemiec , zbojkotowały igrzyska w ramach sankcji względem ZSRR za interwencję w Afganistanie . Łącznie, w Moskwie zabrakło członków aż 63 reprezentacji państwowych. Imprezę tę zbojkotowały również Chiny , które od dłuższego czasu nie brały czynnego udziału w światowym życiu sportowym. Było to nie po myśli gospodarzy, którzy zainwestowali ponad dziewięć miliardów dolarów w rozbudowę i modernizację infrastruktury oraz obiektów sportowych – właśnie z tej okazji w stolicy ZSRR wybudowano nowy kompleks sportowy. Dyscypliny żeglarskie rozegrano na wodach przybrzeżnych Tallinna . Wszystkie koszty związane z organizacją ponieśli Sowieci, gdyż nie zgodzili się na finansowanie ze strony sponsorów, jak było (i wciąż jest) to w państwach zachodnich. Ogólnie, w imprezie udział wzięło 81 narodowych reprezentacji, czyli 5283 osoby (4093 mężczyzn oraz 1124 kobiety). Program przewidywał rozegranie 203 konkurencji w 21 dyscyplinach.

Państwa uczestniczące

Państwa uczestniczące

UWAGA: Większość krajów zachodnich, które wzięły udział w igrzyskach, występowało pod flagą olimpijską.

Państwa bojkotujące igrzyska

Wyniki

Plakietka pamiątkowa moskiewskich igrzysk olimpijskich

Przebieg Igrzysk – bohaterowie

Impreza rozpoczęła się w dniu 19 lipca , uroczystość otwarcia odbyła się na stadionie Łużniki ; otworzył ją sekretarz generalny Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, Leonid Breżniew . Znicz olimpijski zapalił koszykarz Siergiej Biełow, a przyrzeczenie złożył gimnastyk Nikołaj Andrianow . Bojkot oznaczał, że nie dojdzie do wielu sportowych pojedynków, lecz mimo to poziom był bardzo wysoki, gdyż w czasie igrzysk pobito łącznie 36 dotychczasowych rekordów światowych. Każde z tego typu zmagań łączy się z wykreowaniem bohatera – tak było też i w tym wypadku; główna postacią tych igrzysk był gimnastyk Aleksandr Ditiatin , który zdobył osiem medali, w tym trzy złote, cztery srebrne i jeden brązowy. Warto tu wspomnieć, że sędziowie wielokrotnie przyznawali mu noty najwyższe, czyli "10".

Na basenach, bieżniach oraz matach dochodziło do wielu spektakularnych pojedynków, które wspominane są do dziś. Jednym z najbardziej znanych był konkurs skoku o tyczce, który wygrał Władysław Kozakiewicz , a miejsce drugie zajął Tadeusz Ślusarski . Mimo nieprzychylnego nastawienia publiczności oraz najzwyklejszych oszustw (otwieranie i zamykanie wrót stadionu powodowało zmianę kierunku wiatru) Polacy zwyciężyli faworyta, Konstantina Wołkowa . Kozakiewicz po wykonaniu zwycięskiego skoku pokazał publiczności słynny gest , który został nazwany jego nazwiskiem. Po tym wydarzeniu ambasador ZSRR w Polsce, Borys Aristow , zażądał, aby sportowcowi odebrać medal. Wielu emocji dostarczył także konkurs skoku wzwyż, w którym udział wziął Jacek Wszoła . Zdobywca złotego medalu sprzed czterech lat zajął tym razem drugie miejsce, przegrywając tylko z reprezentantem Niemieckiej Republiki Demokratycznej Gerdem Wessigiem . Podobna sytuacja wygłądała w czasie biegu mężczyzn na dystansie 3000 metrów, w którym udział wziął Bronisław Malinowski . Jego największym rywalem był Tanzanijczyk Filbert Bayi , który w połowie dystansu wyraźnie przyśpieszył i uzyskał znaczną przewagę nad Polakiem, ponad siedemdziesiąt pięć metrów. Ten jednak nie załamał się i nie zmieniając swego tempa dogonił i prześcignął przeciwnika.

W tym czasie na dystansach średnich niepodzielnie panowali przedstawiciele Wielkiej Brytanii , a zwłaszcza Steve Ovett na dystansie 1500 metrów i Sebastian Coe na 800 metrach. Byli oni faworytami w tych konkurencjach, lecz los sprawił, że sytuacja odwróciła się o 180 stopni – Ovett zwyciężył w biegu na 800 metrów, a Coe na 1500 metrów. W biegu maratońskim zwyciężył zawodnik NRD, Waldemar Cierpinski , który bronił tytułu z Montrealu, lecz w ciągu czterech lat rzadko brał udział w imprezach sportowych. Dzięki starannemu przygotowaniu ponownie stanął na najwyższym stopniu podium.

W jeździeckim konkursie skoków triumfował Jan Kowalczyk , który był już jednym z faworytów w Meksyku 1968 . Wraz z kolegami ( Janusz Bobik , Wiesław Hartman , Marian Kozicki ) wywalczył też srebrny medal w drużynowym konkursie skoków.

Bohaterem ringu był Kubańczyk Teófilo Stevenson , który trzeci raz z rzędu zdobył złoty medal w wadze ciężkiej. Podobnie działo się na basenie; królował tam Rosjanin Władimir Salnikow , który został mistrzem olimpijskim na dystansie 400 metrów stylem dowolnym, w sztafecie cztery razy 200 metrów, a także na dystansie 1500 metrów. Jako pierwszy przepłynął ten odcinek w czasie krótszym niż 15 minut. Po raz pierwszy w Moskwie rozegrano turniej hokeja na trawie drużyn kobiecych. Wystąpiło w nim sześć zespołów – Austria, Czechosłowacja, Indie, Polska, Zimbabwe oraz Związek Radziecki. Wygrały zawodniczki z Afryki, które pokonały w finale Czeszki oraz Słowaczki. Polki były debiutantkami, nie zdobyły punktu oraz bramki, tracąc przy tym aż osiemnaście goli. W turnieju męskim Polacy zajęli czwarte miejsce.

Polska reprezentacja liczyła 321 osób i zdobyła łącznie 32 medale, w tym 3 złote, 14 srebrnych i 15 brązowych. Wynik ten zapewnił dziesiąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Pierwsze miejsce zajęli reprezentanci ZSRR, drugie – NRD, a trzecie – Bułgarii. Najwięcej medali, oprócz wyżej wspomnianego Aleksandra Ditiatina, zdobyły pływaczki Caren Metschuk (trzy złote medale i jeden srebrny), Barbara Krause (trzy złote medale) oraz Ricka Reisnich (trzy złote medale) – wszystkie pochodziły z NRD, a także gimnastyk Nikołaj Andrianow , kajakarz Władimir Parfienowicz oraz pływak Władimir Salnikow (wszyscy trzej reprezentowali Związek Radziecki i zdobyli po trzy złote medale). XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie zakończyły się w dniu 3 sierpnia 1980 roku.

Zdobyte medale przez Polaków

Złote

Srebrne

Brązowe

Statystyka medalowa

Klasyfikacja medalowa
Lp.Państwozłotosrebrobrązrazem
1
ZSRR
806946195
2
NRD
473742126
3
Bułgaria
8161741
4
Kuba
87520
5
Włochy
83415
6
Węgry
7101532
7
Rumunia
661325
8
Francja
65314
9
Wielka Brytania
57921
10
Polska
3141532
Zobacz pełną klasyfikację medalową


Inne hasła zawierające informacje o "Letnie Igrzyska Olimpijskie 1980":

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Mieszko II Lambert ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Grenoble ...

I wiek ...

Władysław Komar ...

Adolf Giżyński ...

Žalgiris Kowno ...

1972 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Letnie Igrzyska Olimpijskie 1980":

008b. Grecja (plansza 2) ...

Groza gór wysokich w poezji Kazimierza Przerwy - Tetmajera (plansza 10) ...

013b. Kultura, religia i nauka starożytnej Grecji (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie