Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Lew Tołstoj

Lew Tołstoj

Lew Tołstoj

Portret Lwa Tołstoja z roku 1887 autorstwa Ilji Riepina
Imiona i nazwiskoLew Nikołajewicz Tołstoj
Data i miejsce urodzenia 28 sierpnia 1828
Jasna Polana
Data i miejsce śmierci 20 listopada 1910
Astapowo, dziś stacja Tołstoj
Dziedzina sztuki pisarz
Styl powieść
Ważne dzieła Wojna i pokój
Anna Karenina
fotografia Tołstoja z roku 1908

Lew Tołstoj hrabia (ur. 9 września 1828 w Jasnej Polanie (majątku rodowym Tołstojów), zm. 20 listopada 1910 na stacyjce Astapowo) – rosyjski powieściopisarz, dramaturg, krytyk literacki, anarchista i myśliciel. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej.

Spis treści

Życiorys

Pochodził z rodziny szlacheckiej z tytułem hrabiowskim. Matkę utracił w wieku niemowlęcym, ojca, gdy miał lat 9. Na Uniwersytecie Kazańskim rozpoczął orientalistykę i prawo, studiów nie ukończył. W 1852 r. Tołstoj zaciągnął się do wojska, w czasie wojny krymskiej walczył na Bałkanach oraz w oblężonym Sewastopolu . Po wojnie w 1856 roku zrezygnował ze służby wojskowej, mieszkając na przemian w Petersburgu i Moskwie .

Podróżował po Europie Zachodniej ( 1857 i 1860 ), od 1861 osiadł w Jasnej Polanie. W roku 1862 ożenił się z Zofią Bers (córką lekarza), poświęcił się wyłącznie rodzinie, obowiązkom i gospodarstwu wiejskiemu oraz swej twórczości. W 1869 założył w Jasnej Polanie szkołę dla dzieci, wydawał periodyk pedagogiczny "Jasna Polana".

Pod koniec lat siedemdziesiątych kształtują się jego poglądy na tle przeciwieństwa między życiem a nauką Chrystusa, którą pojmuje racjonalistycznie jako system etyczny, wyrzeka się swych „błędów”, odrzuca wszelką przemoc (w tym państwo i Kościół, głosi hasło „niesprzeciwiania się złu złem”), głosi powrót do natury (tylko praca chłopska jest bogobojna, ziemia i rola należą do wszystkich), czynną miłość bliźniego, odrzuca wszelkie zdobycze cywilizacji, jako dostępne tylko niektórym, występuje przeciw sztuce uprawianej z potrzeby estetycznej; popada w zatarg z rządem (zakaz rozpowszechniania jego pism) i z Cerkwią (został ekskomunikowany i wydalony z niej w 1901 ). W tym czasie nominowany był do Literackiej Nagrody Nobla (mówiono o nim jako o najważniejszym kandydacie), której ostatecznie nie otrzymał.

Pod koniec życia popadł w konflikt z rodziną z powodów majątkowych, chciał rozdać majątek ubogim. Niekonsekwencja pisarza i opór rodziny uniemożliwiły realizację zamierzeń. Do aktu desperacji doprowadziła Tołstoja chęć oczyszczenia się z zarzutów, że głosząc ubóstwo otacza się zbytkiem. Jesienią 1910 zachorował na zapalenie płuc , co stało się bezpośrednią przyczyną jego śmierci.

Biografowie wskazują, iż życie prywatne pisarza odbiegało od wzoru moralnego, za jaki uchodził jako osoba publiczna. Łukasz Badula w posłowiu do Wojny i pokoju, powołując się na "Intelektualistów" Paula Johnsona pisze, iż Tołstoj "Śniąc o sobie niczym o twórcy nowej religii, od małego żywiąc poczucie wyższości nad innymi, spisywał niemal calą swą egzystencję w formie narcystycznego Dziennika, który po latach pokazuje przede wszystkim niekonsekwencję i potworność jego czynów. Ten starszy brat pana Boga, ponieważ nie wahał się prowadzić rozpasanego życia seksualnego, związkowi małżeńskiemu nadał formę katorżniczego dla swej wybranki układu podległości i psychicznej przemocy." Nazywa go także egotystą i megalomanem.

Przekonania polityczne i religijne

W latach siedemdziesiątych powstała religijno-społeczno-etyczna koncepcja autorstwa Tołstoja, oparta na dwóch głównych tezach: ciągłym doskonaleniu moralnym jednostki i nieprzeciwstawianiu się złu złem. W konsekwencji Tołstoj odrzucił oficjalną, prawosławną religię oraz zanegował prawomocność władzy państwowej, co zbliżyło go do chrześcijańskiego anarchizmu , chociaż do końca życia Tołstoj odżegnywał się od idei Proudhona i jego następców. W 1901 r. Najświętszy Synod (prawosławny) ekskomunikował prozaika. Tołstoj uznawany jest za twórcę wolnościowego chrześcijaństwa anarchistycznego . Był wegetarianinem.

Interesującym przykładem może byċ związek Tołstoja z językiem esperanto , którego sam nauczył się w bardzo krótkim czasie. Za jeden z jego artykułów do La Esperantisto, w którym nauczenie się esperanta nazywa "obowiązkiem każdego chrześcijanina" zabroniono propagowania pism esperanckich na ziemiach podlegających Rosji, co bardzo zaszkodziło całemu ruchowi tego języka.

Twórczość

Wielkością hrabiego Tołstoja jako pisarza i człowieka jest nieugięte dążenie do prawdy bezwzględnie stosowanej w życiu, oraz niezwykła siła twórcza, łącząca obiektywną obserwację rzeczywistości z postawą własnego poglądu na świat.

"We wczesnej twórczości i koncepcjach określających funkcje literatury (...) oparł się na tradycji oświeceniowo - sentymentalnej oraz prozie psychologicznej Lermontowa i Hercena oraz scjentyzmie lat czterdziestych. Przeszedł (...) ponad romantyzmem i klasyczną idealistyczną filozofią niemiecką (...)"

(za: Literatura rosyjska w zarysie)

Tołstoj naprzemiennie angażował się bardziej bądź w beletrystykę, bądź w działalność publicystyczną. Ostatni etap twórczości Tołstoj rozpoczął moralistyczną rozprawą "Spowiedź". Potępił w niej oficjalną religię prawosławną, swoją postawę życiową oraz ogłosił konieczność powstania nowej religii. Zaatakował wówczas władzę państwową, sądy i aparat biurokratyczny.

W Polsce jego książki tłumaczyli m.in.: Jadwiga Dmochowska , Paweł Hertz , Czesław Jastrzębiec-Kozłowski, Maria Leśniewska, Tadeusz Łopalewski , Wacław Rogowicz , Eleonora Słobodnikowa , Kazimierz Truchanowski , Kazimiera Iłłakowiczówna .

Dzieła

Pierwszy okres twórczości

  • trylogia autobiograficzna:
  • cykl kaukaski:
  • nowelistyka 1857-1859:
    • Lucerna
    • Trzy śmierci
    • Albert
    • Szczęście rodzinne
  • pozostałe dzieła okresu:
  • z doświadczeń wojennych:

"Szczęśliwe piętnastolecie"

Ostatni okres twórczości

    • Spowiedź, publicystyka ( 1879 , wyznanie nowej wiary)
    • Co mamy robić? (1885)
    • Śmierć Iwana Ilicza, nowela 1886
    • Ciemna potęga (tragedia chłopska 1886 )
    • Sonata Kreutzerowska ( 1889 , paradoksalne ujęcie zagadnienia małżeństwa i życia płciowego)
    • Owoce oświaty, komedia satyryczna 1889
    • A światło świeci w ciemności, dramat (dzieło niedokończone), 1890
    • Królestwo Boga jest wewnątrz Ciebie, rozprawa 1894
    • Pan i parobek (1895)
    • Co to jest sztuka? (1897)
    • Zmartwychwstanie ( 1899 , wielka powieść krytyczno-społeczna)
    • Żywy trup, dramat 1900
    • Po balu, opowiadanie 1903
    • Hadżi-Murat, nowela 1904
    • Za co? , opowiadanie poświęcone tragicznym losom polskiego powstańca listopadowego Wincentego Migurskiego 1906
    • Shakespeare, studium krytyczne (1907)
    • Krytyka teologii dogmatycznej, rozprawa
    • Na czym polega moja wiara?, rozprawa (w Europie wydana pod tytułem Moja wiara lub Moja religia, wersja skrócona) (1884)

Wydania zbiorowe

Pierwsze wyd. zbiór. 1889 , wyd. zupełne rozpoczęto w 1928 . Jedyne zbiorowe wyd. „Dzieł” w przekładzie polskim (ze słowem wstępnym Wacława Lednickiego , pod redakcją Juliana Tuwima ) ukazało się nakładem Wydawnictwa Gutenberga w 14 t., 1928 - 1930 . Studia pol. o T.: Leo Belmont ( 1904 ), Walery Gostomski ( 1904 ), Władysław Jabłonowski ( 1908 ), Marian Zdziechowski ( 1912 i 1915 ), Wacław Lednicki ( 1928 ); przekład polskiej książki Mereżkowskiego ( 1904 ).

Zobacz też

Bibliografia

  • Z. Barański, A. Semczuk Literatura rosyjska w zarysie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1976
  • J. Plechanow Historia rosyjskiej myśli społecznej, Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 1966
  • Radosław Romaniuk Dramat religijny Tołstoja, Biblioteka "Więzi" , Warszawa 2004


Inne hasła zawierające informacje o "Lew Tołstoj":

I wiek ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Ewangeliści ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Maciej Słomczyński ...

1225 ...

1908 ...

Kilimandżaro ...

Stepan Bandera ...

1322 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lew Tołstoj":

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 6) ...

114 b Europa Środkowowschodnia w XVI w. (plansza 12) ...

Komizm w Zemście (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie