Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Nicienie

Nicienie

Nicienie

Cytrynkowata cysta mątwika (Heterodera glycines) ze swoim jajem
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ nicienie
Nazwa systematyczna
Nematoda
Rudolphi , 1808

Nicienie (Nematoda syn. Nemata) – typ zwierząt bezkręgowych, dawniej klasyfikowanych jako gromada w typie obleńce .

Spis treści

Środowisko

Zamieszkują środowisko wodne, ale również glebę. Większość z nich jest pasożytami zwierząt i roślin.

Budowa zewnętrzna

  • Kształt ciała: Silnie wydłużone, o zróżnicowanych wymiarach. W większości są to organizmy niewielkie, osiągające długość od 0,3 mm do mniej niż 10 cm, niektóre osiągają około 1,2 m, a jeden z gatunków osiąga 8 m długości ciała[1].
  • Zewnętrzna powłoka: Zewnętrzną powłokę ciała stanowi wór powłokowo-mięśniowy składający się z oskórka , nabłonka i pojedynczej warstwy mięśni.
    • Oskórek – (zwany kutikulą ) stanowi warstwę ochronną, przepuszcza jedynie wodę i gazy, zbudowany jest on z substancji białkowej. Dzięki niemu nicienie są bardzo odporne na trucizny i niekorzystne warunki środowiska.
    • Nabłonek – (zwany hypodermą ) leży pod oskórkiem, jego budowa jest zależna od wielkości nicieni, tworzy on zgrubienia zwane wałkami hyperdermalnymi, biegnące wzdłuż ciała.
    • Warstwa mięśniowa- zbudowana jest z mięśni podłużnych. Nie ma tu mięśni poprzecznych, jakie spotykamy u wirków . Jamę ciała wypełnia płyn surowiczy, który zapewnia zwierzęciu sprężystość, zastępuje on również układ krążenia rozprowadzając substancje odżywcze.

Budowa wewnętrzna

  • Posiadają szkielet hydrostatyczny .
  • Układ pokarmowy ma postać przewodu. Dzieli się on na trzy odcinki: przedni (początkowy) i tylny (końcowy) - pochodzenia ektodermalnego, oraz środkowy - pochodzenia endodermalnego. Rozpoczynają się otworem gębowym, który prowadzi do gardzieli łączącej się z jelitem, a kończy otworem odbytowym. U niektórych gatunków może dojść do redukcji otworu odbytowego, a nawet jelita środkowego.
  • Nicienie nie posiadają układu oddechowego , a wymianę gazową prowadzą całą powierzchnią ciała. Pasożyty potrafią oddychać beztlenowo.
  • Układ krążenia nie został wyspecjalizowany, substancje odżywcze rozprowadzane są po organizmie przez płyn surowiczy.
  • Układ nerwowy składa się z pierścienia okołogardzielowego (obrączki okołogardzielowej), w skład którego wchodzi 5 zwojów nerwowych, i z pni nerwowych (pnia brzusznego i pnia grzbietowego), połączonych spoidłami poprzecznymi.
  • Układ wydalniczy jest przekształconym (przystosowanym do usuwania płynnych metabolitów) układem protonefrydialnym . Niekiedy zwany układem H. Zbudowany z 2 przewodów, które mają wspólne ujście.
  • Narządem zmysłów są amfidie

Rozmnażanie

Większość nicieni jest rozdzielnopłciowa , u niektórych występuje wyraźny dymorfizm płciowy . Większość z nich jest jajorodna ( jajożyworodny jest włosień kręty ), a rozwój dzieli się na kilka stadiów.

Przedstawiciele

Systematyka

Przypisy

  1. Czesław Jura: Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN , 2007. . 

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Nicienie":

Układ protonefrydialny ...

Larwa ...

Pierwouste ...

Otwornice ...

Fosforylacja oksydacyjna ...

Partenogeneza ...

Włosień kręty ...

Dymorfizm płciowy ...

Saprofag ...

Glista świńska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Nicienie":

012. Nicienie (plansza 10) ...

012. Nicienie (plansza 17) e height=380 width=770 > Pasożytnicze Nicienie zwierząt i człowieka ...

012. Nicienie (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie