Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Linz

Linz

Na mapach: 48°18'11″N 14°17'26″E / 48.30306, 14.29056

Linz
Herb
Herb Linzu
Państwo   Austria
Kraj związkowy
Górna Austria
Burmistrz Franz Dobusch
Powierzchnia 96,048 km²
Położenie48° 18' 11 '' N
14° 17' 26'' E
Wysokość266 m n.p.m.
Ludność (2006)
•  liczba ludności
•  gęstość
•  aglomeracja

188 968
1957,4 os./km²
270 000
Nr kierunkowy 0732
Kod pocztowy 4010, 4020, 4030, 4040, 4047
Tablice rejestracyjne L
Podział miasta9 dzielnic
Miasta partnerskie Chengdu , Czeskie Budziejowice , Halle (Saale) , Kabis , Kansas City , Kwangyang, Linköping , Linz am Rhein, Modena , Niżny Nowogród , Norrköping , San Carlos , Zaporoże , Tampere
Położenie na mapie Austrii

Linz
Strona internetowa miasta
Linz

Linz ( czes. Linec) – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Austrii , nad Dunajem , stolica kraju związkowego Górna Austria . Założone przez Rzymian pod nazwą Lentia. 5 marca 1684 powołano w Linzu antyturecką Świętą Ligę . Wspólcześnie - przemysł metalowy (huta żelaza), maszynowy i chemiczny. Ważny węzeł komunikacyjny. Ośrodek turystyczny (m.in. zamek z XVI - XVII w., barokowe pałace i kościoły, liczne muzea). Liczba ludności: 188 968 ( 2006 ).

Spis treści

Początki miasta

Założycielem miasta byli Rzymianie, którzy podczas wojen markomańskich , założyli na brzegu Dunaju obóz rzymski - Castra Romana . Nadali mu nazwę Lenthia.

Niemiecka nazwa "Linze" pojawiała się po raz pierwszy w roku 799 n.e., kiedy to książęta bawarscy przybyli tutaj z północy i Linz stał się ważnym ośrodkiem handlowym.

Podczas panowania Babenbergów Linz stał się miastem.

Znani mieszkańcy

Cesarz Fryderyk III Habsburg spędził ostatnie lata swego życia w Linzu. Przez krótki okres czasu Linz był najważniejszym miastem cesarstwa. Swoją pozycję, na korzyść Wiednia i Pragi , stracił po śmierci cesarza w 1493 roku.

Kilka lat swojego życia spędził w Linzu Johannes Kepler , który studiował tutaj matematykę. 15 maja 1618 roku odkrył i sformułował swoje trzecie prawo astronomiczne. Jego imię nosi tutejszy uniwersytet.

Pomnik Johannesa Keplera w Linzu

Innym znanym obywatelem miasta był Anton Bruckner , który mieszkał w Linzu w latach 1855 - 1868. Pracował wtedy jako lokalny kompozytor i organista kościelny. Obecnie w Linzu jego imieniem nazwana jest sala koncertowa "Brucknerhaus" oraz prywatny Uniwersytet Muzyki.

Sala koncertowa "Brucknerhaus",

Hitler

Adolf Hitler urodził się w miasteczku Braunau nad rzeką Inn i w dzieciństwie rodzice przeprowadził się do Linzu. Swoją młodość, lata 1898 - 1907, spędził w okolicach Linzu. Rodzina mieszkała najpierw w wiosce Leonding, na obrzeżach miasta, później w mieszkaniu przy ulicy Humboldtstrasse w Linzu. Rodzice Hitlera pochowani są w Leonding.

Pod koniec życia, Hitler uważał Linz za swoje "rodzinne miasto"[1], i chciał go rozbudować i stworzyć z niego centrum kulturalne Trzeciej Rzeszy . Aby ożywić miasto ekonomicznie, rozpoczął uprzemysławianie Linzu krótko przed i w czasie Drugiej Wojny Światowej . Wiele fabryk w przyłączonej Czechosłowacji rozebrano, a następnie zmontowano w Linzu, w tym zakłady Hermanna Göringa (obecnie voestalpine). W Linzu znajdowały się również zakłady produkujące benzol, które zbombardowano 16 października 1944 roku.

Obóz Mauthausen-Gusen , znajdujący się niedaleko Linzu, był ostatnim obozem koncentracyjnym oswobodzonym przez Aliantów. W obozie tym więźniowie wydobywali kamienie z kamieniołomów, które wykorzystywano w różnych miejscach Rzeszy. Główny obóz w Mauthausen znajdował się 25 km od Linzu.

Dzielnice

  • Innenstadt:
    Altstadtviertel/ Stare miasto, Rathausviertel/ ratusz, Kaplanhofviertel, Neustadtviertel/nowe miasto (od 1862 r.), Volksgartenviertel/ ogród ludowy, Römerberg-Margarethen
  • Waldegg: (od 1873 r.)
    Freinberg, Froschberg, Keferfeld (od 1939 r.), Bindermichl, Spallerhof, Wankmüllerhofviertel, Andreas-Hofer-Platz-Viertel
  • Lustenau: (od 1873 r.)
    Makartviertel, Franckviertel, Hafenviertel
  • St. Peter (od 1915 r.)
  • Kleinmünchen: (od 1923 r.)
    Neue Welt, Scharlinz, Bergern, Neue Heimat, Wegscheid, Schörgenhub, Kleinmünchen
  • Ebelsberg: (od 1938 r.)
  • Urfahr: (od 1919 r.)
    Alt-Urfahr, Heilham, Hartmayrsiedlung, Harbachsiedlung, Karlhofsiedlung, Auberg
  • Pöstlingberg: (od 1919 r.)
    Pöstlingberg, Bachl-Gründberg
  • St. Magdalena: (od 1938 r.)
    St. Magdalena, Katzbach, Elmberg

Zabytki

  • Rynek z tzw. Kolumną morową
  • Muzeum Ars Elektronica Center
  • Muzeum malarstawa Lentos
  • Sala koncertowa tzw. Brucknerhaus

Kultura

Lentos - Muzeum Sztuki.
Ars Electronica Center nocą.

Sztuka

Na północnym brzegu Dunaju znajduje się Ars Electronica Center - Muzeum Przyszłości czyli centrum sztuki elektronicznej otworzone w 1996 roku. Współzałożycielem tego muzeum był pisarz niemiecki Herbert W. Franke . Na parterze muzeum znajduje się tak zwana CAVE 3D (skrót od: Cave Automatic Virtual Environment 3D w dowolnym tłumaczeniu "Trójwymiarowa Jaskinia Wirtualnej Rzeczywistości"), w której zwiedzający może "zatopić się" w wirtualnym środowisku. Jest to jedno z niewielu pomieszczeń tego typu w Europie udostępnionych publiczności. Obrazy, wyświetlane z projektorów wysokiej rozdzielczości, padają na ekrany będące równocześnie ścianami pomieszczenia.

Muzeum Ars Electronica Center jest również siedzibą festiwalu Ars Elektronica, który corocznie przyciąga artystów z całego świata tworzących swe prace w nowych, również cyfrowych technologiach.

W roku 2009, kiedy Linz, wraz z Wilnem , był Stolicą Kulturalną Europy, przebudowano Ars Electronica Center za sumę około 30 milionów euro i na przełomie 2008/2009 ponownie otwarto. Obecnie, na powierzchni 6.500 m² znajdują się sale wystawowe, pomieszczenia do eksperymentowania, oraz laboratorium Futurelab. Zwiedzający mogą nie telko obejrzeć, ale również eksperymentować z instalacjami interaktywnymi.

Na południowym brzegu Dunaju, na przeciwko Ars Electronica Center, znajduje się Muzeum Sztuki Lentos, otwarte w 2003 roku. Prezentowane są tam obrazy współczesne reprezentujące malarstwo XX i XXI wieku.

Obok Muzeum Lentos stoi sala koncertowa "Brucknerhaus", a teren pomiędzy dwoma tymi budynkami to tak zwane "Donaulände" czyli tereny nad Dunajem, które zwane są również "Kulturmeile" czyli "Milą Kultury". Jest to rodzaj parku nad Dunajem, w którym spotykają się w lecie głównie młodzi ludzie. Odbywają się tutaj również imprezy organizowane w ramach Festiwalu Ars Electronica oraz "Linz Fest"[2].

Komunikacja

System komunikacji miejskiej w Linzu składa się z dwunastu linii autobusowych, czterech linii trolejbusowych, trzech linii tramwajowych oraz kolejki wąskotorowej na górze Pöstlingberg. Wszystkie linie obsługiwane są przez Linz Linien GmbH . Przez miasto przebiega autostrada A7 .

Główna stacja kolejowa to Linz Hauptbahnhof .

Użytkowanie terenu

47,7% powierzchni miasta przypada na tereny zielone, 32,9% na teren zabudowany, 7,4% na wody, a 11,9% na powierzchnie komunikacyjne.

Ciekawostki

Wolfgang Amadeusz Mozart podarował miastu jedną ze swoich najwspanialszych Symfonii - XXXVI , C-dur .

Przypisy

  1. Kershaw, Ian. Hitler: 1889–1936: Hubris. New York: Norton, 1998. s.15
  2. The Lentos homepage lentos.at – Retrieved 10 November 2007

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Linz":

Linz Na mapach: 48°18'11″N 14°17'26″E / 48.30306, 14.29056 LinzHerbHerb Linzu Państwo   Austria Kraj związkowy Górna Austria Burmistrz Franz Dobusch Powierzchnia 96,048 km² Położenie48° 18' 11 '' N 14° 17' ...

Linköping ...

Tampere ...

Bitwa pod Wiedniem (1683) ...

Święty Florian ...

Zaporoże (miasto) ...

Sumgait ...

Niżny Nowogród ...

1832 ...

Trolejbus ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Linz":

066. Linz (plansza 2) le height=380 width=770 > Linz ist die drittgrößte Stadt Österreichs. Linz jest trzecim pod względem ...

066. Linz (plansza 11) le height=380 width=770 > Der Botanische Garten in Linz zählt zu den schönsten in Europa. Auf 4,2 ha kann man ...

066. Linz (plansza 7) utartych orzechów laskowych, jajek, proszku do pieczenia i dżemu. Die "Linzer Torte" gilt als die älteste Torte der Welt. Bereits im XVII ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie