Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Ludomir Różycki

Ludomir Różycki

Grób Ludomira Różyckiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie .
Dom kompozytora we wsi Zachełmie , w którym mieszkał i tworzył w ostatnich latach życia.

Ludomir Różycki (ur. 18 września 1883 w Warszawie , zm. 1 stycznia 1953 w Katowicach )[1]polski kompozytor . Był przedstawicielem Młodej Polski w muzyce. Wraz z Karolem Szymanowskim , Grzegorzem Fitelbergiem oraz Apolinarym Szelutą założył w 1905 roku Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, co przyczyniło się do podniesienia poziomu artystycznego muzyki polskiej. Z pochodzenia warszawiak, mieszkał i ostatnie dni życia spędził w Katowicach .

Pochodził z muzykalnej rodziny - ojciec jego był profesorem Konserwatorium Warszawskiego. Młody Różycki studiował pod kierunkiem Aleksandra Michałowskiego (fortepian), Gustawa Rogulskiego i Michała Biernackiego (teoria), Zygmunta Noskowskiego (kompozycja). W 1904 roku skończył z odznaczeniem Konserwatorium Warszawskie , po czym udał się na dalsze studia do Berlina . Przez 3 lata był słuchaczem tzw. Meisterschule w Królewskiej Akademii Muzycznej; pracował pod kierunkiem Engelberta Humperdincka . W 1905 roku L. Różycki wraz z Karolem Szymanowskim , Grzegorzem Fitelbergiem i Apolinarym Szelutą zorganizował "Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich", której zadaniem było wydawanie i propagowanie nowej muzyki (grupa tych twórców zyskała potem miano "Młodej Polski w muzyce"). W latach 1907 - 11 Różycki przebywał we Lwowie na stanowisku dyrygenta operowego i profesora fortepianu w tamtejszym Konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego . Po krótkim pobycie w Warszawie udał się za granicę: mieszkał w Paryżu , później - do 1918 - w Berlinie . Po powrocie do kraju, przez 10 lat zajmował się wyłącznie kompozycją. W 1930 roku został mianowany profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie . Równocześnie prowadził ożywioną działalność publicystyczną i organizacyjną (utworzył Sekcję Współczesnych Kompozytorów Polskich). Po II wojnie , spędzonej w Warszawie , osiadł w Katowicach jako dziekan Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej.

Stylistycznie twórczość Różyckiego jest niejednolita; nie wykształcił odrębnego języka. Cechy i właściwości jego muzyki to: płynność i wyrazistość melodyki (na ogół diatonicznej), plastyczność charakterystyki muzycznej, przewaga faktury homofonicznej, efektowna i barwna instrumentacja; harmonika pozostaje w ramach systemu funkcyjnego, sięga wprawdzie niekiedy po zdobycze impresjonistów. Częstym źródłem inspiracji były dla Różyckiego tematy literackie i plastyczne.

Źródło: Przewodnik Koncertowy

Ludomir Różycki łączył styl neoromantyczny z motywami polskiej muzyki ludowej . Istotne w jego twórczości są poematy symfoniczne. W niektórych kompozycjach (Stańczyk, Anhelli, Bolesław Śmiały, Pan Twardowski , Mona Lisa Gioconda) posługiwał się mocnymi kontrastami i efektami kolorystycznymi. W dziełach fortepianowych (preludia, nokturny, impromptus, Legenda, Balladyna) nawiązywał do twórczości F. Chopina , J. Brahmsa oraz P. Czajkowskiego . W pierwszych operach (Bolesław Śmiały, Meduza) wyraźny jest wpływ muzyki R. Wagnera , natomiast od Erosa i Psyche wyczuwalny jest wpływ opery werystycznej.

Przypisy

  1. Małgorzata Kosińska: Ludomir Różycki ( pol. ). culture.pl, 2006-10. [dostęp 2010-03-09].

Bibliografia

  • Jerzy Moskal: ... Bogucice, Załęże et nova villa Katowice − Rozwój w czasie i przestrzeni. Katowice: Wydawnictwo Śląsk, 1993, s. 51. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Ludomir Różycki":

1884 ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

Imieniny ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna (w latach 1880-1883) i książę Andrzej Lubomirski (od 1897 r.), Tadeusz Majerski, Ludomir Różycki , Józef Koffler .Polskie Towarzystwo Muzyczne w listopadzie 1919 r., w pierwszą ...

Dąbrowa Górnicza ...

1953 Dzięcioł , polski polityk 17 grudnia - Bill Pullman , amerykański aktor Zmarli 1 stycznia – Ludomir Różycki , polski kompozytor (ur. 1883 ) 6 lutego – Mieczysław Oborski , polski żołnierz ...

Szpada ...

Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce ...

Baranowicze ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ludomir Różycki":

219 Oświata, nauka, kultura i sport w II Rzeczypospolitej (plansza 6) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie