Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Lwia Brama

Lwia Brama - albo Brama Lwów - główna brama cytadeli mykeńskiej, znajdująca się w północno-zachodniej części murów obronnych.

Wiodła do niej droga po rampie obudowanej murami ciosowymi. Obramowanie Lwiej Bramy tworzą dwa pionowo ustawione bloki kamienne, nachylone lekko ku środkowi. Szerokość otworu wynosi u dołu 3,07 m, u góry 2,85 a jego wysokość to 3,20 m. Nadproże tworzy blok kamienny grubości około 2 m i długości 4,50 m, nad którym została ustawiona trójkątna płyta kamienna, której wysokość wynosi 3 m, szerokość u podstawy 3,66 m, grubość 0,61 m.

Historia

Datowana jest na II tysiąclecie p.n.e. (ok. 1250 p.n.e.). Jest jedynym zachowanym przykładem monumentalnej rzeźby mykeńskiej, pomimo iż w ciągu wieków była zawsze, przynajmniej częściowo, odsłonięta. Przyczyną jej przetrwania jest zapewne jej ogromna waga, która uniemożliwiała wywóz. Lord Elgin w 1801 roku pisał: Blok, na którym lwy są wyrzeźbione jest zbyt duży i zbyt odległy od morza, aby mieć jakąś nadzieję uzyskania tak sławnego dzieła z epoki Heroicznej[1]. Płaskorzeźba została całkowicie odsłonięta w 1840 roku, a cała brama w 1876 przez Heinricha Schliemanna.

Płaskorzeźba

Trójkątna płyta z wapienia, wypełniająca tzw. trójkąt odciążający, dekorowana jest płaskorzeźbą, na której osi przedstawiona jest kolumna z fragmentem belkowania. Po jej bokach znajduje się para zwierząt, wpisanych w kształt trójkątnego pola. Przednimi łapami wspierają się na niskich ołtarzach, umieszczonych pod kolumną.

Zwierzęta te powszechnie uważane są za lwy (lub lwice) i stąd pochodzi nazwa bramy. Jednak ze względu na ich niezachowane głowy, identyfikowane bywają także z gryfami bądź sfinksami. Niektórzy badacze sądzą, że głowy były wykonane z innego materiału i doczepiane (miałyby to potwierdzać otwory widoczne w ciałach zwierząt). Także znaczenie bramy jest kwestią wywołującą wątpliwości. Obok funkcji dekoracyjnej wskazywane jest znaczenie symboliczne - świeckie lub sakralne. Zgodnie z częstym w kulturze śródziemnomorskiej zwyczajem przedstawiania bóstwa w formie zastępczej, kolumnę z reliefu Bramy Lwiej można odczytywać jako symbol budowli kultowej, równoznaczny z wizerunkiem bóstwa.


Inne hasła zawierające informacje o "Lwia Brama":

Brno ...

Twierdza Pietropawłowska ...

Zamek Chojnik ...

Kotlina Kamiennogórska ...

Brama Lubawska ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

Lednica 2000 ...

Toruń ...

Trójmiasto ...

Stocznia Gdańska ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Lwia Brama":

031. Düsseldorf - miasto ogrodów (plansza 7) ...

Między sercem a rozumem - ˝Romantyczność˝ A. Mickiewicza (plansza 2) ...

016. Homonimy (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie