Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Wilhelm Mountbatten-Windsor

Wilhelm Mountbatten-Windsor

William Arthur Philip Louis Mountbatten-Windsor
'
Dane biograficzne
Dynastia Windsorowie
Urodzony 21 czerwca 1982
Ojciec Karol Mountbatten-Windsor
Matka Diana Spencer
Odznaczenia
Order Podwiązki
Queen Elizabeth II Golden Jubilee Medal
Brytyjska Rodzina Królewska


Wilhelm Artur Filip Ludwik Mountbatten-Windsor, książę Walii ( ang. William Arthur Philip Louis Mountbatten-Windsor, Prince William of Wales) KG , potocznie zwany księciem Williamem (ur. 21 czerwca 1982 r.) - członek brytyjskiej rodziny królewskiej, syn Karola, księcia Walii i Diany Spencer , wnuk królowej Elżbiety II . Brat księcia Henryka (potocznie zwanego księciem Harrym). Jest 2. po swoim ojcu w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej .

Spis treści

Narodziny i rodzina

Książę Wilhelm urodził się w szpitalu św. Marii w Paddington, w zachodnim Londynie. Jego ojcem jest Karol, książę Walii, najstarszy syn królowej Elżbiety II i Filipa, księcia Edynburga . Jego matką była lady Diana Spencer, najmłodsza córka Edwarda Spencera, 8. hrabiego Spencera . Jako wnuk brytyjskiej monarchini i syn księcia Walii nazywany jest "Jego Królewska Wysokość Książę Wilhelm z Walii". Gdy był dzieckiem, jego rodzice pieszczotliwie nazywali go "Wombat".

Został ochrzczony 4 sierpnia 1982 r. w dniu 82 urodzin jego prababci, w pokoju muzycznym Pałacu Buckingham , czego dokonał Arcybiskup Canterbury dr Robert Runcie. Jego rodzicami chrzestnymi byli: król Hellenów Konstantyn II , sir Laurence van der Post, Alexandra Windsor, lady Ogilvy , Natalia Grosvenor, księżna Westminster, Norton Knatchull, lord Romsey i lady Susan Hussey.

Wilhelm ma młodszego brata, księcia Henryka. Druga żona jego ojca, Camilla, księżna Kornwalii, jest ich macochą, dając im przyrodnie rodzeństwo: brata Toma Parkera Bowlesa i siostrę Laurę Lopes .

Ze strony matki jest potomkiem króla Karola II Stuarta poprzez jego nieślubnego syna Henry'ego FitzRoya, 1. księcia Grafton . Wnuczka 1. księcia lady Isabella FitzRoy poślubiła Francisa Seymoura-Conwaya, 1. markiza Hertford . Jednym z ich synów był admirał lord Hugh Seymour, którego wnuczka Adelaide Seymour poślubiła Fredericka Spencera, 4. hrabiego Spencera , w linii prostej prapradziadka Diany Spencer. Książę Wilhelm jest więc pierwszym od czasów królowej Anny potomkiem króla Karola I Stuarta , jaki zasiądzie na brytyjskim tronie.

Dzieciństwo

Pierwszego marca (Dzień św. Dawida) 1991 r. książę Wilhelm dokonał swojego pierwszego oficjalnego wystąpienia podczas wizyty w Cardiff , stolicy Walii . Po przybyciu samolotem ośmioletni książę został zabrany przez rodziców do Katedry Llandaff. Po tejże wizycie podpisał zwiedzającym książkę , demonstrując tym samym, że jest leworęczny . Zdjęcia księcia zrobione podczas jego wizyty wiszą na stałej wystawie w katedrze. Gdy odjeżdżał, wiele dzieci ze szkół i miejscowych rezydencji z otaczających terenów ofiarowało mu podarki.

3 czerwca 1991 r. książę Wilhelm trafił do Królewskiego Szpitala Berkshire, po tym jak został uderzony w głowę przez innego ucznia posiadającego kij golfowy . Książę nie stracił przytomności , ale miał pękniętą czaszkę i musiano go operować w Great Ormond Street Hospital. Blizna jest widoczna do dnia dzisiejszego.

Od dzieciństwa książę Wilhelm jest wielkim fanem piłkarskiej drużyny Aston Villa .

Śmierć Diany, księżnej Walii

31 sierpnia 1997 r. matka księcia Williama Diana i jej towarzysz Dodi Al-Fayed zginęli w wypadku samochodowym w Paryżu we Francji . Zginęła zaledwie kilka dni po spędzonych razem z Wilhelmem i Henrykiem wakacjach w południowej Francji. Obaj książęta przebywali wówczas razem z królową w zamku Balmoral . Ich ojciec Karol obudził ich w środku nocy, żeby przekazać smutną wiadomość.

Na pogrzebie Diany, książę Wilhelm w towarzystwie ojca, brata, dziadka księcia Filipa i wuja - Charlesa Spencera 9. hrabiego Spencera - szedł za trumną od Pałacu Buckingham aż do Westminster Abbey . Podczas ceremonii lord Spencer obiecał, że rodzina Spencerów będzie się bardziej interesowała dziećmi Diany, chociaż Wilhelm od momentu pogrzebu nie widział za często jego ani matki Diany ( Frances Shand Kydd ), nim ta zmarła.

Edukacja

Książę William podczas meczu polo w lipcu 2007 r.

Książę Wilhelm rozpoczął naukę w przedszkolu prowadzonym przez Jane Mynor, później uczęszczał do prywatnego przedszkola Wetherby School w zachodnim Londynie, następnie zaś do szkoły prywatnej Ludgrove School w Berkshire. Po zdaniu egzaminów wstępnych został przyjęty do Eton College . Ze szczególnym zainteresowaniem studiował biologię , geografię i historię sztuki na poziomie zaawansowanym.

Jak większość brytyjskich nastolatków, książę Wilhelm po ukończeniu Eton, zrezygnował na rok z kontynuowania nauki (tzw. gap year lub year off). Wziął udział w obozie British Army w Belize . Później został wolontariuszem Raleigh International w południowym Chile . Świat obiegły zdjęcia przedstawiające księcia Wilhelma czyszczącego toaletę.

Po zakończeniu przerwy w 2001 r. książę rozpoczął naukę na Uniwersytecie w St Andrews ( Szkocja ). Uniwersytet ukończył w 2005 r. Naukę rozpoczął od kursu historii sztuki, ale później zmienił przedmiot na geografię. Kończąc uniwersytet uzyskał stopień szkockiego magistra sztuk pięknych wyższej drugiej klasy, co jest najlepszym akademickim wynikiem osiągniętym przez następcę brytyjskiego tronu. Podczas nauki w Fife książę używał imienia William Wales.

W styczniu 2006 r. książę wstąpił do Royal Military Academy w Sandhurst , dołączając do swojego młodszego brata, księcia Henryka, który uczył się tam od maja 2005 r. 15 grudnia 2006 r. ukończył Akademię i otrzymał stopień podporucznika [1] .

Obowiązki

W lipcu 2005 r. książę otrzymał od królowej Elżbiety II swoje pierwsze oficjalne zadanie, reprezentując babkę na obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej w Nowej Zelandii . Jesienią 2005 r. książę Wilhelm pracował w zarządzie ziemskim w Chatsworth House, w posiadłościach Peregrine'a Cavendisha księcia Devonshire . Potem pracował w londyńskiej HSBC Group .

Pierwszym patronatem księcia Wilhelma był patronat na UK Centrepoint, organizacji zajmującej się pomocą nieletnim bezdomnym. Kiedy jego matka wspierała tę organizację, książę Wilhelm często towarzyszył jej podczas wizyt. Wilhelm wspiera także Tusk Trust, afrykańską organizację charytatywną z siedzibą w Zjednoczonym Królestwie.

Od maja 2006 r. książę przewodniczy Angielskiej Federacji Piłki Nożnej. W sierpniu ogłoszono, że książę zostanie wiceprezesem Walijskiej Unii Rugby, wspierając swoją babkę, która jest prezesem tego związku. Nową funkcję objął w lutym 2007 r.

Także w sierpniu 2006 r. królowa mianowała wnuka komandorem Royal Navy w Szkocji i komandorem flotylli okrętów podwodnych.

Przyszłość

W przypadku śmierci swojej babki i objęcia tronu przez ojca książę Wilhelm odziedziczy tytuły księcia Rothesay i księcia Kornwalii oraz zostanie ogłoszony przez króla księciem Walii .

Jako najstarszy syn księcia Karola Wilhelm po śmierci swojego ojca odziedziczy tytuły króla Wielkiej Brytanii i 15 krajów Wspólnoty Narodów (są to Antigua i Barbuda , Australia , Bahamy , Barbados , Belize , Grenada , Jamajka , Kanada , Nowa Zelandia , Papua-Nowa Gwinea , Saint Kitts i Nevis , Saint Lucia , Saint Vincent i Grenadyny , Wyspy Salomona i Tuvalu ). Jeżeli zdecyduje się używać swojego pierwszego imienia, będzie królem Wilhelmem V. Może również użyć jednego ze swoich pozostałych imion. W każdym przypadku (Artur, Filip i Ludwik) będzie pierwszym brytyjskim monarchą, używającym takiego imienia.

W wypadku śmierci Karola przed śmiercią babki, Wilhelm automatycznie stanie się następcą tronu i obejmie władzę już po śmierci babki.

Podobnie jak matka, książę Wilhelm nie lubi królewskiego protokołu i ceni sobie wolność osobistą.

Życie prywatne

Prywatne życie księcia wzbudza zainteresowanie prasy. Każdego roku wiele młodych kobiet jest wymienianych jako potencjalne partnerki księcia. Wśród nich wymieniano m.in. Britney Spears , Christinę Aguilerę i Natalię Imbruglię . W 2006 r. media ogłosiły, że książę spotyka się od 2004 r. z Kate Middleton (ur. 9 stycznia 1982 r.). Kate towarzyszyła księciu podczas oficjalnych uroczystości i wydaje się być akceptowana przez dwór królewski (była nawet zaproszona przez królową na Boże Narodzenie do rodziny królewskiej, ale odmówiła, woląc spędzić ten czas z własną rodziną). 14 kwietnia 2007 r. brytyjskie media poinformowały o końcu związku Wilhelma i Kate. W ostatnim czasie para ponownie pojawiła się razem publicznie.

Tytulatura

Książę Wilhelm nosi tytuł księcia Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (Prince of United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) i jest tytułowany Jego Królewską Wysokością (His Royal Highnes). Po wstąpieniu ojca na tron prawdopodobnie otrzyma tytuł księcia Walii a na pewno tytuł księcia Kornwalii. Jeżeli ojciec umrze przed królową Elżbietą, książę Wilhelm automatycznie stanie się księciem Walii, ale już nie księciem Kornwalii.

Nie wiadomo, czy książę Wilhelm otrzyma jakiś tytuł od królowej Elżbiety przed wstąpieniem księcia Karola na tron. Pałac Buckingham odmawia komentarzy w tej sprawie.

Odznaczenia (lista niepełna)

Genealogia

Prapradziadkowie

Król Wielkiej Brytanii
Jerzy V Windsor
(1856-1936)
∞ 1893
Maria Teck
(1867-1953)

Claude Bowes-Lyon
(1855-1944)
∞ 1881
Cecilia Cavendish-Bentinck
(1862-1938)

Król Grecji
Jerzy I Glücksburg
(1845-1913)
∞1867
Wielka Księżna
Olga KonstantinownaRomanowa
(1851-1926)

Ludwik Battenberg
(1854-1921)
∞1884
Wiktoria Hessen-Darmstadt
(1863-1950)

Charles Spencer
(1857–1922)
∞ 1882
Margaret Baring
(1868-1906)

James Hamilton
(1869–1953)
∞ 1894
Rosalind Cecilia Bingham
(1869–1958)

James Roche
(1852–1920)
∞ 1880-1891
Frances Work
(1857–1947)

William Smith Gill
(1865-1957)
∞1898
Ruth Littlejohn
(1879-1964)

Pradziadkowie

Król Wielkiej Brytanii
Jerzy VI Windsor (1895-1952)
∞ 1923
Elżbieta Bowes-Lyon (1900-2002)

Andrzej Glücksburg (1882-1944)
∞1903
Alicja Battenberg (1885-1969)

Albert Spencer (1893–1975)
∞ 1919
Cynthia Hamilton (1898-1972)

Edmund Roche (1885–1955)
∞ 1931
Ruth Gill (1908–1993)

Dziadkowie

Królowa Wielkiej Brytanii
Elżbieta II Windsor (ur.1926)
∞1947
Książę Edynburga
Filip Mountbatten (ur.1921)

Edward Spencer (1924-1992)
∞ 1954-1969
Frances Burke Ruth Roche (1936-2004)

Rodzice

Książę Walii Karol Mountbatten-Windsor (ur.1948)
∞1981-1996
Diana Spencer
(1961-1997)

Wilhelm Mountbatten-Windsor (ur. 21 czerwca 1982)

Przypisy

Poprzednik
Karol Mountbatten-Windsor, książę Walii
Linia sukcesji do brytyjskiego tronu Następca
Henryk Windsor
Poprzednik
Edward Mountbatten-Windsor, hrabia Wessex
Kolejność precedencji w Zjednoczonym Królestwie
Mężczyźni
Następca
Henryk Windsor


Inne hasła zawierające informacje o "Wilhelm Mountbatten-Windsor":

Oddychanie komórkowe ...

Uznam ...

XVI wiek ...

Wittenberga ...

1408 ...

1749 ...

1411 ...

1884 ...

1679 ...

1986 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wilhelm Mountbatten-Windsor":

021. Monady G.W. Leibniza (plansza 5) ...

130 Reformy Sejmu Wielkiego. II Rozbiór Polski (plansza 3) ...

221 Atak dwóch potęg (plansza 8) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie