Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ludomir Różycki

Ludomir Różycki

Grób Ludomira Różyckiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie .
Dom kompozytora we wsi Zachełmie , w którym mieszkał i tworzył w ostatnich latach życia.

Ludomir Różycki (ur. 18 września 1883 w Warszawie , zm. 1 stycznia 1953 w Katowicach )[1]polski kompozytor . Był przedstawicielem Młodej Polski w muzyce. Wraz z Karolem Szymanowskim , Grzegorzem Fitelbergiem oraz Apolinarym Szelutą założył w 1905 roku Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, co przyczyniło się do podniesienia poziomu artystycznego muzyki polskiej. Z pochodzenia warszawiak, mieszkał i ostatnie dni życia spędził w Katowicach .

Pochodził z muzykalnej rodziny - ojciec jego był profesorem Konserwatorium Warszawskiego. Młody Różycki studiował pod kierunkiem Aleksandra Michałowskiego (fortepian), Gustawa Rogulskiego i Michała Biernackiego (teoria), Zygmunta Noskowskiego (kompozycja). W 1904 roku skończył z odznaczeniem Konserwatorium Warszawskie , po czym udał się na dalsze studia do Berlina . Przez 3 lata był słuchaczem tzw. Meisterschule w Królewskiej Akademii Muzycznej; pracował pod kierunkiem Engelberta Humperdincka . W 1905 roku L. Różycki wraz z Karolem Szymanowskim , Grzegorzem Fitelbergiem i Apolinarym Szelutą zorganizował "Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich", której zadaniem było wydawanie i propagowanie nowej muzyki (grupa tych twórców zyskała potem miano "Młodej Polski w muzyce"). W latach 1907 - 11 Różycki przebywał we Lwowie na stanowisku dyrygenta operowego i profesora fortepianu w tamtejszym Konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego . Po krótkim pobycie w Warszawie udał się za granicę: mieszkał w Paryżu , później - do 1918 - w Berlinie . Po powrocie do kraju, przez 10 lat zajmował się wyłącznie kompozycją. W 1930 roku został mianowany profesorem Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie . Równocześnie prowadził ożywioną działalność publicystyczną i organizacyjną (utworzył Sekcję Współczesnych Kompozytorów Polskich). Po II wojnie , spędzonej w Warszawie , osiadł w Katowicach jako dziekan Wydziału Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej.

Stylistycznie twórczość Różyckiego jest niejednolita; nie wykształcił odrębnego języka. Cechy i właściwości jego muzyki to: płynność i wyrazistość melodyki (na ogół diatonicznej), plastyczność charakterystyki muzycznej, przewaga faktury homofonicznej, efektowna i barwna instrumentacja; harmonika pozostaje w ramach systemu funkcyjnego, sięga wprawdzie niekiedy po zdobycze impresjonistów. Częstym źródłem inspiracji były dla Różyckiego tematy literackie i plastyczne.

Źródło: Przewodnik Koncertowy

Ludomir Różycki łączył styl neoromantyczny z motywami polskiej muzyki ludowej . Istotne w jego twórczości są poematy symfoniczne. W niektórych kompozycjach (Stańczyk, Anhelli, Bolesław Śmiały, Pan Twardowski , Mona Lisa Gioconda) posługiwał się mocnymi kontrastami i efektami kolorystycznymi. W dziełach fortepianowych (preludia, nokturny, impromptus, Legenda, Balladyna) nawiązywał do twórczości F. Chopina , J. Brahmsa oraz P. Czajkowskiego . W pierwszych operach (Bolesław Śmiały, Meduza) wyraźny jest wpływ muzyki R. Wagnera , natomiast od Erosa i Psyche wyczuwalny jest wpływ opery werystycznej.

Przypisy

  1. Małgorzata Kosińska: Ludomir Różycki ( pol. ). culture.pl, 2006-10. [dostęp 2010-03-09].

Bibliografia

  • Jerzy Moskal: ... Bogucice, Załęże et nova villa Katowice − Rozwój w czasie i przestrzeni. Katowice: Wydawnictwo Śląsk, 1993, s. 51. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Ludomir Różycki":

1884 ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...

Imieniny ...

Literatura – przegląd chronologiczny ...

Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna (w latach 1880-1883) i książę Andrzej Lubomirski (od 1897 r.), Tadeusz Majerski, Ludomir Różycki , Józef Koffler .Polskie Towarzystwo Muzyczne w listopadzie 1919 r., w pierwszą ...

Dąbrowa Górnicza ...

1953 Dzięcioł , polski polityk 17 grudnia - Bill Pullman , amerykański aktor Zmarli 1 stycznia – Ludomir Różycki , polski kompozytor (ur. 1883 ) 6 lutego – Mieczysław Oborski , polski żołnierz ...

Szpada ...

Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce ...

Baranowicze ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ludomir Różycki":

219 Oświata, nauka, kultura i sport w II Rzeczypospolitej (plansza 6) ...

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie