Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Ludwik Puget

Ludwik Puget

Ludwik Puget (ur. 21 czerwca 1877 w Krakowie , zm. rozstrzelany w Auschwitz 27 maja 1942 ) – rzeźbiarz, malarz i historyk sztuki, baron herbu własnego .

Wywodził się z rodziny pochodzenia francuskiego (Puget de la Marche et de Saint-Alban), osiadłej w Polsce od połowy XVII wieku, obdarzonej indygenatem w 1726 r. i potwierdzeniem tytułu baronowskiego w Polsce ( 18241829 ) i w Imperium Rosyjskim w 1861 r. Studiował rzeźbę w Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Alfreda Dauna w latach 1895 - 1897 . Równocześnie uzupełniał wiedzę studiując historię sztuki na UJ . Dalsze studia odbył w Paryżu , a po powrocie szlifował umiejętności w pracowni Konstantego Laszczki . Został członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka".

Od 1907 r. współpracował z artystami tworzącymi kabaret " Zielony Balonik ", zajmując się modelowaniem i animacją lalek. Dla kabaretu pisał także fraszki. W latach 1915 - 1918 wykładał na kursach dla kobiet im. A. Baranieckiego, pod koniec I wojny światowej (w 1918) wyjechał do Francji. W 1925 na Wystawie Sztuki Zdobniczej w Paryżu organizował dział polski. Został odznaczony Legią Honorową .

Po powrocie do Polski objął stanowisko kustosza muzeum miejskiego w Poznaniu . Dla Poznania stworzył Pomnik Wolności w 1927 r., a dwa lata później kierował pracami konserwatorskimi na zamku poznańskim. Jego pracownia artystyczna znajdowała się przy ul. Berwińskiego 1 . W 1930 r. założył w Poznaniu kabaret "Różowa Kukułka", którego występy po powrocie do Krakowa przeniosły się do mieszkania państwa Pugetów na ulicę Piłsudskiego 18. Teksty kabaretowe Ludwik Puget pisał wraz z synem Jackiem (ur. 1904 r.), również rzeźbiarzem. Równocześnie działał w amatorskim teatrze plastyków " Cricot ", istniejącym do 1939 r.

Publikował w krakowskim " Czasie " i " Ilustrowanym Kurierze Codziennym " ("IKC"). Jako rzeźbiarz wykonywał niemal wyłącznie portrety m.in. Olgi Boznańskiej , Zofii Jachimeckiej i Karola Huberta Roztworowskiego . Pozostawił także studia zwierząt, np. "Lwy" z 1913 r.

Do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz trafił po aresztowaniu w Domu Plastyków przy ulicy Łobzowskiej, gdzie w czasie wojny pracował jako kelner. Jego ostatnią pracą jest portret psa, wykonany już w obozie.

Bibliografia


Inne hasła zawierające informacje o "Ludwik Puget":

Mieszko II Lambert ...

Oddychanie komórkowe ...

1499 ...

XVI wiek ...

1398 ...

1749 ...

1411 ...

1362 ...

1361 ...

1884 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ludwik Puget":

016d. Polska Piastów (plansza 22) ...

107 Wojna trzydziestoletnia (plansza 15) ...

128. Czasy Napoleona (plansza 16) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie