Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mamelucy

Mamelucy

سلطنة المماليك
Sultanat al-Mamalik

Sułtanat Mameluków
1341 - 1517
Flaga Mameluków
Flaga Mameluków
Język urzędowy arabski
Język używany kipczackie [1]
Stolica Kair
Ustrój polityczny Oligarchia
Data powstania 1341
Podbój
Imperium Osmańskie
1517
Religia dominująca Islam
Mapa Mameluków
  1. Język używany przede wszystkim w wojsku
Mameluk, rysunek z 1779
Mamelucki jeździec, rysunek z 1810 roku.

Mamelucy ( arab. mamlūk – niewolnik) – nie wyznający pierwotnie islamu (na ogół pogańscy, niekiedy chrześcijańscy) i pochodzący spoza świata islamu niewolnicy, którzy kupowani byli przez muzułmańskich władców, sprowadzani na ziemie islamu, nawracani na islam i szkoleni w walce, w celu uformowania z nich doborowych oddziałów wojskowych. Niekiedy, zwłaszcza na początku istnienia instytucji w kalifacie Abbasydów , ale i w sułtanacie mameluków, mamelukami zostawali również jeńcy wojenni.

Instytucja mameluków powstała w IX wieku w kalifacie Abbasydów , lecz kojarzona jest głównie z mamelukami rządzącej w Egipcie dynastii Ajjubidów , którzy obalili rodzinę panującą i założyli sułtanat mameluków, istniejący aż do podboju Egiptu przez Selima Okrutnego z dynastii Osmanów w 1517 roku. Instytucja mameluków przetrwała w Egipcie aż do ich eksterminacji przez Muhammada Alego w roku 1811 .

Mamelukowie Abbasydów na ogół wywodzili się z Azji Środkowej i byli przeważnie pochodzenia tureckiego . Mamelukowie egipscy pochodzili pierwotnie głównie z terenów na północ od Morza Czarnego i wywodzili się przeważnie z tureckiego plemienia Kipczaków, czyli Połowców , później jednak głównym terenem rekrutacji mameluków stał się Kaukaz, a najczęściej spotykanymi wśród mameluków narodowościami stali się Czerkiesi i Gruzini .

Stanowili oni własność państwa, stąd ich nazwa mamelucy = niewolnicy państwowi. Armia mamelucka była bardzo dobrze wyszkolona i zdyscyplinowana i przez wielu znawców uważana jest za jedną z najlepszych formacji zbrojnych w historii. Mamelukowie odnosili wiele zwycięstw nad krzyżowcami i nawet nad postrachem ówczesnego świata, Mongołami .

Spis treści

Objęcie władzy

Mamelucy zdobyli władzę w Egipcie w 1250 roku, po obaleniu kurdyjskiej dynastii Ajjubidów . 2 maja 1250 mameluk Bajbars podburzył innych żołnierzy, którzy zdobyli pałac sułtana Turanszaha i go zabili, a na tronie osadzono dziecko - Kamila, w którego imieniu władzę sprawowali sułtanka Szadżar ad-Durr i mameluk Turkmen Ajbak , który został jej mężem. W 1257 sułtanka otruła swego męża, za co została uwięziona, a w 1259 mameluk Kutuz zażądał złożenia sobie przysięgi na wierność, co też dwór uczynił.

W wyniku walk wewnętrznych wyłoniły się dwie mameluckie dynastie władców: dynastia, pochodzących ze stepów czarnomorskich, kipczackich Turków Bahrytów 1250 - 1381 i dynastia kaukaskich Czerkiesów Burdżytów 1381 - 1517 ).

Upadek państwa Mameluków

Państwo Mameluków zostało podbite w 1517 roku przez Turków osmańskich , jednak Mamelucy zachowali swoje ziemie i przywileje. W XVIII wieku w czasie osłabienia imperium osmańskiego ponownie zdobyli władzę w Egipcie, ale na krótko. W 1798 roku zostali pokonani przez Napoleona I . W 1808 odebrano im ziemię i całkowicie utracili władzę, a następnie w 1811 zostali wyniszczeni przez paszę Muhamada Alego .

Władcy z dynastii Mameluków

Bahryci

Burdżyci

Bibliografia

  • Józef Bielawski (red. nauk.): Mały słownik kultury świata arabskiego. Warszawa: Wiedza Powszechna , 1971. 
  • Andrzej Dziubiński: Afryka Północna od VII do XVI w.. W: Michał Tymowski (red.): Historia Afryki do początku XIX w.. Wrocław-Warszawa-Kraków: Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydaw., 1996. 
  • Jerzy Hauziński : Burzliwe dzieje Kalifatu Bagdadzkiego. Warszawa: Kraków : Wydawnictwo Naukowe PWN, 1993. . 
  • Peter Malcolm Holt : Bliski Wschód od wypraw krzyżowych do 1517 roku. (przeł.) Barbara Czarska. Warszawa: Państw. Instytut Wydawniczy, 1993. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Mamelucy":

VII wyprawa krzyżowa ...

Rewolucja francuska ...

Strefa Gazy ...

1799 ...

1811 ...

Şanlıurfa ...

Muhammad Ali (pasza) ...

Timur Chromy ...

Bajbars ...

Kurbugha ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mamelucy":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie