Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Mandżuria

Mandżuria - (mandż. , Mandżu; upr. chin. 满洲; trad.chin. 滿洲; pinyin Mǎnzhōu, mong. Манж) - kraina o dużym znaczeniu historycznym, leży na północnym wschodzie Chin. Na zachodzie ograniczają ją góry Wielki Chingan i Mongolia Wewnętrzna, na północy i wschodzie rzeki Amur i Ussuri, a na południu Morze Żółte.

Na ziemiach tych tradycyjnie zamieszkują Kitanowie, Dżurdżeni oraz Xianbei, którzy stworzyli kilka dynastii w północnych Chinach. Teren ten jest również domem dla Mandżurów, którym tereny zawdzięcza swoją nazwę.

Historia

Od XVI wieku terytorium było pod rządami Mandżurów, którzy podbili Chiny i założyli cesarską dynastię Qing (1644-1911). Na początku XX wieku o teren Mandżurii rywalizowały Rosja i Japonia. Po wojnie 1904-1905 Mandżuria znalazła się pod wpływami Japonii. W 1931 roku powstało marionetkowe państwo Mandżukuo. Po II wojnie światowej Mandżuria znalazła się w obrębie Chińskiej Republiki Ludowej.

Geografia

Klimat

Klimat Mandżurii cechuje się wyraźnymi kontrastami sezonowymi. Występuje tu wilgotne i niemal tropikalne lato oraz sucha, arktyczna zima. Tak duże zróżnicowanie jest spowodowane umiejscowieniem geograficznym Mandżurii - na granicy rozległego kontynentu euroazjatyckiego oraz ogromnego Oceanu Spokojnego - w rejonie występowania monsunów.

Latem, gdy ziemia nagrzewa się szybciej niż ocean, nad kontynentem powstaje ośrodek niskiego ciśnienia, który powoduje tworzenie ciepłego, wilgotnego wiatru, wiejącego znad oceanu. Wiatr ten przynosi ze sobą obfite, nagłe deszcze. Powodują one, że średnie opady w Mandżurii wynoszą od 400 mm na zachodzie do 1150 mm w górach Changbai. Temperatury latem są bardzo wysokie i wahają się od 31 °C na południu do 24 °C na północy.

Zimą wyż syberyjski przynosi ze sobą północny, zimny wiatr oraz powoduje, że temperatury wahają się od -5 °C na południu do -30 °C na północy, gdzie obszar wiecznej zmarzliny sięga północnego Heilongjiangu. Chociaż zimy są bardzo mroźne, zarazem są bardzo suche i śnieg pada tu tylko kilka razy w roku.

Inne

  • Najwyższy punkt w Mandżurii to Paektu San (2 744 m).
  • Największe miasta: Harbin, Changchun, Anshan, Jilin, Lüda
  • Najdłuższe rzeki: Songhua, Ussuri, Amur, Ergoun, Erdao, Xiliao, Yalu, Liu, Liao, Nen, Hun
  • Największy port: Lüda (Port Artur)
  • Port lotniczy: Lüda


Inne hasła zawierające informacje o "Mandżuria":

1932 ...

1929 ...

Pacyfikacja Małopolski Wschodniej ...

Iwan Maslennikow ...

Piotr Kropotkin ...

Mandżukuo ...

Historia Rosji ...

1644 ...

Mongolska Republika Ludowa ...

Historia Japonii ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mandżuria":

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 12) ...

004 Pierwsze cywilizacje (plansza 19) ...

Pedosfera (plansza 7) Wielkich Jezior, Równiny Centralne, Europa Zachodnia i Środkowa bez basenu Morza Śródziemnego, Mandżuria, Korea i Japonia. ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie