Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Marc René de Montalembert

Marc René de Montalembert

Marc Rene de Montalembert

Marc Rene de Montalembert markiz, (ur. 16 lipca 1714 Angouleme - zm. 29 marca 1800 Paryż , generał dywizji, francuski specjalista wojskowy, teoretyk fortyfikacji,twórca systemu fortyfikacji poligonalnej, w których główna linia obrony pokrywała się z narysem wieloboku fortyfikacyjnego. Członek Paryskiej i Petersburskiej Akademii Nauk.

Służbę wojskowa rozpoczął w 1732 w kawalerii. Uczestniczył w wojnach lat 30 - 40 XVII wieku. W 1750 zorganizował i wyposażył za swoje środki fabrykę wytwarzająca środki artyleryjskie. W 1758 wydał pracę w której podsumował doświadczenia wykonywania armat z żelaza. W czasie wojny siedmioletniej 1756 - 1763 rozpoczął zajmować się fortyfikacją, kierował pracami przy budowie umocnień w Anklam, Stralsund (obecnie Niemcy ) i na jeziorze Oleron ( Francja ). W 1779 kierował obroną wysp Ile de Re i Aix ( Francja ) przed Anglikami. Po rewolucji francuskiej był konsultantem ministra wojny L. Carno. W swej pracy "Prostopadła fortyfikacja" (franc. "La fortyfication perpendiculaire") - 11 tomowa, napisana w l. 1776 - 1793, wystąpił przeciw zestarzałemu systemowi bastionowych umocnień i wysunął ideę budowy frontowych umocnień, tj. takich w których załomy linii obronnych były prostopadłe, tym samym zabezpieczały ogień krzyżowy. Zaprojektowany przez Montalemberta narys fortyfikacyjny był lepiej przystosowany do terenu i stwarzał dobre powiązanie i zabezpieczenie poszczególnych elementów twierdzy. Wymagał od wojsk broniących się w twierdzach obrony aktywnej, wzmocnienia twierdz artylerią , rozszerzenia terytorium twierdz poprzez budowę przed zasadniczymi umocnieniami, jednej lub dwóch linii małych fortów, w celu obrony od bombardowania przez artylerie przeciwnika oraz przeniesienia walki na przedpole. Ta idea znalazła swoje wykorzystanie w projektach twierdz: Brest , Cherbourg , Ile de France, na Cejlonie i innych, tym samym odkryła nowa erę nie tylko w fortyfikacji, ale i w sposobach obrony twierdz i w ówczesnej strategii. Idee Montalemberta znalazły w XIX wieku swoje wykorzystanie we Francji, Rosji i Niemczech.

Źródła

Bolszaja Sowietskaja Encykłopedia t. 16 Moskwa 1974; Mała Encyklopedia Wojskowa t. 2 MON Warszawa 1970.


Inne hasła zawierające informacje o "Marc René de Montalembert":

1679 ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Bastylia ...

1977 ...

Ludwik XVIII ...

Herodot ...

XXI wiek ...

Tadeusz Boy-Żeleński ...

1951 ...

1969 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Marc René de Montalembert":

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 5) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 2) ...

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie