Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Marc Bloch

Marc Bloch - (Marc Léopold Benjamin Bloch; ur. 6 lipca 1886, zm. 16 czerwca 1944), wybitny francuski historyk średniowiecza, członek francuskiego ruchu oporu, rozstrzelany przez hitlerowców, współzałożyciel szkoły Annales.

Urodził się w Lyonie jako syn profesora historii Gustave Blocha, pochodził z rodziny Żydów alzackich. Marc studiował w Paryżu, następnie w Berlinie i Lipsku. W czasie I wojny światowej służył w piechocie francuskiej, kończąc wojnę ze stopniem kapitana i orderem Legii Honorowej.

Po wojnie, od 1919 do 1936 r., Marc Bloch wykładał historię średniowiecza na uniwersytecie w Strasbourgu. W 1929 Bloch założył wraz z Lucienem Febvrem szkołę Annales, wywodzącą swą nazwę od wydawanego przez nich periodyku "Annales d`Histoire Economique et Sociale" (obecnie: "Annales. Économies, Sociétés, Civilisations"). Najistotniejsze prace Blocha obejmowały studia nad feudalizmem, był autorem fundamentalnej pracy: "Społeczeństwo feudalne" (La société féodale). W 1936 r. zastąpił Henri Hausera na stanowisku profesora historii gospodarczej na Sorbonie.

W 1939 r., po wybuchu II wojny światowej, zgłosił się do wojska. Po upadku Francji, w 1940 r., napisał pracę L`Étrange Défaite ("Dziwna klęska") o przebiegu i podłożu klęski w kampanii francuskiej 1940. Po zajęciu Francji przez Niemcy, zaczął aktywnie działać we francuskim ruchu oporu (Résistance), w którym stał się jednym z przywódców okręgu Lyonu. 8 marca 1944 został ujęty w Lyonie przez Gestapo, po czym został rozstrzelany 16 czerwca 1944 r.

W 1998 Uniwersytet Nauk Humanistycznych w Strasburgu nazwano jego imieniem.


Inne hasła zawierające informacje o "Marc Bloch":

Herodot ...

XXI wiek ...

1929 ...

1964 ...

1952 ...

1987 ...

1947 ...

Gustav Klimt ...

1998 ...

1999 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Marc Bloch":

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 5) ...

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 2) ...

201 Rozwój historiografii w okresie międzywojennym (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie