Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Maria I Tudor

Maria I - (ur. 18 lutego 1516 w Greenwich, zm. 17 listopada 1558 w St. James`s Palace), zwana Krwawą Marią (ang. Bloody Mary), pierwsza zaakceptowana przez społeczeństwo i koronowana królowa-suweren Anglii i Irlandii, królowa Anglii w latach 1553–1558, królowa Hiszpanii w latach 1556–1558, córka króla Anglii Henryka VIII Tudora i jego pierwszej żony Katarzyny Aragońskiej, wnuczka Królów Katolickich Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego oraz Elżbiety York i Henryka VII; potomkini m.in. Edwarda IV, Edwarda III i Jana z Gandawy; starsza, przyrodnia siostra króla Edwarda VI i królowej Elżbiety I.

Narodziny

Mary Tudor urodziła się 18 lutego 1516 roku w pałacu w Greenwich (jako piąte dziecko i druga córka), w tej samej komnacie w której jej rodzice (Henryk VIII Tudor i Katarzyna Aragońska) siedem lat wcześniej zawarli prywatny ślub. Noworodek był zdrowy i jako jedyny osiągnął pełnoletność.

Chrzest odbył się kilka dni później 20 lutego 1516 roku, bądź dzień później 21 lutego, w pobliskim kościele Bernardynów w Greenwich z wielką pompą i paradą, przygotowaną dla spodziewanego księcia. Czterech rycerzy trzymało nad dzieckiem baldachim stanu; był wśród nich sir Tomasz Parr, ojciec Katarzyny i sir Tomasz Boleyn, ojciec Anny. Niemowlak był tak opatulony, że nawet nie było widać jego twarzy. Pod warstwami materiału malutka księżniczka miała na sobie śliczną koszulkę do chrztu, którą matka sprowadziła z Hiszpanii. Niosła ją w ramionach hrabianka Surrey, po obu stronach szli najważniejsi książęta - Thomas Howard (książę Norfolk) i Charles Brandon (książę Suffolk). Procesja zatrzymała się u drzwi kościoła, gdzie kapłan pobłogosławił dziecko i nadał mu imię Mary (po ulubionej, młodszej siostrze króla) a następnie przeszła do wnętrza. Nagie dziecko zanurzono w srebrnej chrzcielnicy, sprowadzonej specjalnie na tę okazję z Canterbury. Rodzicami chrzestnymi byli minister króla, kardynał i arcybiskup Yorku Tomasz Wolsey, babka cioteczna Marii, Katarzyna Tudor (córka króla Edwarda IV i wdowa po erlu Devonu) oraz księżna Norfolku. Na bierzmowaniu, które zgodnie z przyjętą w rodach królewskich praktykach odbyło się natychmiast po chrzcie, rolę świadka pełniła Małgorzata Pole. Przed kościołem herold obwieścił imię i tytuły: "Boże daj dobre i długie życie bardzo wysoko urodzonej, bardzo szlachetnej i bardzo wspaniałej księżnej Marii, księżniczce Anglii i córce naszego suwerennego pana i króla". Następnie procesja wróciła do pałacu, gdzie została przyjęta przez Henryka w komnacie audiencyjnej. Potem z kolei udano się do komnaty królowej, gdzie Katarzyna po raz pierwszy ujrzała swoje dziecko. Niemowlę po uzyskaniu matczynego błogosławieństwa zabrano do pokoiku w apartamentach królowej, gdzie miało pozostać dopóki nie zostanie odstawione od piersi (mamką została Katarzyna Pole).

Księżniczka Maria z okazji chrztu dostała wiele wspaniałych podarunków, m.in. złoty puchar od Wolseya, złotą szkatułkę na pachnidła od ciotki Marii, złotą łyżkę od chrzestnej lady Katarzyny Tudor oraz od drugiej matki chrzestnej - księżnej Norfolk - iluminowany brewiarz.

Guwernantką małej Mary Tudor została Małgorzata Bryan. Pod jej kierownictwem, w pokoju dziecinnym pracował czteroosobowy personel, na zmianę kołyszący dziecko oraz praczka. Zespół uzupełniał kapelan i jeszcze jedna dama dworu. Nominacja lady Bryan wskazuje, że król Henryk bardzo interesował się organizacją wychowania dziecka.


Inne hasła zawierające informacje o "Maria I Tudor":

Biskup ...

Brescia ...

Brno ...

1499 ...

Iwan IV Groźny ...

XVI wiek ...

1972 ...

Elegia ...

Parafia mariawicka w Kownie ...

1408 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Maria I Tudor":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 3) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 3) ...

106 Walka o hegemonię w Europie w XVI w. (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie