Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Friedrich Wilhelm Krüger

Friedrich Wilhelm Krüger

Friedrich-Wilhelm Krüger (drugi z lewej) Kraków 1939. Na przedzie Hans Frank

Friedrich Wilhelm Krüger (ur. 8 maja 1894 w Strasburgu , zm. 10 maja 1945 w Gundertshausen w Austrii) – zbrodniarz hitlerowski[1], wyższy Dowódca SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie (1939 do 1943), sekretarz stanu do spraw bezpieczeństwa w rządzie GG i SS-Obergruppenführer . Był pełnomocnikiem Heinricha Himmlera do spraw umocnienia niemieckości w Generalnej Guberni.

Spis treści

Życiorys

Krüger urodził się w alzackim Strasburgu , należącym wówczas (w okresie 1870-1918) do Rzeszy i po ukończeniu szkoły podstawowej rozpoczął karierę wojskową. Podczas I wojny światowej został trzykrotnie ranny i otrzymał kilka odznaczeń (w tym Żelazny Krzyż I i II klasy). Po zakończeniu wojny pracował w kilku zawodach o charakterze cywilnym. Krüger wstąpił do NSDAP w 1929, a do SA w 1930 (z których rok później przeniósł się do SS ). W 1932 został wybrany posłem do Reichstagu , a już w 1935 uzyskał w SS bardzo wysoki stopień SS-Obergruppenführera.

II wojna światowa

Od 4 października 1939 do 9 listopada 1943 Krüger sprawował funkcję Wyższego Dowódcy SS i Policji (Hoherer SS- und Polizeiführer) w Generalnym Gubernatorstwie (GG) w okupowanej przez III Rzeszę Polsce . Jest on odpowiedzialny za całe pasmo zbrodni popełnionych na obywatelach polskich, organizując masowy terror na obszarze GG:

Liczbę ofiar jego działalności należy liczyć w miliony (w samych obozach zagłady podczas Operacji Reinhard zginęło ok. 1,7 miliona ludzi).

Krüger był także pełnomocnikiem Himmlera do spraw umacniania Niemczyzny w GG. Jego władza była ogromna i walczył o nią zazdrośnie, tocząc spory z generalnym gubernatorem Hansem Frankiem , co było powodem odwołania go ze stanowiska wyższego dowódcy SS i Policji w GG przez Himmlera w listopadzie 1943. 20 kwietnia 1943 oddział egzekucyjny Armii Krajowej ("OSA"-"KOSA") przeprowadził w Krakowie nieudany zamach na Krugera.

Od czerwca do sierpnia 1944 r. Krüger dowodził 6 Dywizją Górską SS Nord w północnej Finlandii . Później do lutego 1945 r. Krüger był dowódcą V Górskiego Korpusu SS. W lutym 1945 r. został przedstawicielem Himmlera w OBSO Südost, a w kwietniu i maju 1945 r. dowodził policyjną Kampfgruppe złożoną z funkcjonariuszy Ordnungspolizei . Walczyli oni w ramach Grupy Armii Południe (znanej po 1 maja 1945 r. jako Grupa Armii Ostmark ). Po kapitulacji Krüger popełnił samobójstwo w górnej Austrii.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Encyklopedia Powszechna PWN, hasło Friedrich Wilhelm Krüger

Linki zewnętrzne

Publikacje dotyczące zamachu na Friedricha Krügera 20 czerwca 1943 r. w Krakowie


Inne hasła zawierające informacje o "Friedrich Wilhelm Krüger":

Oddychanie komórkowe ...

Uznam ...

XVI wiek ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Wittenberga ...

1408 ...

1749 ...

1411 ...

1884 ...

Hans Christian Ørsted ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Friedrich Wilhelm Krüger":

021. Monady G.W. Leibniza (plansza 5) ...

130 Reformy Sejmu Wielkiego. II Rozbiór Polski (plansza 3) ...

221 Atak dwóch potęg (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie