Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Mostek (anatomia)

Mostek (anatomia)

1. mostek

1. mostek
4. mostek

4. mostek
 

Mostek ( łac. sternum) - twór chrzęstny lub kostny , położony w części brzusznej, spotykany u kręgowców z wyjątkiem ryb . Jest elastycznie połączony z częścią żeber oraz obręczą barkową .

Mostek ogranicza klatkę piersiową od strony do brzusznej. U płazów ogoniastych ma postać chrzęstnej płyty, u płazów bezogonowych występuje w postaci częściowo skostniałego pręta i składa się z dwóch elementów, które zrastają się z obręczą barkową. Żebra u nich nie sięgają mostka i brak u nich klatki piersiowej . U płazów i gadów beznogich mostek zanika, nie występuje również u żółwi . U pozostałych gadów mostek jest zazwyczaj chrzęstny o kształcie czworoboku lub okrągłej płyty. U ptaków pojawia się mostek mocno skostniały. Jest duży i masywny, zwłaszcza u ptaków latających ( ptaki grzebieniowe ), u których dodatkowo pojawia się wyrostek zwany grzebieniem (carina sterni). U wszystkich czworonogów (prócz ssaków ) mostek łączy się z obręczą barkową poprzez kości przedkrucze. U ssaków łączy się z obojczykami , a kości krucze i przedkrucze zanikają (wyjątek - stekowce ). U ssaków mostek składa się ze skostniałych członów (sternebrae), które łączą się chrząstkozrostem , w miejsca te dołączają się żebra . Chrząstki żebrową (cartilago costalis) są dopasowane do wcięć żebrowych (incisurae sternales). U pancerników człony te łączą się stawowo dzięki czemu zwierzęta te mogą się zwijać. U nietoperzy na rękojeści występuje grzebień. U konia występuje przedłużenie chrząstki rękojeści mostka również nazywane grzebieniem mostka (crista sterni). U kopytnych mostek jest spłaszczony. U mięsożernych ma kształt cylindryczny. U człowieka przyjmuje kształt nieparzystej i spłaszczonej kości. Łącząc się z siedmioma parami żeber a czasem ośmioma. Składa się z trzech części:

Zobacz też

Bibliografia

  1. Helena Helena Przespolewska: Podstawy anatomii zwierząt domowych. Warszawa: Wydawnictwo "Wieś Jutra", 2009. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Mostek (anatomia)":

Rak języka ...

Nadciśnienie tętnicze ...

1749 ...

Ciałko nerkowe ...

Rdzeń przedłużony ...

Małże ...

Zoologia ...

Szkielet zewnętrzny ...

Ireneusz Iredyński ...

Wrażenie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mostek (anatomia)":

Budowa i rola części biernej układu ruchu (plansza 14) ...

Układ mięśniowy (plansza 20) ...

Układ limfatyczny i odporność organizmu (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie