Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Meczet w Kownie

Meczet w Kownie

Meczet przy ul. Tatarskiej

Meczet w Kownie ( lit. Kauno musulmonų mečetė) - dom modlitewny muzułmanów i centrum kowieńskiej społeczności tatarskiej położony w Kownie przy ul. Tatarskiej 6.

Pierwsze wiadomości o istnieniu drewnianego meczetu w Kownie pochodzą z 1795 roku, gdy doszło do jego pożaru. W wyniku tragedii kowieńscy Tatarzy zostali pozbawieni własnej świątyni. Władze rosyjskie nie chciały się zgodzić na budowę nowego muzułmańskiego obiektu sakralnego, mieszkańcy Kowna byli więc zmuszeni należeć do gminy muzułmańskiej w Wilnie .

Drewniany meczet kowieński udało się odbudować dopiero w 1908 roku z fundacji Aleksandra Ilasewicza. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości podjęto wysiłki na rzecz wzniesienia w stolicy murowanej świątyni tatarskiej. Z inicjatywą jej budowy wystąpił major Chalil Januszewski, był żołnierz armii rosyjskiej, a w latach 1922 - 36 prezes gminy muzułmańskiej w Kownie .

Nowy meczet został zaprojektowany przez Wacława Michniewicza i A. Nietykszę na miejscu drewnianej świątyni. Jego uroczystego otwarcia dokonano w 1934 roku. W 1941 roku władze radzieckie zamknęły budynek, meczet działał jednak za zgodą Niemców aż do 1947 roku, po czym został zamieniony kolejno w salę sportową, magazyn cyrku i bibliotekę. Świątynię zwrócono dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych, a jej ponowne otwarcie nastąpiło w lipcu 1991 roku po gruntownej renowacji.

Styl nieotynkowanego przed wojną budynku nawiązywał do tzw. architektury mameluckiej, minaret wzorowano na meczecie Kait-Beja w Egipcie. Detal świątyni można określić jako mauretański.

Od XIX wieku wokół meczetu wznosił się cmentarz muzułmański , który w czasach radzieckich zamieniono na park.

Bibliografia

  • Drozd Andrzej (red.), "Meczety i cmentarze Tatarów polsko-litewskich", Warszawa 1999 ,


Inne hasła zawierające informacje o "Meczet w Kownie":

Muzeum Zoologiczne Tadasa Ivanauskasa w Kownie ...

Most Konstantinasa Čiurlionisa w Kownie ...

Cmentarz Pietraszuński w Kownie ...

Kazimierz Wołkowycki ...

Wiktor Sukiennicki ...

Vytautas Landsbergis ...

Władysław Komar ...

Tadeusz Kognowicki ...

Adolf Giżyński ...

Kościół św. Michała Archanioła w Kownie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Meczet w Kownie":

012. Islam (plansza 12) ...

109 Zróżnicowanie religijne i kulturowe Rzeczpospolitej (plansza 9) ...

134. Konflikty zbrojne w Europie i ich przyczyny (plansza 5) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie