Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

MER-B

MER-B

Test techniczny lądownika Opportunity w kwietniu 2003 roku

Mars Exploration Rover-B (MER-B) (znana również pod nazwą "Opportunity" ) – bezzałogowa misja na Marsa , której celem jest przeprowadzenie badań geologicznych planety. Misja jest realizowana przez JPL NASA . Misja rozpoczęła się w dniu lądowania pojazdu na Marsie, czyli 25 stycznia 2004 roku i została zaplanowana na 90 dni. Jednak została wielokrotnie przedłużana i trwa nadal. Do 7 maja 2008 roku pojazd spędził na powierzchni Marsa 1524 dni i przebył dystans 11 689,53 metra.

Pojazd miał wylądować na płaskim, pozbawionym formacji skalistych terenie, znanym jako Meridiani Planum . Lądownik zetknął się z powierzchnią planety 24 km od przewidzianego punktu i trafił w niewielki krater . Nazwano go później Kraterem Orła. Na podstawie przeprowadzonych badań istnieją przesłanki, że jest to krater pochodzenia wulkanicznego. Było to jednocześnie najciemniejsze miejsce w jakim dotychczas znalazł się jakiś marsjański próbnik.

Spis treści

Problemy techniczne

Pojazd kontynuował badania aż do 25 kwietnia 2005 , kiedy to ugrzązł w piaszczystej wydmie . Tkwił tam niemal bez ruchu przez ponad miesiąc. Nie wykonano żadnego poważniejszego manewru w obawie o uszkodzenie mechanizmu napędowego. Po przeprowadzeniu symulacji oraz niewielkiego testu, pojazd uruchomiono ponownie 4 czerwca . Nie był to ostatni tego typu problem.

Osiągnięcia

Celem Opportunity było poszukiwanie, badanie i charakteryzowanie skał Marsa. Istotna była różnorodność zebranych próbek, co udało się osiągnąć. Na podstawie zebranych informacji można stawiać tezy odnośnie prawdopodobnego niegdyś istnienia i cyrkulacji wody w stanie ciekłym na tej obecnie suchej planecie. Pojazd pozwolił także na zebranie danych dotyczących atmosfery oraz wykonać niemożliwe do przeprowadzenia z Ziemi obserwacje astronomiczne.

W 2004 roku Opportunity natknął się na żelazny meteoryt - pierwszy odkryty na innej niż Ziemia planecie [1]. W roku 2009 znalazł kolejny meteoryt żelazny Block Island [2]

Opportunity

Popularną nazwę misji Opportunity ( ang. "szansa") oficjalnie ogłoszono 8 czerwca 2003 roku. Wyłoniono ją na drodze konkursu sponsorowanego przez NASA. Konkurs polegał na napisaniu eseju , a brali w nim udział uczniowie. Wygrała go pochodząca z Rosji, mieszkająca w Arizonie dziewięcioletnia Sofi Collins.

Linki zewnętrzne

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "MER-B":

Andrius Kupčinskas ...

Mer (urzędnik) ...

André Breton ...

National Aeronautics and Space Administration ...

Tytan (pierwiastek) ...

Jerzy Jochimek ...

Magadan ...

Workuta ...

Toronto ...

Czerkasy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "MER-B":

Ekologia (plansza 6) ...

Ekologia (plansza 10) ...

Ekologia (plansza 9) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie