Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mercury 3

Mercury 3

Program Mercury
Data misji
Misja:Mercury-Redstone 3
Freedom 7
Astronauta: Alan Shepard
Start: 5 maja 1961
Wodowanie: 5 maja 1961
Czas lotu:15 minut i 22 sekundy
Miejsce wodowania: Atlantyk
Ilość okrążeń Ziemi :0
Statek ratowniczy:USS Lake Champlain
poprzednia misja:

Mercury-Little-Joe 5B

następna misja:

Mercury-Redstone 4

Alan Shepard na pokładzie lotniskowca po zakończonej misji

Misja „Mercury-Redstone 3” (MR-3) miała miejsce 5 maja 1961 roku i była drugą załogową misją w historii astronautyki (pierwszy lot człowieka w kosmos miał miejsce 12 kwietnia 1961 roku i na pokładzie statku Wostok 1 wykonał go radziecki kosmonauta Jurij Gagarin ). Alan B. Shepard został pierwszym Amerykaninem jaki znalazł się w kosmosie, choć był to tylko lot suborbitalny.

Kapsuła statku Mercury nazwana przez jego pilota Freedom 7 wykonała jedynie lot balistyczny. Nie planowano w czasie tej misji osiągnięcia orbity okołoziemskiej. Nie było to możliwe z uwagi na fakt, iż przekraczało to możliwości użytej rakiety nośnej o nazwie Redstone .

  • Osiągnięta wysokość: 187,4 km
  • Odległość od miejsca startu: 487,3 km
  • Maksymalna prędkość: 8 262 km/h

Piętnaście minut przed zaplanowanym startem wstrzymano odliczanie. Powodem były chmury jakie zebrały się nad przylądkiem Canaveral . Mogły one uniemożliwić fotografowanie jego przebiegu. Podczas tej przerwy usunięto również niewielką usterkę techniczną. Po 52 minutach niebo się przejaśniło i odliczanie zostało wznowione.

Rakieta Redstone wystartowała z kapsułą statku załogowego dopiero po ponad 3 godzinach od momentu znalezienia się astronauty w kabinie. Zaraz po starcie Alan B. Shepard zameldował, że lot przebiega spokojnie. Po 45 sekundach pojawiły się wibracje, które trwały do momentu uzyskania przez kapsułę prędkości 1 Macha. Lot ustabilizował się po 88 sekundach. Po upływie 2,5 minuty kapsuła oddzieliła się od rakiety Redstone . Przez blisko 5 minut astronauta znajdował sie w stanie nieważkości .

Wodowanie na Atlantyku po 15 minutach i 22 sekundach przebiegło bez problemów. Śmigłowiec potrzebował 11 minut aby wyciągnąć Alana Sheparda i kapsułę Freedom 7 na pokład lotniskowca USS Lake Champlain . Astronautę poddano kontroli medycznej. Okazało się, że Shepard znajdował się w znakomitej kondycji, a podczas lotu nie miał żadnych kłopotów zdrowotnych.

Prezydent Stanów Zjednoczonych John F. Kennedy , który tak jak wielu innych Amerykanów oglądał lot w telewizji, zadzwonił do Sheparda na pokład lotniskowca i złożył mu gratulacje z okazji tego wielkiego osiągnięcia.

Alan B. Shepard wziął później jeszcze udział w projekcie Apollo i lądował na Księżycu jako dowódca misji Apollo 14 .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Mercury 3":

2002 w muzyce ...

Lata 90. XX wieku ...

1962 ...

2010 ...

Ziemia ...

1946 ...

National Aeronautics and Space Administration ...

1992 ...

1959 ...

Eksploracja kosmosu ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mercury 3":

167. Wieżowce (plansza 19) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie