Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Michaił Glinka

Michaił Glinka

Michaił Glinka - szkic z 1913 roku

Michaił Iwanowicz Glinka ( ros. Михаил Иванович Глинка) (ur. 20 maja / 1 czerwca 1804 w Nowospasskoje koło Smoleńska , Cesarstwo Rosyjskie , zm. 3 / 15 lutego 1857 w Berlinie , Królestwo Prus ) – kompozytor rosyjski .

Spis treści

Biografia

Pochodzenie

Prapradziadem Michała był polski szlachcic z rodu Glinków herbu Trzaska (Glinki w Ziemi Łomżyńskiej) - Wiktoryn Władysław Glinka. Po utracie Smoleńska przez Polskę w 1654 W. W. Glinka pozostał w majątku, przyjął poddaństwo rosyjskie i od razu przeszedł na prawosławie . Carskie władze zachowały mu przywileje szlacheckie w tym herb Trzaska oraz nadania królewskie. [1]

Życie

Michaił Glinka (1840)

Początkowo jego zainteresowania w okresie młodzieńczym kierowały go ku naukom przyrodniczym, geografią i podróżom. W czasach licealnych zetknął się z Puszkinem i z dekabrystami , co zwróciło na niego uwagę policji. Musiał więc porzucić chęć kariery dyplomatycznej.Pracował przez cztery lata w Urzędzie Komunikacji. Wykształcenie muzyczne Glinki było wielostronne ale też mało systematyczne. Pobierał prywatne lekcje kompozycji, kontrapunktu, fortepianu (m.in. u J. Fielda ) i skrzypiec. Regularne 2-letnie studia kompozycji podjął dopiero w wieku 29 lat. Pobierał również lekcje śpiewu u w Petersburgu. Uważany był za znawcę sztuki bel canto , znał bogaty repertuar pieśni włoskich i francuskich. Występował również śpiewając własne pieśni, komponowane nierzadko na spotkaniach towarzyskich.[2]

W Petersburgu przebywał do 1830 roku. Prowadził wówczas bogate życie towarzyskie, obracał się w kręgu Puszkina (był kolegą z klasy jego młodszego brata Lwa), M. Szymanowskiej , poznał też Mickiewicza . W 1830 roku wyruszył w podróż po Europie, przez Berlin, Szwajcarię, do Włoch. Przebywał tam trzy lata i poznawał styl włoskiego bel canto , poznał też Belliniego i Donizettiego . Następnie podjął regularne studia kompozycji w Berlinie u S. Dehna . Po powrocie do kraju wykrystalizowała się idea opery narodowej Glinki. W latach 1834 - 42 powstały jego dwie najważniejsze opery: "Iwan Susanin" i "Rusłan i Ludmiła". W tych latach powstały też najpiękniejsze pieśni do słów Puszkina. W latach 40. Glinka przebywał w Paryżu gdzie poznał Berlioza , a następnie w Hiszpanii. Powstał tam dwie uwertury symfoniczne o melodyce hiszpańskiej.

Na przełomie lat 40 i 50. kompozytor przebywał w Warszawie, gdzie obracał się w kręgu Kurpińskiego i Lipińskiego . Powstała wtedy uwertura "Kamarinskaja" która stała się wzorem dla kolejnych kompozytorów szkoły rosyjskiej. W latach 50 pisał w Paryżu swoją symfonię kozacką "Taras Bulba", która pozostała niedokończona.

Wrócił po raz ostatni na kilka lat do Petersburga gdzie przebywał w kręgu Dargomyżskiego i Bałakirewa . Zainteresował się wówczas muzyką cerkiewną. Pojechał ponownie do Berlina do swojego profesora aby zgłębić tajniki polifonii i skal kościelnych. Studiował dzieła wokalne Palestriny i J.S.Bacha . Nie wrócił już do kraju.

Zmarł w roku 1857 w wieku zaledwie 53 lat, przeziębiwszy się po koncercie gdy wychodził z dusznej sali.

Znaczenie

Kompozytor jest uważany za twórcę narodowej opery rosyjskiej, łączącego w niej tradycyjny folklor Rusi i patriotyzm z nowymi prądami w muzyce zachodniej Europy. Twórczość Michaiła Glinki była inspiracją dla grupy rosyjskich kompozytorów nazwanej Potężną gromadką .

Glinka a hymn Rosji

W latach 1990/1991-2000 oficjalnym hymnem Rosji była tzw. Pieśń Patriotyczna, za której autora uchodzi Michał Glinka. Wykonywano tylko pompatyczną melodię, urzędowego tekstu nie napisano. Jednakże wg docenta K.Nikitina z Konserwatorium Petersburgskiego, utwór bazuje ściśle na średniowiecznym polskim hymnie religijnym "Kryste, dniu naszei światłości". Z kolei, zdaniem historyka Sergieja Makina, kompozytor mógł raczej rozważać użycie tej muzyki w operze Iwan Susanin - do instrumentalnej charakterystyki polskich interwentów. Stąd zapis znalazł się w rękopisach kompozytora. Wkrótce po publikacji artykułów Nikitina i Makina w Rosji zastąpiono Pieśń Patriotyczną, przywracając stary hymn radziecki Aleksandrowa z 1943 roku, za to z całkiem odmiennym tekstem.

Dzieła

  • Życie za Cara (zob. Iwan Susanin ) – opera ( 1836 )
  • Rusłan i Ludmiła – opera ( 1842 )
  • Jota aragonesa – utwór orkiestrowy
  • Kamarinskaja – utwór orkiestrowy
  • oraz wiele wybitnych pieśni

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Źródła

  1. http://www.biografija.ru/show_bio.aspx?id=25537 Глинка Михаил Иванович, биографическая нциклопедия
  2. Encyklopedia muzyczna PWM (Polish Edition). Cz. 3: efg. Kraków: Polskie Wydawn. Muzyczne, 1987, s. 320. . 


Inne hasła zawierające informacje o "Michaił Glinka":

1986 ...

Insurekcja kościuszkowska ...

1977 ...

Aleksandr Suworow ...

Michaił Łomonosow ...

Order Orła Białego ...

Balet ...

Lata 90. XX wieku ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" ...

1925 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Michaił Glinka":

227 Rozpad bloku państw ZSRR - (plansza 12) ...

224 Konflikty zbrojne po II wojnie światowej (plansza 16) ...

227 Rozpad bloku państw ZSRR - (plansza 13) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie