Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Witold Wojtkiewicz

Witold Wojtkiewicz

Autoportret

Witold Wojtkiewicz (ur. 29 grudnia 1879 w Warszawie , zm. 14 czerwca 1909 tamże) – polski malarz, rysownik i grafik okresu Młodej Polski . Przedstawiciel symbolizmu i wczesnego ekspresjonizmu, przez niektórych uznawany za prekursora surrealizmu .

Pochodził z rodziny urzędniczej – ojciec, Stanisław Wojtkiewicz był głównym kasjerem w Banku Handlowym i nie akceptował artystycznych aspiracji syna, matka zaś, Aniela z domu Święcicka, zajmowała się wychowywaniem jedenaściorga dzieci. Studiował w warszawskiej Szkole Rysunkowej i w latach 1903-1904 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych , gdzie był uczniem Leona Wyczółkowskiego . Próbował również w roku 1902 podjąć studia na Akademii Petersburskiej, skąd jednak, jak sam napisał, po ośmiu dniach uciekł. Był świadkiem demonstracji robotniczych w Warszawie w roku 1905 , czego dał wyraz w cyklu rysunków (między innymi Manifestacja uliczna, Katorżnicy, Jutrzenka swobody, Na wiec).

W roku 1905 wstąpił do Grupy Pięciu (Grupy Norwid) , do której należeli także: Leopold Gottlieb , Vlastimil Hofman , Mieczysław Jakimowicz oraz Jan Rembowski . Od roku 1908 należał do Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" . Prace swe wystawiał w Krakowie, Warszawie, Lwowie i Wiedniu. Współpracował także z krakowskim kabaretem " Zielony Balonik ", dla którego stworzył cykl akwarel i rysunków, które do dziś zdobią ściany kawiarni " Jama Michalika ", a także projektował zaproszenia. Przyjaźnił się między innymi z Tadeuszem Boy-Żeleńskim i pisarzem Romanem Jaworskim , do którego cyklu opowiadań Historie maniaków stworzył ilustracje (między innymi rysunek Cukiernia ciast trujących). Twórczość plastyczna Wojtkiewicza i literacka Jaworskiego oddziaływały na siebie wzajemnie. Wojtkiewicz projektował także winiety do książek wraz z liternictwem, a także kartki pocztowe. Wraz z między innymi Karolem Fryczem i Kazimierzem Sichulskim opublikował litografie pod tytułem Teka Melpomeny, przedstawiające syntetyczne portrety aktorów Teatru Miejskiego w Krakowie. Uczestniczył w tworzeniu oprawy plastycznej dla " Zielonego Balonika ".

Poza działalnością malarską Wojtkiewicz uprawiał także działalność literacką, pisząc pod pseudonimem Witwoj satyryczne teksty dla czasopisma "Kolce". Na wystawie w 1906 w Berlinie prace artysty zwróciły uwagę i zachwyciły Maurice Denis oraz André Gide'a , dla którego twórczość Wojtkiewicza była emanacją duszy polskiej i który w 1907 zorganizował indywidualną wystawę Wojtkiewicza w Galerie Druet w Paryżu oraz napisał wstęp do jego katalogu. Jego późna twórczość naznaczona jest piętnem cierpienia spowodowanego wrodzoną i nieuleczalną wadą serca, która położyła kres jego życiu w wieku zaledwie 29 lat. Wojtkiewicz prowadził także dziennik – kronikę swojego życia – niedostępny dla potomnych, jako że został on przez matkę Wojtkiewicza złożony wraz z jego ciałem w trumnie.

Twórczość

Orka, 1905
Porwanie królewny (Ucieczka), 1908
Medytacje. Popielec, 1908

W swych pracach łączył groteskę z liryzmem. Jego twórczość ewoluowała i stopniowo wykształciła osobisty, wysoce oryginalny przekaz artystyczny. Przez niektórych – jak np. Tadeusza Kantora – uważany za najbardziej oryginalnego malarza polskiego XX. wieku. Nieocenione zasługi w popularyzacji twórczości Wojtkiewicza położyli dwaj jego monografiści: Jerzy Ficowski i Wiesław Juszczak. Piękny wiersz, wyrażający istotę jego malarstwa, poświęcił mu Tadeusz Różewicz . Prace Wojtkiewicza znajdują się między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, a także w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Największa jak dotąd wystawa monograficzna Wojtkiewicza odbyła się w roku 1976 w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Jego twórczość to 4 cykle tematyczne:

  • Szkice tragikomiczne (1903-1904)
  • Cyrki (1905-1907)
  • Monomanie (1906)
  • Ceremonie (1908)

Ważniejsze dzieła:

  • Krucjata dziecięca (1909)
  • Fantazja (1906)
  • Cyrk wariatów (1906)
  • Wegetacja (Emeryci) (1906)
  • Lalki (1906)
  • Cyrk (Przed teatrzykiem) (1906-1907)
  • Marionetki (1907)
  • Porwanie królewny (1908)
  • Swaty (1908)
  • Rozstanie (1908)
  • Popielec (1908)

Bibliografia

  • Jerzy Ficowski, W sierocińcu świata. Rzecz o Witoldzie Wojtkiewiczu, Warszawa: Ryton, 1993.
  • Wiesław Juszczak, Wojtkiewicz i nowa sztuka, wyd. II, Kraków: Universitas, 2000.
  • Witold Wojtkiewicz, Katalog wystawy, Kraków: Muzeum Narodowe, 1989.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Witold Wojtkiewicz":

Pogrom w Kownie ...

1408 ...

1398 ...

1411 ...

Pokój toruński 1411 ...

1977 ...

Widmo Brockenu ...

Stanisław Moniuszko ...

Linia wiecznego śniegu ...

Order Orła Białego ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Witold Wojtkiewicz":

222 Historiografia po II wojnie światowej (plansza 15) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 9) ...

227 Polska walcząca (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie