Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Mikołajki

Mikołajki

Mikołajki
Panorama miasta
Herb
Flaga
Herb Mikołajek Flaga Mikołajek
Województwo warmińsko-mazurskie
Powiat mrągowski
Gmina
• rodzaj
Mikołajki
miejsko-wiejska
Prawa miejskie 1726
burmistrz Piotr Jakubowski
Powierzchnia 8,85 km²
Wysokość116-150 m n.p.m.
Ludność (2008)
•  liczba
•  gęstość

3772[1]
426 os./km²
Strefa numeracyjna
+48 87
Kod pocztowy 11-730
Tablice rejestracyjne NMR
Położenie na mapie Polski

Mikołajki
53°48'N 21°35'E / 53.8, 21.583 Na mapach: 53°48'N 21°35'E / 53.8, 21.583
Miasta partnerskie Varena
Villard de Lans
Szczyrk
Urząd miejski
ul. Kolejowa 7
11-730 Mikołajki
Strona internetowa miasta
Mikołajki (widok od strony jez. Mikołajskiego )
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki
Mikołajki
Kościół pw. Świętej Trójcy z 1842 roku.

Mikołajki ( niem. Nikolaiken) – miasto w województwie warmińsko-mazurskim , w powiecie mrągowskim , siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mikołajki .

W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. suwalskiego .

W Mikołajkach łączą się Tałty z Jeziorem Mikołajskim , w czasach krzyżackich były to dwa oddzielne jeziora połączone strumieniem .

Spis treści

Historia

Nazwa miejscowości pochodzi od patrona kościoła św. Mikołaja .

W miejscu Mikołajek pierwotnie znajdowała się staropruska osada .

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1444 . W Mikołajkach w połowie XV w. przy moście były dwie karczmy . Przywileje dla karczmarzy zostały odnowione w 1516 r. Byli oni zobowiązani do transportu krzyżackich szat i żywności (każdy wozem dwukonnym) do Rynu i z powrotem. Krzyżacy w Mikołajkach posiadali monopol na połów ryb , które eksportowali . Posiadali oni także wpływy z myta od każdego korzystającego z mostu , znajdującego się na przesmyku między jeziorami.

Kościół w Mikołajkach przed reformacją nie był ujęty w wykazie parafii i kościołów filialnych w archiprezbiteratach warmińskich . Kościół w Mikołajkach najprawdopodobniej obsługiwał krzyżacki kapelan z Rynu . Po sekularyzacji zakonu krzyżackiego w roku, większość mazurskich parafii protestanckich otrzymała pastorów mówiących po polsku. Do Mikołajek w roku 1552 przybył z Polski pastor Jakub Wilamowski. W roku 1798 w Mikołajkach prowadzili misje księża z parafii w Świętej Lipce .

Mikołajki prawa miejskie otrzymały w 1726 od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I . Na miasteczko złożyły się trzy jednostki osadnicze: Rynek, Kniec i Kozłowo. To ostatnie leży po drugiej stronie jeziora w stosunku do centrum Mikołajek. Od 1843 r. uruchomiona została stała żegluga na Mazurach powodująca ożywienie miasta. W 1911 r. Mikołajki uzyskały połączenie kolejowe z Mrągowem i Orzyszem . Od 1920 r. miasto stało się popularną miejscowością turystyczną.

W części Mikołajek po zachodniej stronie Jeziora Mikołajskiego w czasie II wojny światowej znajdowała się placówka Abwehery o kryptonimie Walli II. Placówka ta od roku 1940 zbierała informacje na temat ZSRR , a z chwilą przeniesienia kwatery głównej Hitlera do lasu koło Kętrzyna przekazywała je bezpośrednio do Wilczego Szańca . Przed sierpniowymi nalotami dywanowymi w 1944 r. na Królewiec , ze stolicy prowincji do Mikołajek ewakuowano archiwa samorządowe.

W 1945 miasto zostało włączone do Polski.

Działający tu ośrodek radiologiczny po katastrofie w Czarnobylu jako pierwszy w Polsce odkrył napływ skażonych mas powietrza znad Czarnobyla .

Mikołajki współczesne

Położenie miasteczka nad atrakcyjnymi jeziorami stworzyło tu żeglarską stolicę Polski . W Mikołajkach jest przystań Żeglugi Mazurskiej i około 1,5 tys. miejsc w hotelach, w tym Hotel Gołębiewski 1,2 tys. oraz kilkaset miejsc noclegowych w pensjonatach i kwaterach prywatnych. W Mikołajkach znajduje się Stacja Hydrobiologiczna Centrum Badań Ekologicznych PAN oraz Stacja Hydrologiczno-Meteorologiczna Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej . W Mikołajkach funkcjonuje Gospodarstwo Rybackie oraz firmy związane z obsługą ruchu turystycznego. W mieście działają dwie parafie katolickie : pw. MB Różańcowej i pw. Św. Mikołaja oraz dwa zbory protestanckie : luterański oraz zielonoświątkowy .

Tranzyt i komunikacja

Główne ulice:

 • Ulica Ełcka - jednojezdniowa, główna ulica wylotowa z Mikołajek w kierunku Orzysza , Ełku i Augustowa, część Drogi Krajowej nr 16 . Rozpoczyna się przy skrzyżowaniu z ulicą Kolejową i ciągnie się do granicy Mikołajek. Ważnym obiektem jest tu wiadukt nad linią kolejową. Przy ulicy zlokalizowanych jest kilka domów jednorodzinnych. Nazwa pochodzi od miasta Ełku .
 • Ulica Mrągowska - jedno-jezdniowa główna ulica Mikołajek. Na odcinku od mostu do wiaduktu kolejowego jest wybrukowana. Zabudowa ulicy to domy jednorodzinne oraz poniemiecki bloki. Ulica Mrągowska rozpoczyna się od mostu nad Jeziorem Mikołajskim i ciągnie się aż do granic miasta. Jest to główna droga wylotowa z Mikołajek w kierunku Mrągowa i Olsztyna , część Drogi Krajowej nr 16 . Nazwa ulicy pochodzi od miasta Mrągowa w kierunku którego prowadzi droga oraz stolicy powiatu mrągowskiego w którym znajdują się Mikołajki. Ulicę wyznaczono na początku XV wieku i była częścią traktu łączącego ówczesne Kozłowo lub Tałtowisko z Sensburgiem. W 1516 r. wybudowano most który był przedłużeniem ulicy oraz połączył wieś Kozłowo z Mikołajkami. W 1911 r. powstał wiadukt kolejowy nad ulicą. W latach 30. XX w. cała droga do Mrągowa, a wraz z nią ulica zostały wybrukowane. W otoczeniu znajdują się m.in.: hotel "Gołębiewski", pensjonaty "Fala" i "Tabu" oraz park miejski.
 • Ulica Warszawska - jednojezdniowa, główna ulica wylotowa w kierunku Ukty , Rucianego-Nidy i Pisza , część Drogi Wojewódzkiej nr 609 . Zlokalizowanych jest tu kilka pensjonatów oraz pole campingowe. Ulica rozpoczyna się od skrzyżowania z ulicą Mrągowską i ciągnie się do granic miasta. Nazwa pochodzi od miasta i stolicy Polski Warszawy . W okresie PRL nosiła nazwę 25 Stycznia.
 • Ulica 3 Maja - jedna ze staromiejskich ulic Mikołajek, w całości wybrukowana. Rozpoczyna się od skrzyżowania z ulicą Kolejową i ciągnie się do placu Wolności. Nazwa pochodzi od daty uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji z 1791 roku. Ważnymi obiektami otoczenia są poczta, hotel "Wałkuski" oraz staromiejskie kamienice.
 • Ulica Michała Kajki - najdłuższa ulica Mikołajek. Rozciąga się od placu Wolności do granic miasta. Przeważ tu niska zabytkowa zabudowa z początku XX w. Zlokalizowanych jest tu kilka pensjonatów. Nazwę zawdzięcza Michałowi Kajce - największemu mazurskiemu poecie. Droga prowadzi w kierunku wsi Dybowo .
 • Ulica Kolejowa - jedna z głównych ulic Mikołajek, część Drogi Krajowej nr 16 . Ulica rozpoczyna się przy moście nad Jeziorem Mikołajskim , i ciągnie się do dworca kolejowego. Na długości od mostu do skrzyżowania z ulicą Szkolną jest wybrukowana. Najważniejszymi obiektami otoczenia są Urząd Gminy i Miasta, dworzec kolejowy oraz cmentarz komunalny. Nazwa związana jest z koleją. W okresie PRL ulica nosiła nazwę W. Lenina.

Główne ciągi komunikacyjne:

 • Mrągowska - Kolejowa - Ełcka
 • Warszawska
 • 3 Maja - plac Wolności - M. Kajki

Główne skrzyżowania:

 • Mrągowska - Warszawska
 • Kolejowa - 3 Maja

Trasy wylotowe:

Drogi wojewódzkie przebiegające przez miasto:

Turystyka

Przypisy

Bibliografia

 • Mieczysław Orłowicz ,"Ilustrowany przewodnik po Mazurach Pruskich i Warmii" , Agencja Wydawnicza "Remix", Olsztyn, 1991, , (Str. 116-118).
 • Max Toeppen "Historia Mazur" ( w przekładzie Małgorzaty Szymańskiej-Jasińskiej i opracowaniu Grzegorza Jasińskiego), wyd. Wspólnota Kulturowa "Borussia" , Olsztyn 1995 , . (str. 145 - dwie karczmy przy moście w połowie XV w.)

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Mikołajki":

Bełdany jezioro polodowcowe , rynnowe znajdujące się na Mazurach ( województwo warmińsko-mazurskie , powiat mrągowski , gmina Mikołajki ), w całości na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego , otoczone sosnowo - świerkowymi ...

Jezioro Mikołajskie ...

Jezioro Gardyńskie 21.52056 Jezioro Gardyńskie - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim , w pow. mrągowskim , w gminie Mikołajki , leżące w północno-zachodniej części Puszczy Piskiej , na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego , ...

Lisunie Lisunie Państwo Polska Województwo warmińsko-mazurskie Powiat mrągowski Gmina Mikołajki Strefa numeracyjna (+48) 87 Tablice rejestracyjne NMRLisunie – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim , ...

Jezioro Głębokie (Pojezierze Mazurskie) 21.50472 Jezioro Głębokie - jezioro w woj. warmińsko-mazurskim , w pow. mrągowskim , w gminie Mikołajki , w pobliżu miejscowości Zełwągi , leżące na terenie Pojezierza Mazurskiego . Na zachodzie ...

Tałty (jezioro) ...

Niegocin ...

Mazurski Park Krajobrazowy Mazurski Park KrajobrazowyLogo parkuLogo parkuPołożeniegminy: Mikołajki , Ruciane Nida , Piecki , Pisz , Mrągowo , Orzysz , Świętajno Data utworzenia 1977 r.Powierzchnia536,55 km² Otulina 186,08 km² Liczba ...

Mikołajki MikołajkiPanorama miastaHerbFlaga Herb Mikołajek Flaga Mikołajek Województwo warmińsko-mazurskie Powiat mrągowski Gmina • rodzaj Mikołajki miejsko-wiejska Prawa miejskie 1726 burmistrz Piotr Jakubowski Powierzchnia 8,85 km² Wysokość116-150 m n.p.m. Ludność (2008)•  liczba •  gęstość 3772426 os./km² Strefa numeracyjna +48 87 Kod ...

Łuknajno ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mikołajki":

234. Turystyka w Polsce (plansza 6) Pojezierza Olsztyn, Mikołajki, Wigry, Kartuzy, Kętrzyn, Chmielno, Połczyn Zdrój ...

151. Najpiękniejsze miejsca wakacyjne (plansza 13) oferuje dobre warunki dla sportów wodnych. Ważnymi ośrodkami są Węgorzewo, Giżycko, Mikołajki. ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie