Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Izrael Poznański

Izrael Poznański

Izrael Poznański

Izrael Kalmanowicz Poznański
Urodzony 25 sierpnia 1833
Aleksandrów Łódzki
Zmarł 18 kwietnia 1900
Łódź
Zawód przedsiębiorca

Izrael Kalmanowicz Poznański (ur. 25 sierpnia 1833 w Aleksandrowie Łódzkim , zm. 18 kwietnia 1900 w Łodzi ) – przedsiębiorca łódzki pochodzenia żydowskiego . Zaliczany razem z Ludwikiem Geyerem i Karolem Scheiblerem , do trzech łódzkich „królów bawełny”.

Był wnukiem kramarza Izaaka z miasta Kowal na Kujawach i najmłodszym synem kupca Kalmana (któremu nadano nazwisko Poznański) i Małki z Gdańskich. W 1825 40-letni Kalman Poznański z żoną, dziećmi, parobkiem i służącą osiedlili się w Aleksandrowie Łódzkim . W rok po urodzeniu się Izraela ( 1834 ) rodzina Poznańskich, jako dość zamożna na owe czasy, przeniosła się z Aleksandrowa Łódzkiego do Łodzi, gdzie ojciec nabył prawo handlu towarami łokciowymi, czyli bawełną i lnem oraz zbudował pierwszą piętrową kamienicę na Starym Mieście - prowadził także na Starym Mieście kram z tkaninami i artykułami korzennymi .

W Łodzi Izrael skończył szkołę elementarną i tzw. progimnazjum. Przyszły multimilioner fachu przedsiębiorcy uczył się od podstaw. W wieku kilkunastu lat zbierał stare materiały jeżdżąc rozklekotanym wózkiem, ciągnionym przez zabiedzonego konia (w przyszłości, niechętni bogaczowi bedą twierdzili, że nie miał wówczas konia, a do wózka zaprzęgał psy). Mając siedemnaście lat ( 1851 ) ożenił się z Leonią Hertz, córką Mojżesza Hertza, zamożnego kupca z Warszawy . W intercyzie małżeńskiej, Izrael, został przedstawiony jako "majster profesji tkackiej" wnoszący do małżeństwa manufakturę wartą 500 rubli. Żona Leonia wniosła mu w posagu sklep handlujący towarami łokciowymi w Warszawie.

W grudniu 1852 Izrael przejął od ojca zarząd rodzinnej firmy kupieckiej. Poznański systematycznie poszerzał działalność: w 1859 jego zakład produkował materiały warte 6 tys. rubli, a w 1868 23 tys. rubli. W 1871 rozpoczął, trwające do 1892 , skupywanie działek przy ul. Ogrodowej 17–23, na których w przyszłości ma powstać kompleks przemysłowy. W 1872 powstał tu pierwszy obiekt fabryczny – tkalnia mechaniczna o dużej wydajności (200 mechanicznych krosien).

W kolejnych latach nastąpiła szybka rozbudowa zakładów, która objęła:

  • 1874 / 1875 – powiększenie tkalni, budowę bielnika i wykończalni ;
  • 1877 – budowę olbrzymiego gmachu przędzalni ;
  • 1878 – własne warsztaty mechaniczne;
  • 1880 – szpital fabryczny (Szpital Św. Józefa, obecnie im. Radlińskiego) przy ul. Drewnowskiej 75;
  • 18851890 – „Szpital Starozakonnych”, obecnie Szpital Kliniczny przy ul. Sterlinga 1/3;
  • 1887 – farbiarnię, wykończalnię i centralną kotłownię;
  • 1890 , 1895 – kolejne tkalnie;
  • 1893 – odlewnię żeliwa;
  • 18951897 – wielkie magazyny bawełny przy Starym Cmentarzu.

29 października 1889 firma, podobnie, jak inne łódzkie przedsiębiorstwa bawełniane została przekształcona w spółkę akcyjną . Oficjalna nazwa zakładów brzmiała: „Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych I.K.Poznańskiego w Łodzi”. Rozrastające się zakłady Poznańskiego zatrudniały z biegiem lat coraz więcej pracowników: w 1865 – 70 robotników, w 1879 – już 426 robotników, w 1906 – przeciętny stan zatrudnienia wynosił 6800 ludzi.

Poznański miał czterech synów: Ignacego , Hermana, Karola i Maurycego ; oraz dwie córki: Annę (Ajdlę), żonę Jakuba Hertza , i Joannę Natalię, żonę Zygmunta Lewińskiego.

Izrael Poznański zmarł 28 kwietnia 1900 i został pochowany w grobowcu rodzinnym na nowym cmentarzu żydowskim w Łodzi . W roku jego śmierci - jego majątek wynosił 11 mln rubli. I wojna światowa przyniosła przedsiębiorstwu Poznańskiego duże straty. Kolejne pokolenia zarządzały firmą do lat 30. XX wieku, kiedy zadłużone przedsiębiorstwo przejął Banca Commerciale Italiana.

W życiorysie Poznańskiego zaobserwować można wyraźną przemianę: początkowo znany był jako bezwzględny pracodawca nie dbający o bezpieczeństwo pracowników. W jego fabrykach dochodziło do licznych wypadków, kończących się kalectwem lub śmiercią. Jednak pod koniec swojego życia niespodzianie zaangażował się w działalność charytatywną, budował sierocińce, szkoły dla biednych i szpitale.

Źródła

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Izrael Poznański":

Odense ...

Grenoble ...

Fosforan wapnia ...

1972 ...

1411 ...

Jan Dąbrowski ...

1986 ...

1977 ...

Gall Anonim ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Izrael Poznański":

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 13) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 8) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie