Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Mikronezja

Mikronezja

Federated States of Micronesia
Federalne Stany Mikronezji
Flaga Mikronezji
Godło Mikronezji
Flaga Mikronezji Godło Mikronezji
Dewiza : ( ang. ) Peace, Unity, Liberty
(Pokój, Jedność, Wolność)
Hymn : Patriots of Micronesia
Położenie Mikronezji
Język urzędowy angielski
Stolica Palikir
Ustrój polityczny republika federalna
Głowa państwa prezydent Manny Mori
Szef rządu prezydent Manny Mori
Powierzchnia
 • całkowita
 • wody śródlądowe
173. na świecie
702 km²
0%
Liczba ludności  ( 2004 )
 • całkowita 
 •  gęstość zaludnienia
177. na świecie
135 000
171 osób/km²
Jednostka monetarna dolar amerykański (USD)
Niepodległość od Stanów Zjednoczonych
3 listopada 1986
Strefa czasowa UTC od +10 do +11
Kod ISO 3166 FM
Domena internetowa .fm
Kod samochodowy FMS
Kod telefoniczny +691
Mapa Mikronezji

Mikronezja, Sfederowane Stany Mikronezji (Micronesia) – państwo na Oceanie Spokojnym obejmujące większą część wysp Mikronezji , często używana jest dla tego kraju nazwa Federacja Mikronezji, lecz jest ona błędna.

Mikronezja była w przeszłości Powierniczymi Wyspami Pacyfiku - obszarem powierzonym przez ONZ administracji Stanów Zjednoczonych . W roku 1979 Mikronezja przyjęła konstytucję, a w 1986 na mocy Porozumienia o Wolnym Stowarzyszeniu uzyskała niepodległość.

Spis treści

Ustrój polityczny

Konstytucja z roku 1979 zapewnia Mikronezji całkowitą niezależność rządu, a obywatelom tego kraju gwarantuje pełnię praw politycznych i swobód obywatelskich. W jednoizbowym Kongresie zasiada 14 członków wybieranych w głosowaniu powszechnym. Czterech senatorów - po jednym z każdego stanu - sprawuje czteroletnie kadencje, pozostałych 10 reprezentuje podzielone według liczby ludności okręgi jednomandatowe, są oni wybierani na okres 2 lat. Władzę wykonawczą sprawują prezydent i wiceprezydent, którzy są wyznaczani spośród czterech stanowych senatorów również na czteroletni okres - ich miejsca w Kongresie zajmują wówczas deputowani wyłaniani w wyborach specjalnych. Prezydenta wspiera wyznaczony rząd; oficjalnie nie ma partii politycznych.

Patrz też artykuły Wybory parlamentarne w Mikronezji w 2005 roku oraz Referendum konstytucyjne w Mikronezji w 2005 roku

Podział administracyjny

W skład Sfederowanych Stanów Mikronezji wchodzą 4 stany:

Geografia

Mikronezja składa się z 607 wysp rozciągających się na 2 900 km wzdłuż archipelagu Karolinów na wschód od Filipin . Cztery grupy wysp składowych to: Yap , Chuuk (do stycznia 1990 Truk), Pohnpei (do listopada 1984 Ponape) oraz Kosrae . Stolicą państwa jest Palikir leżący na Pohnpei. Linia brzegowa ma długość 6 112 km, a najwyższym punktem jest liczący 791 m n.p.m. Dolohmwar .

Mikronezja leży w strefie klimatów tropikalnych z równomiernymi, dość wysokimi temperaturami w ciągu roku. Opady deszczu są tu bardzo obfite. Pohnpei, z opadami rocznymi rzędu 8,4 m, jest jednym z najwilgotniejszych miejsc na świecie. Cyklicznie występują tu jednak pory suche - gdy El Niño przemieszcza się w rejon Zachodniego Pacyfiku wody gruntowe opadają bardzo znacząco. W ciągu roku dużym niebezpieczeństwem, zwłaszcza dla nisko osadzonych atolitajfuny .

Religia (2000)

Historia

Przodkowie dzisiejszych Mikronezyjczyków osiedlili się w tym rejonie już 4,000 lat temu. Rozproszone, prymitywne osady stopniowo ewoluowały w kierunku bardziej spójnej ekonomicznie i religijnie cywilizacji skoncentrowanej na wyspie Yap .

Od V do XV wieku położony opodal Pohnpei zespół sztucznych wysepek połączonych siecią kanałów był siedzibą dynastii Saudeleur, która swoim panowaniem obejmowała blisko 25 000 ludności. Nan Madol z powodu swojej specyficznej budowy bywa często nazywany Wenecją Pacyfiku.

W roku 1899 Mikronezja weszła do niemieckiej strefy wpływów, a od 1914 była zarządzana przez Japończyków . Gdy Japonia wystąpiła z Ligi Narodów w 1933 , organizacja zażądała zwrotu wysp, ale Japończycy uznając je za swoją kolonię anektowali je ostatecznie w 1934 . W roku 1947 ONZ włączyła ten obszar do Powierniczego Terytorium Wysp Pacyfiku pod kontrolą USA .

Podczas II wojny światowej w pobliżu wyspy Truk bazę swoją miała flota japońska, a w lutym 1944 w miejscu tym odbywała się Operacja Hailstone - jedna z najważniejszych bitew morskich całej wojny.

10 maja 1979 cztery dystrykty Terytoriów Powierniczych zatwierdziły konstytucję i przyjęły miano Sfederowanych Stanów Mikronezji. Od 3 listopada 1986 Mikronezja pozostaje w wolnym stowarzyszeniu ze Stanami Zjednoczonymi.

Gospodarka

Gospodarka Mikronezji opiera się głównie na drobnym rolnictwie i rybołówstwie . Wyspy posiadają kilka dość znaczących złóż mineralnych z których najważniejsze jest guano w którego eksploatacji kraj zajmuje 3 miejsce na świecie. Mikronezja ma bardzo duży potencjał turystyczny, ale geograficzne odosobnienie i brak odpowiedniej infrastruktury utrudniają rozwój tej dziedziny. Głównym źródłem dochodu tegoż państwa jest finansowa pomoc USA (ponad 1,3 miliarda dolarów w latach 1986-2001). W kraju rozwija się przemysł spożywczy.

PKB na mieszkańca 2000$ (2002).

Kultura

Każdy z czterech stanów składowych ma własną kulturę i tradycje, ale da się zauważyć powiązania między nimi. Bardzo ważną rolę odgrywają relacje rodzinne oraz klanowe.

Święta narodowe:

  • 10 maja - Dzień Konstytucji (Constitution Day), obchodzony od 1978
  • 24 października - Dzień Narodów Zjednoczonych (United Nations Day)

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. [1] Dane statystyczne zaczerpnięto z książki Patricka Johnstona i Jasona Mandryka pt. "Operation World", oraz z innych źródeł.


Inne hasła zawierające informacje o "Mikronezja":

1986 ...

Tablica rejestracyjna (LV) MMacedonia (MK)Madagaskar (RM)Malawi (MW)Malediwy (MV)Malezja (MAL)Mali (RMM) Malta (M) Maroko (MA)Mauretania (RIM)Mauritius (MS)Meksyk (MEX)Mikronezja (FMS)Mołdawia (MD)Monako (MC)Mongolia (MGL)Mozambik (MOZ) NNaddniestrzeNambia (NAM)Nauru (NAU)Nepal (NEP) Niemcy (D) Niger (RN)Nigeria ...

1979 ...

1952 ...

Przywódcy polityczni i religijni na świecie ...

Państwa świata według kontynentów ...

Dolar amerykański ...

Etymologia nazw państw ...

Terytorium zależne ...

Rozprzestrzenienie języków urzędowych ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mikronezja":

105. Zróżnicowanie kulturowe ludności świata (plansza 17) stosunkowo małej liczbie mieszkańców, rozmieszczonych na licznych wyspach. Należą do niego Polinezja, Mikronezja, Melanezja, Nowa Gwinea oraz Hawaje. Są to obszary, na których znajduje ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie