Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Mikołaj V

Mikołaj V

Mikołaj V
Nicolaus Quintus
Tomaso Parentucelli
Papież
Mikołaj V
Data i miejsce urodzenia15 listopada 1397
Sarzana
Data i miejsce śmierci24 marca 1455
Watykan
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Kreacja kardynalska grudzień 1446
Pontyfikat 6 marca 1447

Mikołaj V, (Tomaso Parentucelli) (ur. 15 listopada 1397 w Sarzana w rejonie Lukki we Włoszech - zm. 24 marca 1455 w Watykanie ) – papież w okresie od 6 marca 1447 do 24 marca 1455 .

Urodził się w Sarzana we włoskim regionie Toskania , gdzie jego ojciec był chirurgiem. Został wysłany na studia do Bolonii . Po dwóch latach nauki, z powodu śmierci ojca musiał przerwać naukę. Po ponownym małżeństwie matki Tomaso został prywatnym nauczycielem florenckich rodzin Strozzi i Albizzi. Poznał w tym okresie czołowych florenckich humanistów. Następnie kontynuował studia teologiczne na uniwersytecie w Bolonii. Po zakończeniu studiów w 1422 Tomasem zainteresował się arcybiskup Bolonii Nicholas Albergati, dostrzegając potencjał przyszłego papieża. Arcybiskup, w celu dalszego kształcenia Tomaso, wysłał go w podróż po Europie. Tomaso odwiedził Niemcy , Francję i Anglię . W czasie podróży oddał się pasji zbierania książek, część z nich z odręcznymi notatkami przetrwała do dnia dzisiejszego.

W 1444 zmarł arcybiskup Albergati i Parentucelli został mianowany na jego miejsce. Ze względu na rosnące niepokoje społeczne w Bolonii papież Eugeniusz IV powołał Parentucelliego na jednego ze swoich przedstawicieli na negocjacje pomiędzy Watykanem i Świętym Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego w Bazylei . W uznaniu zasług został mianowany w grudniu 1446 kardynałem Santa Susanna . Kilka miesięcy później 6 marca 1447 wybrano go na następcę zmarłego Eugeniusza IV; przybrał imię Mikołaj V, aby uczcić swojego mecenasa Nicholasa Albergati.

Jego ośmioletni pontyfikat miał znaczący wpływ na polityczną, naukową i kulturalną historię świata.

Najważniejsze wydarzenia polityczne pontyfikatu

Najważniejsze wydarzenia kulturalne pontyfikatu

Mikołaj V wprowadził ducha renesansu do stolicy Piotrowej. Planował ozdobić Watykan nowymi dziełami godnymi stolicy chrześcijańskiego świata. Rozpoczął jednak praktycznie, od wzmocnienia ufortyfikowania miasta, uporządkowania i wybrukowania głównych ulic oraz poprawy zaopatrzenia w wodę - odbudował akwedukt Aqua Vigro. Jednakże najbardziej zaangażował się w przebudowę Watykanu, a w szczególności Bazyliki Św. Piotra . W czasie trwania pontyfikatu Mikołaja V została zburzona część antycznej bazyliki oraz wykonano przeróbki w Pałacu Laterańskim (freski autorstwa Fra Angelico ).

Dzięki poparciu Mikołaja V humanizm rozpowszechnił się w Rzymie; papież w szczególności finansował tłumaczenia przez setki kopistów i uczonych dzieł greckich (zarówno chrześcijańskich jak i pogańskich). Mikołaj V utworzył również Bibliotekę Watykańską .

W 1452 został wykryty i zlikwidowany spisek mający na celu obalenia urzędu papieża kierowany przez Stefano Porcaro.

Był również antypapież Mikołaj V w latach 1328-1330.

Linki zewnętrzne


Poprzednik
Eugeniusz IV
Papież
Następca
Kalikst III
Poprzednik
Nicholas Zanolini
Biskup Bolonii
1444- 1447
Następca
Giovanni del Poggio


Inne hasła zawierające informacje o "Mikołaj V":

Biegun północny ...

XVI wiek ...

Astrolabium ...

1411 ...

1884 ...

Wojciech Brudzewski ...

Szkoła Rycerska ...

Klaudiusz Ptolemeusz ...

1468 ...

1852 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Mikołaj V":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 9) ...

Układ Słoneczny (plansza 6) ...

008. Święta Bożego Narodzenia w Polsce i w Niemczech (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie