Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

mistrzostwa świata w piłce nożnej

mistrzostwa świata w piłce nożnej - zostały po raz pierwszy zorganizowane w roku 1930 w Urugwaju. Od 1946 r. nazywane były Pucharem Julesa Rimeta (Coupe de Jules Rimet). Pierwszym trofeum przyznawanym zwycięzcom była Złota Nike (Nike d`Or), która miała przypaść na własność pierwszej drużynie, która zdobędzie tytuł trzykrotnie – uczynili to w 1970 Brazylijczycy. Statuetka ta została jednak skradziona w 1984.

Nowe trofeum nazwano Pucharem Świata (Coupe de Monde), ale zwycięska drużyna Mistrzostw otrzymuje jedynie pozłacaną replikę.

Jedynym krajem, który uczestniczył we wszystkich MŚ jest Brazylia.

Najwięcej tytułów zdobyli dotąd Brazylijczycy – pięć, Włosi – cztery, Niemcy – trzy tytuły, po dwa Argentyńczycy i Urugwajczycy. Mistrzostwa wygrali jeden raz: Francuzi i Anglicy. W finałach występowali także Holendrzy (dwa razy), Czechosłowacy (dwa razy) Węgrzy (dwa razy) i Szwedzi.

Zespoły europejskie zwyciężały wyłącznie w mistrzostwach organizowanych w Europie, natomiast południowoamerykańskie – także poza swoim kontynentem, w tym w Europie (ekipa Brazylii zwyciężyła w Szwecji w 1958 i w Korei Płd. i Japonii w 2002).

Reprezentacja Polski dwukrotnie zajęła 3. miejsce w mistrzostwach świata – w 1974 roku w Niemczech, kiedy to królem strzelców został Grzegorz Lato i w 1982 roku w Hiszpanii.


Inne hasła zawierające informacje o "mistrzostwa świata w piłce nożnej":

Wszystkich Świętych ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Wincenty Okołowicz ...

Adwentyzm ...

Linz ...

Sztuka ...

Władysław Komar ...

Žalgiris Kowno ...

Koszykówka ...

XVI wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "mistrzostwa świata w piłce nożnej":

02c Pojęcia podstawowe - część 3 (plansza 11) ...

008b. Grecja (plansza 18) ...

012. Islam (plansza 11) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie