Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Międzynarodowa Agencja Energetyczna

Międzynarodowa Agencja Energetyczna

Mapa z 28 krajami członkowskimi

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE, w ang. International Energy Agency - IEA) jest międzyrządową organizacją z siedzibą w Paryżu afiliowaną przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (pol. OWGR, ang. OECD) w listopadzie 1974 roku podczas wychodzenia z kryzysu naftowego . MAE jest założona dla celów zapobiegania przerwom w dostawach ropy naftowej, jak również działa jako źródło informacji o statystykach dotyczących międzynarodowego rynku ropy i innych sektorów energetycznych. Do innych celów MAE należy promocja i rozwój alternatywnych źródeł energii, racjonalnych polityk energetycznych, a także wielonarodowej współpracy w zakresie technologii energetycznych.

Do prac MAE należą również badania, rozwój i wprowadzenie na rynek nowych technologii związanych z energetyką - szczególnie technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz ze współpracą międzynarodową. MAE stanowi też podstawowe źródło statystyczne jako instytucja stale śledząca aktualną sytuację na międzynarodowych rynkach paliwowych i energetycznych.

MAE nie zajmowała się dotychczas energią jądrową, oprócz jej wkładu do całkowitego bilansu energetycznego i gospodarki. Tematyką energii jądrowej zajmują się Agencja Energii Jądrowej przy OECD i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przy ONZ. Kraje Członkowskie MAE utrzymują całkowite rezerwy wynoszące 4 miliardy baryłek ropy naftowej, z których 1,4 miliarda jest podtrzymywane przez rządy na wypadek wystąpienia kryzysu. Duża część rezerw jest utrzymywana w postaci gotowych produktów naftowych.

Status członków MAE uzyskało 28 krajów należących do OECD, w tym kraje UE oraz Norwegia i Szwajcaria z Europy, USA i Kanada z Ameryki Płn. oraz Japonia, Korea Południowa, Australia i Nowa Zelandia.

Obecnie MAE przewodniczy Japończyk Nobuo Tanaka.

Kraje członkowskie MAE

Wstąpić do tej organizacji może tylko kraj należący do OECD . Ostatnim krajem, który wstąpił do IEA, była Polska (25 września 2008 ). Do MAE nie należy 2 starszych członków OECD: Islandia i Meksyk oraz przyjęte do OECD w 2010r. Chile i Słowenia .

Interwencje MAE

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Międzynarodowa Agencja Energetyczna":

Mieszko II Lambert ...

Oddychanie komórkowe ...

Janusz Józefowicz ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

Harrachov ...

Mały Staw (jezioro w Karkonoszach) ...

Wielki Staw (jezioro w Karkonoszach) ...

Szkoła wyższa ...

Orzysz (jezioro) ...

Mikołajki ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Międzynarodowa Agencja Energetyczna":

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 19) ...

220 Bilans II wojny światowej (plansza 5) ...

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 6) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie