Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Modlitwa za wstawiennictwem świętego

Modlitwa za wstawiennictwem świętego

Modlitwa za wstawiennictwem świętego (czasem błędnie rozumiana jako modlitwa do świętego) – rodzaj modlitw katolickich , prawosławnych a także części innych wyznań chrześcijańskich , zanoszonych do Boga za pośrednictwem (przyczyną, wstawiennictwem ) świętego , często patronów osób modlących się lub uchodzących za szczególnie skutecznych w danych problemach. Występują w wielu wyznaniach .

Spis treści

Wyznania akceptujące wstawiennictwo świętych

Możliwość wstawiennictwa świętych jest uznawana przede wszystkim przez katolicyzm, prawosławie i Kościoły orientalne. Wzywanie świętych tłumaczy się tym, że są oni przez swoją świętość zarówno bliżej Boga, jak również bardziej dostępni dla ludzi. Święty Paweł z Tarsu wielokrotnie określił Jezusa jako wstawiającego się u Boga. Według Tradycji święci mają udział w tym wstawiennictwie. Mówi o tym św. Paweł w liście do Tymoteusza, zachęcając wiernych do modlitwy:

1Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: 2 za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. 3 Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, 4 który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.5 Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus”. ( 1. List do Tymoteusza 2:1-5), Biblia Tysiąclecia

W Kościele rzymskokatolickim kult świętych uregulowany jest w prawie kanonicznym .

Wyznania odrzucające wstawiennictwo świętych

Protestantyzm , zarówno ewangelikalny jak i ewangelicki , odrzuca praktykę wzywania świętych i modlenia się za ich pośrednictwem w myśl zasady Solus Christus .

W 39 artykułach wiary Kościoła anglikańskiego odrzuca się modlitwę za pośrednictwem świętych, lecz Ruch Oksfordzki doprowadził do jej ponownego wprowadzenia.

Niektóre modlitwy za wstawiennictwem świętych

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Modlitwa za wstawiennictwem świętego":

Wszystkich Świętych ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Mieszko II Lambert ...

Adwentyzm ...

Odense ...

Huldrych Zwingli ...

1972 ...

Klasztor w Pożajściu ...

Diakon ...

1749 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Modlitwa za wstawiennictwem świętego":

010c. Rzym (plansza 3) ...

012. Islam (plansza 7) ...

103 Rozwój reformacji w Europie (plansza 17) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie